ПОСЛЕДЊА БОРБА ТУРСКОГ "СУЛТАНА"? Стручњаци анализирају - Која је политичка судбина Реџепа Ердогана
ТУРСКИ председник Реџеп Тајип Ердоган вероватно неће бити спреман да престане да учествује на даљим изборима у земљи, јер би тиме оставио своју Партију правде и развоја (АКП) без лидера и погоршао њене шансе на будућим изборима, рекли су стручњаци за РИА Новости.
Фото Танјуг/АП
- Мало је вероватно да ће ово бити последња Ердоганова изборна борба. Ердоган нема природног наследника. АКП је у паду последњих година и мало је вероватно да ће странка победити на следећим изборима у његовом одсуству - рекао је Зија Онис, професор међународне политичке економије на Универзитету Коца у Истанбулу.
У Турској су 31. марта 2024. одржани избори за локалну самоуправу. Опозициона Републиканска народна партија (ЦХП) победила је владајућу АКП први пут после 20 година. Опозициони градоначелници већих градова - Анкаре, Истанбула и Измира - задржали су своје функције. Ердоган је раније најавио општинске изборе 31. марта као последње у својој политичкој каријери. Касније је портпарол АКП Омер Челик приметио да Ердоганова изјава о „последњим изборима“ не значи његов одлазак из политике.
Ахмет Куру, професор политичких наука на Универзитету Калифорније у Сан Дијегу, сугерисао је да ће Ердоган наставити да се кандидује све док је довољно здрав за то и да ће АКП бити тешко да га замени. Михаел Вутрих, ванредни професор политичких наука на Универзитету у Канзасу, приметио је да ће Ердоган, ако заиста жели да оде, морати да пронађе начин да то уради без изазивања могућих последица или одмазде.
Герет Џенкинс, страни виши сарадник у Заједничком центру за студије пута свиле и Турског центра при Институту за безбедносну и развојну политику у Стокхолму, сугерисао је да Ердоган мора да бира између проналажења начина да се кандидује за четврти мандат, што је тренутно немогуће, и да изабере наследника из свог ужег круга, као што је његов зет, председник одбора турског произвођача дронова Бајкар, Селчук Бајрактар. Џенкинс је додао да упорне гласине о Ердогановом здрављу тренутно чине Бајрактара највероватнијим кандидатом.
Стручњаци такође истичу да је градоначелник Истанбула Екрем Имамоглу као резултат избора ојачао своју позицију једног од најперспективнијих опозиционих политичара у земљи и могућег ривала Ердогану. Како је приметио Вутрих, многи у Турској виде градоначелника највећег турског града као озбиљног кандидата за председника у будућности када се за то укаже прилика. Експерт верује да ће Имамоглу имати већи замах од другог могућег опозиционог кандидата, градоначелника Анкаре Мансура Јаваса, ако буде у могућности да уђе у председничку трку.
БОНУС ВИДЕО:
ХУМАНИТАРНА ПОМОЋ ЗА ГАЗУ: На снимку се види авион који испушта хуманитарну помоћ
Препоручујемо
ТУРСКА УПОЗОРАВА: Напад на иранску амбасаду могао би да води ширем регионалном сукобу
02. 04. 2024. у 18:41
ТЕЖАК ПОРАЗ ЕРДОГАНА НА ИЗБОРИМА: Огласио се турски председник након дебакла
01. 04. 2024. у 07:53
ВУЧИЋЕВО УПОЗОРЕЊЕ УДАРНА ВЕСТ У РУСКИМ МЕДИЈИМА: Европа мора да схвати, Америка се никад више неће вратити
ИЗЈАВА председника Србије Александра Вучића, у којој упозорава да Европска унија мора да се суочи са чињеницом да се Сједињене Америчке Државе никада неће вратити старом моделу односа са Европом, објављена је као ударна вест на насловној страни светског издања руског портала Спутњик, као и на руској агенцији РИА Новости.
27. 01. 2026. у 07:44
У ФЕБРУАРУ ПОТПУНИ КОЛАПС ПОЛАРНОГ ВРТЛОГА? Хладна маса заледиће Европу, ево шта нас очекује
НАКОН стратосферског загревања почетком фебруара, најновије прогнозе показују потенцијални потпуни колапс поларног вртлога, што ће на крају довести хладан ваздух и у Европу, пише Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. у 14:21
ГРАД НА РУБУ ПОНОРА: Клизишта однела земљиште испод кућа на Сицилији - снимци су ЈЕЗИВИ (ВИДЕО/ФОТО)
КАТАСТРОФАЛНО невреме које је погодило југ Италије изазвало је незапамћену штету, а најкритичније је на Сицилији, где се у граду Нишемију урушио чак четири километра дуг део литице. Због клизишта је више од хиљаду људи хитно евакуисано, јер је клизиште буквално однело земљу испод кућа.
27. 01. 2026. у 11:26
Коментари (0)