МАКРОН НА МАЛА ВРАТА ПОДЕЛИО ФУНКЦИЈЕ: Расцеп у табору председника Француске
Шефица скупштинске групе посланика Националног окупљања Марин Ле Пен оптужила је председника Француске Емануела Макрона за извођење "административног државног удара", док у табору председника долази до расцепа.
Фото: AP Photo/Michel Euler
Ле Пенова је реаговала на незваничне информације које су се појавиле да шеф државе покушава да изврши експресне номинације на различите важне позиције у врху државног апарата, после тешког пораза председничке коалиције у првом кругу ванредних парламентарних избора одржаних у недељу.
- Председник републике намерава да на четири дана до другог круга именује генералног директора националне полиције, директора националне жандармерије, десетак префеката и низ других особа чији ће циљ да буде да блокирају и у стварности спрече Жордана Барделу да води земљу – казала је Ле Пенова.
Истиче да је такође, на предлог министарства војске, генерал Беланже именован за шефа генералштаба ваздушних снага, а адмирал Вандије за главног савезничког команданта за трансформацију НАТО снага. Прошле седмице, Макрон је предложио именовање Тијерија Бретона за француског европског комесара, што је такође изазвало велике критике Марин Ле Пен, имајући у виду да се то све догађа усред изборног процеса у земљи.
- Када желите да контрирате резултатима избора именујући ваше људе који ће спречавати да се унутар државе води политика коју Французи желе, ја то зовем административним државним ударом. Надам се да су све то само гласине, што је могуће – казала је Ле Пенова.
Марин Ле Пен је оптужила Макрона да покушава да се супротстави демократском процесу, док се у земљи умножавају позиви да се у другом кругу направи блок против Националног окупљања. Лидерка ове странке истиче да Макрон на тај начин намерава да спречи ту партију да влада и поред исказане народне воље.
Истовремено, покушај француске актуелне власти да склапа пакт с "прихватљивим" делом левице у намери прављења бране за крајњу десницу у другом кругу ванредних парламентарних избора који ће се по већинском систему одржати у недељу, наилази на отпор. Дошло је и до првих оштријих неслагања у председничком табору. Сазнало се да су се неки актулени министри из техничке владе побунили против стратегије председника Емануела Макрона како да се направи што мање штете, сада, када се већ ушло у изборни циклус.
СТРАТЕГ С ТРЕЋЕГ МЕСТА
Макрон је, после саопштавања резултата на основу којих крајња десница убедљиво води, сазвао у Јелисејску палату чланове кабинета премијера Габријела Атала, да им изложи свој план. Идеја је да се свугде где је добар резултат постигла "демократска" левица, направи пакт о "ненападању", односно да се слабије пласирани кандидат међу центристима или левичарима повуче у корист оног другог, у судару с представником Националног окупљања. Резервни план немају, јер су направили доста лош скор од свега 20 одсто и налазе се на трећем месту.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOПрепоручујемо
"ДАЛИ СМО ИМ ШАНСУ, ОНИ СУ ЈЕ БАЦИЛИ" Трамп најавио нови притисак на Иран
14. 07. 2026. у 20:20
АМЕРИЧКЕ СНАГЕ НАПУШТАЈУ ИРАК Заиди: Од овог датума креће повлачење војске
14. 07. 2026. у 19:45
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
АМЕРИЧКЕ СНАГЕ НАПУШТАЈУ ИРАК Заиди: Од овог датума креће повлачење војске
ИРАЧКИ премијер Али ел Заиди изјавио је данас да ће америчке војне снаге напустити Ирак до 30. септембра, оценивши да његова посета Вашингтону представља почетак нове фазе у односима две земље, засноване на економској сарадњи, а не на војним везама.
14. 07. 2026. у 19:45
НОВИ ЈЕЗИВ СНИМАК ДРАМЕ У АВИОНУ: Супруга држи Србина да не испадне из авиона (ВИДЕО)
НА лету из Солуна за Михнен прошлог петка догодио се инцидент када је током лета пукао прозор авиона, а онда је дошло до декомпресије кабине.
14. 07. 2026. у 17:57
ОБЈАВЉЕНЕ ТАЧНЕ АДРЕСЕ У ЕУ: "Немачка главна база за производњу оружја за Украјину" Чека се реакција Москве
НЕМАЧКА је практично постала главна индустријска база украјинског војно-индустријског комплекса у рату против Русије, а управо Берлин стоји иза терористичких напада на руске цивилне циљеве, рекао је лидер покрета „Друга Украјина“ Виктор Медведчук. Истовремено, он је открио адресе најважнијих немачких компанија које производе оружје за Украјину.
13. 07. 2026. у 12:47
Коментари (0)