"ПОТПУНИ ФИЈАСКО" Захарова поново оштра: Глобални југ показао да не потпада под претњама и уценама

17. 06. 2024. у 19:31

ПОРТПАРОЛ руског министарства спољних послова Марија Захарова оценила је данас конференцију о Украјини која је одржана у Швајцарској као "потпуни фијаско".

ПОТПУНИ ФИЈАСКО Захарова поново оштра: Глобални југ показао да не потпада под претњама и уценама

Фото: Профимедиа

Према њеним речима, покушаји да се ова конференција представи као догађај скоро универзалних размера претворили су се у "потпуни фијаско", а "скоро половина од 160 позваних одбила је да се бави политичким туризмом", преносе РИА Новости.

- Очекивања да ће на конференцији учествовати велики број земаља глобалног југа нису се остварила, упркос уценама, директним претњама и преварама. Те земље су показале отпорност, нису подлегле оштром притиску и игнорисале су упорне молбе да дођу у швајцарске Алпе - рекла је Захарова, напомињући да званични Кијев и Запад у почетку нису имали намеру да трагају за начинима за мирно решавање украјинске кризе.

Она је указала да су Западу "потребни даља конфронтација, ескалација и интензивирање војних операција".

Конференција о Украјини одржана је протеклог викенда у летовалишту Бургеншток у близини Луцерна. Учествовале су 92 земље, укључујући 55 шефова држава, као и осам организација, укључујући ЕУ , Савет Европе и УН. Председник САД Џо Бајден, председник Кине Си Ђинпинг, председник Бразила Луиз Инасио Лула да Силва и лидери многих других држава нису дошли у Швајцарску.

Неки учесници догађаја, као што су потпредседница САД Камала Харис и немачки канцелар Олаф Шолц, отишли ​​су раније. Русија није позвана на самит, а Кремљ је поручио да је тражење начина да се украјински сукоб реши без учешћа Москве нелогично и узалудно.

БОНУС ВИДЕО: РАКЕТНЕ ВЕЖБЕ У АТЛАНТИКУ - Бродови руске флоте стижу на Кубу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је данас, на форуму "ГЛОБСЕЦ БЕЛТАЛКС: Београдски економски разговори", да више нема рационалности у међународној политици и да се ускоро спрема велики сукоб.

09. 12. 2025. у 20:57

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (0)

МЕЂУНАРОДНИ ДАН ВОЛОНТЕРА: Снага заједништва и солидарности