"ЗАУСТАВИМО ИХ ОДМАХ!" Орбан о европском плану за Украјину: Тастера за отказивање нема

Novosti online

15. 05. 2025. у 21:41

ПРИЈЕМ Украјине у Европску унију биће неповратан корак и утицаће на будућност читаве Европе, изјавио је мађарски премијер Виктор Орбан на друштвеној мрежи Икс.

ЗАУСТАВИМО ИХ ОДМАХ! Орбан о европском плану за Украјину: Тастера за отказивање нема

Фото: EPA-EFE/HANNIBAL HANSCHKE

„Они желе да убрзају (пријем Украјине у ЕУ), али та одлука ће одредити будућност Европе. Тастера за отказивање нема. Зато у Мађарској тражимо мишљење народа. Хајде да их зауставимо сада!“ — написао је Орбан.

Мађарски премијер изјавио је раније да ни Владимир Зеленски ни бирократе у Бриселу не одлучују о томе шта мисли мађарски народ и да без Мађарске нема приступања Украјине Европској унији.

Прошле недеље немачки канцелар Фридрих Мерц изјавио је да Кијев, наводно, има перспективу да постане чланица Европске уније. Према његовим речима, то ће се догодити пре чланства Украјине у НАТО.

У Мађарској је 14. априла започето општенародно испитивање ставова грађана поводом пријема Украјине у Европску унију. Анкете се шаљу поштом. Гласачки листић садржи једно питање: „Да ли подржавате чланство Украјине у ЕУ?“ – на које се може одговорити са „да“ или „не“.

Након завршетка консултација у јуну, резултати ће бити прослеђени у Брисел. За разлику од референдума, овакве консултације у Мађарској не подразумевају праг излазности.

Будимпешта је у фебруару ставила вето на почетак прве фазе преговора о приступању Украјине Европској унији. Касније су дипломате из Шведске, Финске, Данске, Летоније, Литваније и Естоније позвале Брисел да пружи конкретне предлоге о процесу придруживања земље.

Претходно, генерални секретар Алијансе Марк Руте у интервјуу Блумберг ТВ изјавио је да чланство Украјине у НАТО није више део агенде.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТИ ВЕЛИКИ И ЈАКИ ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ХРВАТИ "ВЕЛИКИ И ЈАКИ" ЖАЛЕ СЕ ЦЕНТРАЛИ НАТО ЗБОГ СРПСКИХ РАКЕТА: А не смета им војни савез Загреб-Тирана-Приштина

ПРЕМИЈЕР Хрватске Андреј Пленковић рекао је данас, коментаришући то што Војска Србије располаже новом хиперсоничном квазибалистичком ракетом кинеске производње ЦМ-400, да ће "разговарати са партнерима у НАТО и упозорити их на такво наоружање".

12. 03. 2026. у 19:25

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и Иранци изађите на улице

ИРАНЦИ ТВРДЕ - НЕТАНЈАХУ ЈЕ УБИЈЕН: Шта се десило Бибију? Први пут од почетка рата и "Иранци изађите на улице"

СПЕКУЛАЦИЈЕ о наводној смрти израелског премијера Бењамина Нетанијахуа појавиле су се јуче на друштвеним мрежама, а пренео их је хебрејски веб-сајт иранске новинске агенције Тасним. Шта се с њим догодило - одговор је стигао дан касније. Жив је и здрав и како поручује на првој конференцији од почетка рата - спреман је да борбе приведе крају.

12. 03. 2026. у 22:29 >> 22:37

Коментари (0)

Циклус и губитак гвожђа: Скривени разлог за умор код многих жена