ПУНО НАОРУЖАЊА И ТЕНКОВА, АЛИ И ДАЉЕ У ПРОБЛЕМУ: Немачка хоће да уведе обавезну војну службу, али немају ни људе ни касарне

Милица Шкорић
Милица Шкорић

26. 02. 2024. у 16:36

НЕМАЧКА је поново спремна да издвоји више новца за војску и одбрану. Али још већи проблем је што нема војника и то се не може решити само новцем. Међутим, није лако поново увести неку врсту војне обавезе, пише ДВ у анализи.

ПУНО НАОРУЖАЊА И ТЕНКОВА, АЛИ И ДАЉЕ У ПРОБЛЕМУ: Немачка хоће да уведе обавезну војну службу, али немају ни људе ни касарне

Фото Танјуг/АП

Одлука у парламенту

Колико Бундесвер има новца за нове авионе, тенкове и опрему, веће је питање: ко ће управљати тим авионима, а ко ће седети у тенковима? Већ дуже време се води дебата о поновном увођењу војног рока, али договора нема: опозициона ЦДУ/ЦСУ склона је поновном увођењу службе, било цивилне или под оружјем, владајућа коалиција је много скептичнија. Додуше, социјалдемократски министар одбране Борис Писторијус изјавио је да је „грешка” укидање војног рока 2011. године, али није јасно рекао шта би данас могла бити алтернатива.

- Писторијус очигледно жели да се разговара о различитим идејама - оцењује Софија Беш из Карнегијеве задужбине за међународни мир у Вашингтону. 

- То служи да се скрене већа пажња на Бундесвер као могућег послодавца.

Али ни министар ни влада, само парламент, неће моћи ништа битно да промене.

Пошто је војни рок деценијама постојао и у Западној и у Источној Немачкој, остао је „право и обавеза” грађана ове земље и после Хладног рата, иако је Бундестаг ту обавезу привремено суспендовао 2011.

- После финансијске кризе, главни принцип је био „спасити, спасити, спасити" - резимира генерал-мајор Волф-Јирген Штал, председник Немачке академије за безбедносну политику. „Безбедност, пре свега у вези са Русијом, сви су слично оценили: сукоб је завршен, сада све радимо заједно. Утолико је и за мене укидање војног рока била логична одлука“.

Добровољни рок је тешко спровести

Уз Немачку, читав низ земаља НАТО-а прешао је на знатно мању, али професионалну војску. Пред крај Хладног рата у Немачкој је још увек било пола милиона људи у униформама, једва половину тог броја у последњој години служења војног рока. Тренутно у свим родовима немачке војске служи 181.500 војника. Али од напада Русије на Украјину, политичари у Немачкој су почели другачије да размишљају о војсци. Сада је план да се Бундесвер до 2031. повећа на 203 хиљаде чланова, али како? А у оцени комесара за одбрану Бундестага, Еве Хогел, она пише да ће Бундесвер „имати проблема” да пронађе ово особље ако се ослања само на добровољни приступ.

- Морамо имати јаку војску способну да одврати чак и помисао да будемо нападнути - резимира генерал-мајор Штал. „То такође значи да нам треба више људи. И како да створимо тај кадар? На тржишту рада, мислим да ће бити тешко”.

Штал говори о вези права и обавеза грађана у војној служби, али политика у томе треба да пронађе баланс. Бундесвер је протеклих година имао и проблем симпатизера екстремне деснице у својим редовима, а служење војног рока је и начин да се људи из свих делова друштва пронађу у униформама. Стари западнонемачки принцип „грађанина у униформи“ је такође гаранција демократске оружане силе, која неће укључивати само људе привучене оружјем и униформама.

А портпаролка немачког Министарства одбране истиче да је један од „одлучујућих фактора допринос који војни рок даје већој повезаности друштва и оружаних снага“.

Проблем са женама, странцима и недостатком барака

Али никако није једноставно поново увести регрутацију. Пре свега, пред крај војне обавезе, поставило се питање да ли то треба и мора, у име родне равноправности, да важи и за жене? А шта је са држављанима земље који нису немачки држављани?

- Немачки стручњаци, између осталих, детаљно проучавају и такозвани „шведски модел” служења војног рока. У тој земљи се регрутују све особе од 16 до 70 година, а већ у процесу регрутације сви се питају да ли желе да активно служе војску - објашњава Софија Беш и додаје:

„Изгледа да се надају да ће већ током обавезне регрутације изазвати одређено интересовање за службу.“

И на крају, није само питање где наћи људе вољни да служе, већ је проблем још баналнији: где их сместити пошто више нема касарне? Чак и за постојећи састав, проблем је обезбедити равномерну одећу и опрему. Утолико Бундесвер није случајно дошао до 203.000 војника.

- Мислим да они верују да је ова цифра могућа до 2031. године. Или се бар може радити да се та цифра постигне - оцењује Беш.

БОНУС ВИДЕО: Министар Вучевић отворио Центар за обуку и тестирање у Центру за разминирање у Великој Моштаници

(Индекс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

БИЛЕ ПОСЕБНО ВЕЗАНЕ: Ко је била мајка Бојане Јанковић - преминула пре неколико месеци (ФОТО)

ВОДИТЕЉКА Бојана Јанковић сахрањена је на Новом гробљу у Београду, њу су на вечни починак испратили у великом броју пријатељи, породица, а њен бивши супруг Огњен Јанковић одржао је потресан говор.

29. 04. 2024. у 13:49

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве