"ФАЈНЕНШЕЛ ТАЈМС": Кина се спрема за трговински рат са Америком
КИНА је припремила ефикасне одговоре на евентуалну ескалацију трговинског сукоба са Сједињеним Америчким Државама које ће погодити америчке компаније, преноси "Фајненшел тајмс" (ФТ) позивајући се на своје изворе.
Foto: Printskrin
Кина током првог мандата Доналда Трампа није била спремна на оштре кораке Беле куће, попут увођења повећаних царина и пооштрене контроле инвестиција и санкција кинеским компанијама, али сада је ситуација другачија.
Власти у Пекингу су у међувремену донеле нове законе који им дозвољавају да стране компаније ставе на црну листу и ограниче приступ САД кључним ланцима снабдевања.
Како се наводи, Кина је такође саставила "листу непоузданих организација" у иностранству које према њеном мишљењу подривају националне интересе Пекинга.
Многи потцењују потенцијалну штету коју би Кина могла да нанесе интересима Сједињеним Америчких Држава, изјавио је аналитичар консултантске компаније Контрол рискс, Ендрју Гилхолм.
Он је подсетио на недавне кинеске санкције највећем америчком произвођачу дронова "Скајдио" који снабдева и украјинску војску, као и на наговештај да ће Пекинг увести мере против америчке модне компаније ПВХ која је власник брендова "Келвин Клајн" и "Томи Хилфигер".
Наши клијенти мисле да су урачунали геополитички ризик трговинског рата између САД и Кине, али то није истина, јер Пекинг још није озбиљно узвратио, упозорио је Гилхолм.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
ПУТИН ГУБИ КРИМ? У току је "дубока операција" - Украјина изводи брз повратак полуострва након 12 година
ЗАПАДНИ медији и стручњаци данима уназад предвиђају да би се полуострво Крим могло вратити под украјинску контролу, јер је Украјина прекинула руске линије снабдевања.
06. 06. 2026. у 08:59 >> 08:59
НЕМАЧКА ХИТНО ПОЗВАЛА РУСИЈУ: Путине, време је...
МИНИСТАР спољних послова Немачке, Јохан Вадефул, позвао је руског председника, Владимира Путина, да покрене преговоре о миру у Украјини уз учешће Европе, преносе немачки медији.
05. 06. 2026. у 09:53
НАСТАЈЕ НОВА ДРЖАВА? Српске комшије се уједињују са суседима - за моћну државу од 22 милиона душа и 272.200 км²
"УНИОНИСТИЧКИ покрет је одувек постојао и он је и даље жив унутар нашег друштва. Несумњиво је да је ова дискусија легитиман део политичког процеса у земљи. Ја лично никада не бих могао да гласам против уједињења."
02. 06. 2026. у 21:24
Коментари (0)