КРАЉ ЧАРЛС ВИШЕ НЕЋЕ БИТИ ФОРМАЛНО НА ЧЕЛУ ЈАМАЈКЕ: Представљен нови закон који све мења
ПРЕМИЈЕР Јамајке Ендру Холнес представио је закон којим би британски краљ Чарлс престао да буде на челу државе.
Foto: Profimedia
Јамајка је независност стекла 1962. године, али још увек задржава британског монарха на тој позицији, као и 13 других бивших британских колонија, пренео је Ројтерс.
Према предложеном закону, представник краља у Јамајци, генерални гувернер, биће замењен председником кога би номиновао премијера у консултацији са лидером опозиције.
Ако се о кандидату не постигне сагласност, премијер би могао да изабере кандидата који би био изабран већином у парламенту.
Међутим, критичари сматрају да би председника требало да изаберу грађани, а не политички лидери.
Иако се очекује да ће закон бити усвојен у доњем Дому парламента, биће потребна и подршка опозиције у горњем дому, а закон ће такође бити подложан одобравању путем референдума.
Према истраживањима, 56 одсто грађана Јамајке подржава уклањање монархије, док су позиви на деколонизацију постали све снажнији у последњим годинама, нарочито након што је Барбадос 2021. године укинуо монархију.
(Танјуг)
Препоручујемо
УЖАСНЕ ВЕСТИ: Европски лидери желе да рат у Украјини траје још годину и по дана
25. 01. 2026. у 18:00
"ТРАМП ТАМО ДА ИЗБАЦИ 1000 ВОЈНИКА НА ОСТРВО, НИКО МУ СЕ НЕЋЕ СУПРОСТАВИТИ" Вучић о Гренланду - Када питам а како Косово, сви спусте главу!
ГОВОРЕЋИ јутрос у емисији "Јутро" на Телевизији Прва, председник Србије Александар Вучић дотакао се и лицемерја међународне заједнице када је у питању однос који сада имају по питању Гренланда и онај који су некада имали по питању Косова и Метохије.
25. 01. 2026. у 13:20
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
СВИ СТЕ ФОЛИРАНТИ! Дара Бубамара напустила Звезде Гранда - реаговала Цеца "Није фер, ни колегијално"
ПЕВАЧИЦА Дара Бубамара реаговала је бурно на критике које је добио њен кандидат од стране њених колега из "Звезда Гранда".
25. 01. 2026. у 13:10
Коментари (0)