ГОТОВО ЈЕ: Америчка војска се повукла, предала контролу над последњом базом

АМЕРИЧКИ војници предали су контролу над последњом базом у Нигеру локалним војним снагама, окончавши тиме, фактички, повлачење војске из ове афричке земље, објавио је лист „Њујорк тајмс“.

ГОТОВО ЈЕ: Америчка војска се повукла, предала контролу над последњом базом

Фото Танјуг/АП

Истиче се да је према првобитном плану потпуно повлачење америчких војника из Нигера требало да се заврши до 15. септембра.

Међутим, америчке снаге су већ данас, 5. августа, напустиле авионску базу 201 у граду Агадесу на северу Нигера, а такође су повукле оружје и „деликатне технологије“.

Пре тога, америчке снаге су у јулу напустиле авио-базу 101 у Нијамеју.

Извесно време у америчкој амбасади у Нигеру остаће мањи број војника, како би се регулисала административна питања, додаје „Њујорк тајмс“.

Према чланку, приликом повлачења америчких снага избегнут је хаос какав се догодио при повлачењу САД из Авганистана.

У марту је Нигер раскинуо војни споразум са САД према коме је на северу афричке земље била формирана америчка база дронова. Власти афричке државе су навеле да је споразум био наметнут и није одговарао интересима народа.

Крајем 2023. године у Нигеру је било присутно око 1,1 хиљада америчких војника, а већина од њих била је лоцирана у бази у близини Агадеса.

Пре преврата прошлог лета, услед којег је председника Нигера Мохамеда Базума свргнуо шеф председничке гарде Абдурахман Чиани, америчке снаге пружале обуку и обавештајне операције за републичке трупе.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: РУСКИ ЛОВЦИ У АКЦИЈИ: Су-25 ракетама ваздух земља погађају украјинске циљеве

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!

АМЕРИКАНЦИ БРУЈЕ: Вучић најавио куповину HQ-9, Србија би могла да има најмоћнији ПВО систем у Европи!

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је јуче, током приказа нових и модернизованих средстава и система Војске Србије на војном аеродрому у Батајници, да ће Србија набавити кинески противваздухопловни систем дугог домета HQ-9, који западни војни аналитичари оцењују као пандан руском С-300, док поједине анализе његове способности пореде и са системом С-400.

29. 06. 2026. у 15:26 >> 15:52

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

УДАРНО: Зеленски тврди да је Лукашенко прихватио ултиматум

КОМУНИКАЦИОНА опрема за коју Украјина тврди да је помагала у подршци руским нападима дронова са територије Белорусије престала је да ради, рекао је председник Украјине Владимир Зеленски новинарима данас, неколико дана након што је издао ултиматум белоруском председнику Александру Лукашенку.

24. 06. 2026. у 18:41

Коментари (0)

БОМБА У НБА ЛИГИ! Какав трејд