ВАНРЕДНО СТАЊЕ НА ЈАМАЈЦИ: Осам убистава у дану
ПРЕМИЈЕР Јамајке Ендру Холнс данас је прогласио ванредно стање у јужној области Кларендон, након што је у одвојеним нападима из ватреног оружја у недељу убијено осам људи, укључујући седмогодишњег дечака.
Фото Архива
Он није изнео детаље о новим прописима, али би могли да укључују ноћни полицијски час, дуже периоде притвора без формалних оптужби и могућност полиције да претреса имовину без налога, наводи Ројтерс.
Холнс је напоменуо да се нада да ће та мера спречити убиства из одмазде, рекавши да су обавештајци упозорили да постоји "веома велика вероватноћа" да се такви злочини догоде.
До сада је ухапшено пет особа у вези са пуцњавом у недељу, рекао је премијер.
Процењује се да се број активних банди у тој карипској земљи смањио са 400 на 185 за пет година, али Холнс оцењује да је тај број и даље ''веома висок''.
Јамајка је прошле године била друга земља региону Латинске Америке и Кариба по броју убистава, иза Сент Китс и Невиса.
Студија медијске организације Инсајт крајм показала је да се прошле године на Јамајци догодило 60,9 убистава на 100.000 људи.
Карипска заједница (ЦАРИЦОМ) покушава да спречи пораст насиља ватреним оружјем кроз снажније спровођење закона и заустављање увоза илегалног ватреног оружја, а према подацима америчке владе, око 87 одсто оружја пронађеног на Карибима долази из САД.
Препоручујемо
НОВА РУНДА ПРЕГОВОРА: Мексичка влада разматра хоће ли наставити са слањем нафте Куби
23. 01. 2026. у 22:32
УКРАЈИНЦИ ОБОРИЛИ НОВИ РУСКИ ДРОН: Запрепастили се шта се налази у њему
ЈЕДНОГ од првих дана 2026. године украјинска војска оборила је руски дрон новог типа. Идентификован је као „Геран-5“, брз и далекометни дрон.
23. 01. 2026. у 12:25
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
НАЈСТАРИЈИ ЈУГОСЛОВЕН: Доживео 132, израсли му трећи зуби
У АКЦИЈИ некдашње ревије Yуго папир “Тражимо најстаријег Југословена“ 1978. године новинари су се запутили у село Ораш Плање удаљено од Тешња десетак километара, где је живео Мехо Хаџић.
23. 01. 2026. у 16:47
Коментари (0)