ПУТИН ПОРУЧИО - СПРЕМНИ СМО ЗА НУКЛЕАРНИ РАТ: Уочи председничких избора, јаке поруке председника Русије

Бранко Влаховић, од сталног дописника МОСКВА

14. 03. 2024. у 06:30

РУСИЈА има, у свету најсавременију, атомску тријаду - ракете које могу да полете са земље, из ваздуха и са мора.

ПУТИН ПОРУЧИО - СПРЕМНИ СМО ЗА НУКЛЕАРНИ РАТ: Уочи председничких избора, јаке поруке председника Русије

Фото АП

Такву тријаду има само још Америка, али је руска савременија, јер смо је развили знатно више и то знају сви. Наше атомске снаге су у сталној бојевој готовости. Војнотехнички смо спремни за атомски рат, али то не значи да све иде ка судару са Америком. Што се тиче тактичког атомског оружја, у току специјалне војне операције у Украјини никада није било потребе да се оно примени.

Рекао је ово руски председник Владимир Путин у разговору са Дмитријом Кисељовом за агенцију РИА Новости и ТВ Русију. На питање може ли Русија да минимизира губитке, а да притом напредује на фронту, Путин је казао да је то могуће тако што ће руска војска појачавати бојеву моћ. Најавио је да ће руске јединице добијати све више савременог оружја.

Ко је "стао на реп" у Африци?

НА питање да ли је оштра реакција председника Француске Емануела Макрона према Русији можда последица тога што јој је Москва "стала на реп" у Африци, Путин је био јасан.

- Мислим да увређеност постоји. Али, у то време, када смо Макрон и ја одржавали директне контакте, отворено смо разговарали о томе. Русија није улазила у Африку и није терала Француску. С Русијом су хтели да раде лидери одређених афричких земаља. Други су ми говорили да хоће да раде са Француском, и ми нисмо имали ништа против - казао је Путин.

- Кад смо направили ракету "авангард", обезвређено је све што су уложили Американци у свој ПВО. Ништа им то више не вреди - казао је Путин.

Против "авангарда" нема ефикасне одбране. Ради се о хиперсоничном блоку који се налази на балистичкој интерконтиненталној ракети. Тај навођени блок у завршној фази лета бира циљ и развија брзину до 28 маха. Дакле, лети 9,5 километара у секунди. Удар "авангарда" је јачине у еквиваленту 18 тона тротила. На бојевом дежурству "авангард" је од 27. децембра 2019. године. Кад је Путин први пут говорио о "авангарду", његов значај је упоредио са лансирањем првог сателита у космос.

Објаснио је да би се атомско оружје применило кад би опстанак Русије, њен суверенитет и независност били доведени у питање. Све је то прецизирано у руској стратегији која није мењана. Паритет по броју носилаца бојевих атомских глава са Америком је приближно исти.

- Американци развијају атомске снаге, али то не значи да су спремни да крену у атомски рат. Али, ако САД спроведу нуклеарне пробе, није искључено да Русија исто то учини - објаснио је Путин.

Илустрација В. Н.

У Вашингтону би могли да изведу атомску пробу кад се појаве нове бојеве главе, јер неки специјалисти сматрају да их треба испитати. Путин је казао да у Русији знају да у одређеним круговима у САД постоје такве идеје.

Руски председник је говорио и о могућем присуству западних војника у Украјини.

- Американци су саопштили да не намеравају да шаљу војску у Украјину. Ако ипак пошаљу, ми ћемо то сматрати "војном интервенцијом" и тако ћемо се према њима односити - казао је Путин, изразивши наду да администрација САД неће бити за директан судар са Русијом.

Што се тиче пољске војске, Путин мисли да би они хтели да уђу у западне делове Украјине и тамо остану заувек.

Поштујемо избор Американаца

ПУТИН каже да се Москва не меша ни у чије изборе и да је спремна за сарадњу са било којим изабраним председником САД, али констатује да је очигледно да амерички политички систем не може да претендује на демократску улогу у пуном смислу те речи.

Испричао је и да га је, током последње године мандата тадашњи председник САД Доналд Трамп прекорио да симпатише Бајдена и директно питао "Хоћеш да победи поспани Џо?". "Упркос томе што се нисмо мешали у америчке изборе тамо су почели да нас нападају да подржавамо Трампа", причао је Путин.

- Представници војске западних земаља су дошли у Украјину још пре државног преврата, а касније се број њихових војних лица стално повећавао. И сада су тамо њихови војни саветници, као и страни најамници, који стално гину. Чак ако дођу и војни контингенти из других земаља то неће променити ситуацију на фронту као што није променила достава оружја - казао је Путин.

На питање је ли Русија спремна на преговоре о миру, Путин је потврдно одговорио, али је појаснио да они треба да буду на основу реалне ситуације, а не некаквих жеља, мислећи на украјинског колегу Владимира Зеленског, који сматра да руска војска треба да се повуче на границе од пре 2014. године. Путин је био јасан: "Желимо да решимо мирним путем конфликт, али нас пре свега интересује безбедност наших грађана".

- Никоме више не верујем. Желимо чврсте гаранције у које се може веровати - био је јасан и додао да део западних елита не жели да има у суседству тако огромну земљу као што је Русија, па мисле да би било боље да се подели.

Циљеви Кијева

ПУТИН сматра да Кијев нападима украјинске војске на руске регионе покушава да ремети председничке изборе у Русији. Други њихов циљ је, сматра он, да добију било какав адут који би могли да користе ако дође до преговора.

После почетка специјалне војне операције неки су се на Западу обрадовали, верујући да ће успети да заврше са Русијом рукама украјинских националиста и увођењем санкција. Тада је и настала парола да се Русија на бојном пољу стратешки порази. Касније су схватили да је то мало вероватно и на крају да је то немогуће.

Путин је јасно рекао да Русија мора да победи:

- Ако не заштити себе, нико је неће уважавати. Последице би биле катастрофалне - закључио је шеф Кремља.

Без размене информација са САД

ДВЕ атомске велесиле су имале рекордан број атомских бојевих глава у време Хладног рата. Американци су 1967. имали чак 31.300 бојевих атомских глава, а СССР их је престигао и 1986. достигао чак 40.200. На смањивање атомских потенцијала се ишло не само због жеље да свет живи у стабилном миру него и зато што је његово одржавање прескупо, па су и потписани договори о ограничењу нуклеарних потенцијала и носача бојевих глава, што је продужено 2021. на пет година. Али, Русија је 21. фебруара 2023. обуставила учешће у договору, Путин је инсистирао да се другачије пребројава атомски потенцијал тако да је с једне стране Русија, а са друге све чланице НАТО које имају такво оружје. За сада више нема ни инспекције атомских објеката, као ни размене информација.

 

Руска војска на међи са Финском

ПОСЛЕ уласка Финске у НАТО Русија ће разместити војску на граници са том земљом са којом смо имали деценијама идеалне односе. Није било ни територијалних спорова, рекао је Путин. Он сматра да је Финска безразложно ушла у НАТО, као и Шведска, са којима је Москва имала стабилно добре односе и у сваком погледу боље су пролазили док су били неутрални.

 

 

БОНУС ВИДЕО: ДР Новости: Када треба почети са анти- аге рутином

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!