ГРАД НАГАСАКИ НЕ ОДУСТАЈЕ, НЕМА МЕСТА ЗА ИЗРАЕЛ: САД и Британија изразиле забринутост

Танјуг

07. 08. 2024. у 12:05

АМБАСАДОРИ Сједињених Америчких Држава и Велике Британије у Јапану неће бити у Нагасакију на обележавању 79. годишњице од напада атомском бомбом на тај град који је извела Америка у Другом светском рату.

ГРАД НАГАСАКИ НЕ ОДУСТАЈЕ, НЕМА МЕСТА ЗА ИЗРАЕЛ: САД и Британија изразиле забринутост

Танјуг

Изасланици Британије, Канаде, Француске, Немачке, Италије, САД и Европске уније рекли су да је то "резултат стављања Израела на исти ниво са земљама попут Русије и Белорусије", које, такође, нису позване на церемонију већ трећу годину заредом, преноси Кјодо.

Извор који је упознат са случајем рекао је да је амерички амбасадор у Јапану Рахм Емануел казао да више неће присуствовати мировној церемонији у Нагасакију "као одговор на то што град није позвао Израел.

Британска амбасадорка у Јапану Џулија Лонгботом такође је најавила да неће бити на церемонији, јер се не слаже са одлуком тог града по питању Израела.

Како је раније саопштено, изасланици САД и других западних земаља послали су писмо граду Нагасаки у којем су изразили забринутост због тога што тај град није позвао Израел на церемонију обележавања годишњице.

У писму од 19. јула уочи званичне одлуке Нагасакија, напомиње се да ће САД и западним земљама, "постати тешко да учествују на том догађају уколико Израел буде искључен", преноси Кјодо.

Градоначелник Нагасакија Широ Сузуки рекао је пре недељу дана да Израел није позван из безбедносних разлога и да није у питању политичка одлука.

Амерички конзулат Фукуока саопштио је да ће његов главни службеник Чука Асике представљати САД на церемонији у Нагасакију, а да ће Емануел уместо тога присуствовати мировној церемонији у токијском храму Зојоји у петак, саопштила је америчка амбасада.

Хирошима, која је у уторак одржала своју церемонију поводом 79. годишњице атомског бомбардовања града, заузела је другачији приступ од Нагасакија, дозвољавајући присуство Израела.

Та одлука изазвала је протесте, укључујући догађај којем је присуствовало око 100 људи у Меморијалном парку мира у Хирошими, исте вечери када је на истом месту одржана церемонија годишњице.

БОНУС ВИДЕО: ОДРЖАВАЊЕ ЖЕЛЕЗНИЦЕ У ЈАПАНУ: Хуманоидни робот за одржавање линија


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

ШОК ИСТРАГА АМЕРИКАНАЦА: Ево ко је гађао иранску школу у којој су погинуле девојчице

АМЕРИЧКИ војни истражитељи верују да је вероватно да су америчке снаге одговорне за напад на иранску школу за девојчице у којем је у суботу погинуло више десетина деце, али још нису донели коначан закључак нити су завршили истрагу, рекли су за Ројтерс двојица америчких званичника.

06. 03. 2026. у 08:23

НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана

НОВИ ЕКСПЛИЦИТНИ СНИМЦИ МИРЈАНЕ ПАЈКОВИЋ: Полиција сумња КО је на снимку, други мушкарац - одмах саслушана

РАНИЈЕ је објављен и видео за који је део медија написао да је снимљен у просторијама Владе. Тим поводом огласили су се из Владе Црне Горе, и демантовали те наводе.

07. 03. 2026. у 22:55 >> 23:05

Коментари (0)

СРАМНО ПОНИЗИЛИ РУСЕ, ПА САД ПАТЕ! После скандала на Параолимпијади - сад се цела Русија смеје Западу и ужива у овој сцени! (ВИДЕО)