ЂОРЂЕСКУ ИМА ОТВОРЕН ПУТ КА ПРЕДСЕДНИЧКИМ ИЗБОРИМА: Уставни суд Румуније одбацио жалбе
УСТАВНИ суд Румуније одбацио је жалбе против регистрације Калина Ђорђескуа као кандидата за председника Румуније.
Фото: Јутјуб принтскрин/Ștefan Mandachi, Профимедиа, Shutterstock
Ђорђеску је у петак рекао да је предао поднео Централној изборној комисији кандидатуру за предстојеће председничке изборе заказане за 4. мај.
Истовремено, поднете су две жалбе Уставном суду против његове кандидатуре.
Према румунском законодавству, ЦИК може да прихвати нечију кандидатуру тек после одлуке Уставног суда.
Суд је једногласно одбацио жалбе као неприхватљиве.
Одлука је коначна и биће достављена ЦИК Румуније.
Подсетимо, у Румунији су 24. новембра одржани председнички избори, на којима је Ђорђеску победио у првом кругу, освојивши 22,94 одсто гласова. Друго место припало је Елени Ласкони са 19,18 одсто која се залаже за јачање партнерства са НАТО-ом и САД.
Међутим, 6. децембра Уставни суд је поништио изборне резултате, указујући на озбиљне повреде потврђене документима Врховног савета народне одбране са којих је скинута ознака поверљивости. Одлука је донета након разматрања жалби јавних организација, кандидата и државних органа. Поновљени избори су заказани за 4. мај.
sputnikportal.rs
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
ЂЕОРЂЕСКУ ПОДНЕО ДОКУМЕНТЕ: "Данас, 7. марта, румунски народ је поново устао..."
07. 03. 2025. у 15:55
ТРАМП ДОНЕО ОДЛУКУ: Повлачи амбасадоре и дипломате из окружења Србије
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Доналда Трампа повлачи скоро 30 каријерних дипломата са амбасадорских и других високих позиција у дипломатским представништвима САД у свету.
22. 12. 2025. у 10:32
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
ХРВАТИ ПОСЛАЛИ ЈАСНУ ПОРУКУ: "Држава нам је на погрешном путу!"
ВЕЋИНА грађана Хрватске сматра да земља иде у погрешном смеру, а највише примедби имају на корупцију, инфлацију, ниске плате, мале пензије и сиромаштво, показало је децембарско истраживање Кробарометра, објављено у Дневнику хрватске Нове ТВ.
26. 12. 2025. у 12:34
Коментари (0)