ПАД АСАДА УВЕО СИРИЈУ У ПОТПУНО НОВУ РЕАЛНОСТ: Хуманитарна криза у земљи ескалирала - алармирани УН и Дамаск
СПЕЦИЈАЛНИ изасланик УН за Сирију Геир Педерсен и координатор за хуманитарну помоћ Том Флечер известили су данас амбасадоре у УН о тренутној ситуацији у Сирији након што су се протеклих дана састали са представницима привремене владе у Дамаску.
Фото: AP Photo/SANA/Министарство одбране Руске Федерације
Педерсен је нагласио врло тешку економску ситуацију у Сирији, где 90 одсто становништва живи у сиромаштву.
Он је додао да ће бити неопходна опсежна подршка која превазилази хуманитарну помоћ да би се одговорило на те изазове, укључујући напоре на обнови земље, економског развоја и укидању санкција.
Педерсен је истакао да је Сирија сада суочена са потпуно новом реалношћу након пада режима председника Башара ал Асада.
- Тек је 11 дана откако је пао бивши режим, а ја сам се већ срео са низом актера у Сирији - указао је он, додајући да је међу Сиријцима заједничко осећање да овај тренутак припада њима и да у новонасталој ситуацији треба да остваре своје легитимне аспирације.
Према његовим речима, Сирија има истинску шансу да крене ка миру, економској стабилности, расту, и правди за све.
Флечер је нагласио да је хуманитарна криза у Сирији непромењена, а да је та земља већ била суочена са једном од највећих глобалних криза при чему је помоћ потребна за 17 милиона људи, што је више од 70 одсто популације.
Он је указао да је седам милиона људи интерно расељено, а 13 милиона је суочено са акутном неизвесношћу око доступности намирница.
Према његовим речима, недавна ескалација је погоршала ситуацију, при чему је више од милион људи расељено за мање од две недеље, а стотине су убијене или рањене, укључујући 80 деце. Флечер је закључио да је сада од критичног значаја да се реагује на нове услове и укаже неопходна помоћ најрањивијима.
(Танјуг)
Препоручујемо
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)
УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.
25. 02. 2026. у 12:25
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (1)