ЈОШ ЈЕДАН НОСАЧ АВИОНА ИДЕ НА БЛИСКИ ИСТОК: Стижу "Карл Винсон" и његова ударна група разарача – следи обрачун са Хутима и Ираном?! (ВИДЕО)
ПРИСУТНОСТ два носача представља велику прерасподелу ресурса према Блиском истоку у тренутку кад Бела кућа и Пентагон инсистирају да би амерички бродови и авиони требали да се усмере према Азији.
Фото US navy
САД шаљу други носач авиона на Блиски исток, што Политико описује као "редак и провокативан потез" којим администрација Доналда Трампа појачава кампању ваздушних удара на Хуте у Јемену, поготово након што су преузели одговорност за недавни напад на амерички носач авиона УСС "Хари С. Труман" који је погођен са 18 балистичких и крстарећих пројектила и дроновима.
Амерички министар одбране Пит Хегсет наредио је да борбена група носача авиона Хари Труман, која тренутно делује у Црвеном мору, продужи своју мисију за најмање месец дана, према речима двојице званичника Пентагона који су говорили под условом анонимности због осетљивости операције.
СТИЖЕ И НОСАЧ АВИОНА КАРЛ ВИНСОН
Носачу Труман ће се у идућим недељама придружити носач авиона Карл Винсон и његови пратећи разарачи као појачање. Винсон је претходно учествовао у војним вежбама у Источном кинеском мору заједно с јапанским и јужнокорејским снагама.
Вест о продужењу мисије први је објавио USNI news. Долазак Винсона означиће други пут у последњих шест месеци да САД на Блиском истоку имају две борбене групе носача авиона, али први пут откад је Трамп поново у Белој кући.
ЗНАЧАЈНА ПРЕРАСПОДЕЛА РЕСУРСА
Присутност два носача представља велику прерасподелу ресурса према Блиском истоку у тренутку кад Бела кућа и Пентагон инсистирају да би амерички бродови и авиони требали да се усмере према Азији.
Продужење мисије и распоређивање додатне групе имаће и додатне последице на одржавање бродова, које ће морати да обаве у већ преоптерећеним поморским ремонтним базама.
Од како је прошле недеље почела нова кампања против Хута, САД су извеле десетине ваздушних напада на циљеве у Јемену. Званичници одбране кажу да су фокусирани на лансирне рампе и складишта пројектила, као и на командне структуре Хута.
Председник Трамп је изјавио недавно на својој платформи Truth Social да ће Хути, које подржава Иран, бити "потпуно уништени" у америчким ваздушним нападима па је упозорио Техеран да "одмах" прекине са снабдевањем Хута војним средствима.
(Курир.рс/Политицо)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
ВОЂА ХУТА ПРЕТИ ТРАМПУ: Не бојимо те се, гађаћемо америчке бродове у Црвеном мору
16. 03. 2025. у 23:11
ПРОБИЈЕНА ОДБРАНА ИЗРАЕЛА: Хути преузели одговорност за напад на аеродром Бен Гурион
22. 03. 2025. у 02:09
ИРАН ПОКРЕНУО НОВИ ТАЛАС НАПАДА: Ракете падају на Дубаи, погођен аеродром у Кувајту (ФОТО/ВИДЕО)
ИЗРАЕЛ и САД извеле су напад на Иран. У Техерану су одјекнуле детонације, а касније су чуле и у другим местима. Како је речено, циљ напада је елиминисање непосредних претњи које долазе од иранског режима. Операција би, према писању медија, могла да траје неколико дана. У целој земљи проглашено ванредно стање. САД су операцију назвале "Епски бес".
28. 02. 2026. у 10:41 >> 18:17
ПРОЈЕКТИЛИ ПАДАЈУ НА ДУБАИ: Погледајте невероватан снимак, снажна експлозија (ВИДЕО)
Дописници агенције АФП чули су снажну експлозију у Дубаију у суботу, а један од њих видео је облак дима како се уздиже изнад града.
28. 02. 2026. у 16:42
СМЕХ ДО СУЗА: Питали Хрвате да ли знају српске речи - "Никада нећу погодити!" (ВИДЕО)
"ЛЕБЛЕБИЈА би могла бити каросерија."
27. 02. 2026. у 21:41
Коментари (0)