КАКО СУ ФРАНЦУЗИ И УСТАВОМ ЗАШТИТИЛИ АБОРТУС: Ово су разлози због којих је побачај унет у највиши правни акт

АБОРТУС је унет у Устав Француске која је, тако, постала прва постојећа држава на свету где је ово право жена експлицитно угравирано у највиши правни акт земље. Пре ње, само је једна, сада већ угашена држава, Југославија, имала сличне прерогативе.

КАКО СУ ФРАНЦУЗИ И УСТАВОМ ЗАШТИТИЛИ АБОРТУС: Ово су разлози због којих је побачај унет у највиши правни акт

Фото: Горан Чворовић

"Законом су утврђени услови под којима се остварује загарантована слобода жене да прибегне добровољном прекиду трудноће", придодато је 34. члану француског Устава.

Одлуку је, у свечаној сали у Версају, донео Конгрес који окупља 925 чланова, свих 577 посланика Скупштине и 348 сенатора. Била је потребна тропетинска већина. "За" је гласало 780, против је било 72, уз 50 уздржаних. Осамдесет одсто испитаних грађана подржало је уношење абортус у Устав.

Колико је овај гест био важан за Французе показује и чињеница да је гласање у Конгресу преношено преко ТВ, али и на великом екрану на париском Тргу Трокадеро, где се окупио велики број бораца за женска права.

Конгрес се у Француској ретко окупља, о изузетним приликама, као што су измене Устава, пријем неке земље у ЕУ или важне изјаве председеника. Тако се пред Конгресом обратио Емануел Макрон 2017. убрзо после ступања на дужност, док је његов претходник Франсоа Оланд то учинио 2015, након терористичких атентата. Никола Саркози је овде одржао говор 2009.

Француска је, нарочитим ангажманом политичарке Симон Веј, пре готово пола века, унела право абортуса у закон, а сада је то подигла на виши ниво. Меру је најавио председник Макрон, на Дан жена. На ову идеју се дошло после одлуке Врховног суда САД 2022. године када је изазивање побачаја поништено као загарантовано право, због чега је 14 савезних држава забранило абортус, а многе друге пооштриле законодавство. Правници кажу да у Француској све остаје мање-више исто, јер је закон већ омогућавао абортус, али да је сада све симбилично добило већи значај. Између осталог, устави се теже мењају него закони.

ПРАВО ОДЛУЧИВАЊА

У Уставу бивше Југославије стајало је да је "право човека да слободно одлучује о рађању деце", што је самим тим у правној пракси значило и право на вештачки прекид трудноће.

- Не треба чекати да неко право буде угрожено да бисмо га заштитили. Ово је универзална порука коју Француска шаље целом свету – поручио је министар правосуђа Ерик Дипон Морети, прозивајући намере крајње деснице.

Као пример навео је ситуацију у Пољској, истичући да су тамо трудницама пуштали звуке откуцаја срца фетуса да би их одвратили од побачаја. Подсетио је да сваких 9 минута у свету умре по једна жена која је била приморана да обави дивљи абортус. Зато је истакао да је мењање устава велико остварење на пољу женских права.

Противници абортуса у Француској слали су ових дана поруке преко друштвених мрежа и телефона покушавајући да искажу неслагање. Они који се залажу за право побачаја, истичу низ разлога због којих би трудноћа могла да буде нежељена, и перипетије кроз које жене пролазе да би управљале својим телом.  

- Ово је сусрет с историјом. Француска је домовина основних људских права – поручила је председница скупштине Гаел Брон Пиве, прва жена која је председавала и Конгресом, очекујући да Французи овим чином дају пример другим земљама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УБИЈЕН АЛЕКСАНДР ПЕЛЕШЕНКО: Двоструки шампион Европе погинуо у Украјини