НАТО ЈАЧА БОРБЕНЕ ГРУПЕ: Алијанска повећава број војника се повећава са 1.000 на 4.000 у свакој јединици!

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

26. 02. 2024. у 21:06

ДВЕ године пошто је на самиту НАТО пакта у Мадриду, први састанак НАТО после руског напада на Украјину, када је донета одлука о јачању борбених група на истоку Европе, Северноаталнска алијанса је кренула у реализацију овог плана.

НАТО ЈАЧА БОРБЕНЕ ГРУПЕ: Алијанска повећава број војника се повећава са 1.000 на 4.000 у свакој јединици!

НАТО Фото АП

Цела 2024. године НАТО ће почети да појачава број војника на свом Источном крилу од Балтика до румунско-украјинске границе.

Борбене групе које су сад на батаљонском нивоу и бројном стању од 1.000-1.500 војника биће повећане на ниво бригаде јачине 3.000 -4.000 војника.

Укупно НАТО на простору истока Европе има 8 борбених група које ће збирно имати 30.000 војника, свака борбена група имаће тенкове, борбена возила пешадије, оклопна возила точкаше, артиљерију, али и залихе војне опреме за континуирану борбу до 7 дана док не стигне војна помоћ и појачања.

Најдужу границу са Русијом коју има Финска у дужини од 1.340 км браниће Финска армија заједно са једницама из Скандинавије и САД и то ће бити једина зна без бробених група, јер ће фокус комплетне финске армије бити обрана границе.

НАТО је последњих пар година од када се појачала тензија са Русијом на источним границама, а пре руске инвазије формирао мултинационалне борбене групе у неколико земаља чланица у Бугарској, Румунији, Мађарској, Словачкој, Пољској и балтичким државама Литванији, Летонији и Естонији. Овим снагама осим копнене компоненте придружене су и морнаричке снаге и авијација од Балтичког до Црног мора. Када је кренуо рат у Украјини, Северноатланска алијанса активирала је одбрамбене планове.

Тад су Снаге за брзо реаговање повећане на 40.000 војника којима подршку пружа 140 површинских и подводних ратних бродова и 100.000 америчких војника чија главнина снага је размештена тренутно у Пољској, Немчакој, Румунији и на југу у Грчкој база Александропулис на Егејском мору која је постала кључна база за снабдевање америчких база у Румунији.

Фото Танјуг/АП

НАТО алијанса је три године после руске анексије Крима 2014. формирала четри мултинационалне борбене групе, батаљонског нивоа на Балтику у Естонији, Летонији, Литванији и Пољској. Ове борбене групе предвођене су биле контингентима из Велике Британије, Канаде, Немачке и Сједињених Држава. Циљ група био је маневар и спремност за одбрану, као и да потврде трансатланску повезаност и спремност, да руски напад на једну чланицу заправо представља напад на цео савез.

Уочи руске инвазије на Украјину, али и после ње форимиране су још четири додатне борбене групе у Бугарској, Румунији, Мађарској и Словачкој. Са њима укупан број мултинационалних борбених група порастао је на укупно осам које се протежу дуж источног крила НАТО пакта од Балтика до Црног мора уз границе чланица НАТО са Украјином. У циљу заштите источног крила послати су додатни контингенти борбене технике, ратни бродови, авиони, дронови….

Оно што треба додати да се постојеће борбене групе састоје од земље домаћина и придружених чланица савезника, на добровољној и ротационој основи. Борбене групе су на вези са националним снагама одбране земље домаћина у којима су присутне и са њима изводе вежбе. Такође свих осам борбених група нису идентичне њихов састав је прилагођен географским захтевима и потребама земаља које су домаћини. Они одређују потребан број војника, састав технике и програм обуке.

Foto: Profimedia

БОРБЕНЕ ГРУПЕ НАТО ПАКТА

Естонија (TAPA) земља домаћин, команда Велика Британија. Састав борбене групе Данска и Француска; Бројно стање 1430 војника

Летонија (ADAZI) земља домаћин, команда Канада.Састав борбене групе Албанија, Чешка, Италија, Црна Гора, Пољска, Словачка, Словенија и Шпанија; Бројно стање 1.887 војника.

Литванија (RUKLA) земља домаћин, команда Немачка. Састав борбене групе Белгија, Чешка Република, Исланд, Луксембург, Холандија и Норвешка. Бројно стање 1.632 војника.

Пољска (ORZYSZ) земља домаћин, команда Сједињене Америчке Државе. Састав борбене групе Хрватска, Румунија и Уједињено Краљевство. Бројно стање 1.033 војника

Бугарска земља домаћин, команда Бугарска. Састав борбене групе Сједињене Америчке Државе; Бројно стање тренутно 968 војника

Румунија земља домаћин, команда Француска. Састав борбене групе Белгија, Пољска, Португал и Сједињене Државе. Бројно стање 1.148 војника

Мађарска земља домаћин, команда Мађарска: Састав борбене групе Хрватска, Сједињене Америчке Државе. Бројно стање 900 војника

Словачка, земља домаћин, команда Чешка. Састав борбене групе Немачка, Словенија и Холандија. Бројно стање 643 војника.

Четири североисточне бробене групе у Естонији, Летонији, Литванији и Пољској су под командом НАТО преко Североисточног штаба мултинационалног корпуса који је смештен у Шћећину у Пољској. Ту је и штаб мултинационалне дивизије у Елблагу у Пољској који је постао оперативан. Оба штаба међусобно координишу припрему и обуку, као и оперативне планове борбених група.

У октобру 2020. формирана је мултинационална двизија Север чији елементи се налазе у Адазију у Летонији, а остатак једница у Данској у Краупу. Њихов задатак је блиска сарадња са борбеним групама у Естонији и Летонији.

(ТВ Фронт)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ УНИШТИЛИ ПРВИ АБРАМС: Амерички тенк у пламену

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТИГЛА ПРЕСУДА ЗА ПРОФЕСОРКУ МАТЕМАТИКЕ (30): Имала односе са два ученика, са једним затруднела - на суду шокирала пороту (ФОТО)

СТИГЛА ПРЕСУДА ЗА ПРОФЕСОРКУ МАТЕМАТИКЕ (30): Имала односе са два ученика, са једним затруднела - на суду шокирала пороту (ФОТО)

ПРОФЕСОРКА математике проглашена је кривом по четири тачке оптужнице за сексуалну активност са дететом након двонедељног суђења на суду у Манчестеру, преносе британски медији.

17. 05. 2024. у 16:03

Коментари (0)

НАЈАТРАКТИВНИЈА ХРВАТИЦА БЕСНА: Е, баш идем!