ИСТОРИЈСКИ ДАН ЗА МОЛДАВИЈУ: Председница потписала указ који су сви дуго чекали

Ђорђе Грмуша
Ђорђе Грмуша

21. 06. 2024. у 21:54

ПРЕДСЕДНИК Молдавије Маја Санду саопштила је да је потписала указ о почетку преговора за улазак земље у Европску унију.

ИСТОРИЈСКИ ДАН ЗА МОЛДАВИЈУ: Председница потписала указ који су сви дуго чекали

Фото: КП.РУ

- Данас сам потписала Указ о почетку преговора и приступању Молдавије у ЕУ. Молдавија је спровела све препоруке Европске комисије. На тај начин, две године након добијања статуса кандидата, 25. јуна биће одржана први међувладина конференција Молдавија-ЕУ, која ће означити почетак преговора о ступању у савез - написала је Санду на друштвеним мрежама.

Она је додала да је вицепремијер за европске интеграције Кристина Герасимова именована за главног преговарача из Кишињева.

У међувремену је белгијска мисија саопштила да је свих 27 земаља ЕУ одобрило да 25. јуна у Луксембургу почну преговори са Украјином и Молдавијом о придруживању.

На самиту ЕУ 14. децембра 2023. одлучено је да се започну преговори са Украјином и Молдавијом о будућем чланству у Европској унији. ЕУ је у јуну 2022. године доделила тим земљама статус земаља-кандидата за чланство у ЕУ, постављајући неколико строгих услова за формални почетак преговора о приступању. ЕУ је више пута признала да је таква одлука у великој мери била симболична како би подржала Кијев и Кишињев у њиховој конфронтацији са Москвом.

Статус земље-кандидата за чланство у ЕУ, као и почетак преговора, не значи нужно да ће земља ући у Европску унију, такође и ни на шта не обавезују Брисел. Добијање статуса кандидата само је почетак прилично дугог пута ка придруживању ЕУ.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО: ПУТИН ДОПУТОВАО У ПЈОНГЈАНГ - На позив КИм Џонг Уна, председник Русије допутовао у Северну Кореју

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром

ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.

17. 03. 2026. у 19:10

Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)

Мирослав 33 године живи под земљом, без струје и воде: Хуманитарац поделио причу која је расплакала многе (ВИДЕО)

ДЕКА Мирослав из села Дворска код Крупња већ 33 године живи у земуници без струје и воде, а његов вапај за помоћ дирнуо је хуманитарца Марка Николића.

14. 03. 2026. у 11:54

Коментари (1)

НОВАК ЂОКОВИЋ ДОНОСИ ОДЛУКУ БЕЗ ПРЕСЕДАНА?! Његови навијачи, али и они који га не подносе - гледају и не верују