РАСТУ САМО НАПЕТОСТИ И НЕИЗВЕСНОСТ: Извештај уочи предстојеће минхенске безбедносне конференције

И. Станојевић

14. 02. 2024. у 11:27

ГЕОПОЛИТИЧКЕ напетости у свету све су веће, расте економска неизвесност, а највеће глобалне претње су миграције, климатске промене и руска интервенција у Украјини.

РАСТУ САМО НАПЕТОСТИ И НЕИЗВЕСНОСТ: Извештај уочи предстојеће минхенске безбедносне конференције

Фото Shutterstock

Наводи се ово у извештају уочи Безбедносне конференције у Минхену, који потписује председавајући Кристоф Хојзген. Војни званичници, стручњаци за безбедност и високорангирани политичари из целог света разговараће у престоници немачке савезне покрајине Баварске од 16. до 18. фебруара. Очекује се и долазак украјинског председника Владимира Зеленског.

Анкета спроведена широм света показала је да су на листи највећих изазова и кибернетички напади, те вештачка интелигенција. У глобалној сондажи јавног мњења анкетирано је 12.000 људи широм света - у развијеним земљама Г7 (Немачка, Француска, Велика Британија, Италија, Јапан, Канада и САД), али и у Бразилу, Индији, Кини, Јужноафричкој Републици и Украјини. Претња од Русије и даље се оцењује вишом него пре почетка специјалне руске операције, али се сада последице "миграције због рата и климатских промена", сматрају важнијим проблемом.

Глобализација у целини назадује, а осећај конкуренције и потребе за безбедношћу, превладавају. "Интензивирање геополитичког ривалства поткопало је уверење да ће тржишно вођена глобализација довести до праведне расподеле профита", наводи се. Државе стога приоритетом сматрају способности одбране и питања безбедности, у односу на економску ефикасност.

Западни токови капитала преусмерени су из Кине ка другим партнерима, а трговински токови се "реструктурирају дуж геополитичких линија", наводи се у извештају, који даје песимистичну слику међународне повезаности у свету.

Ланци снабдевања између Азије и других делова света све се више раздвајају. Европа, а посебно Немачка, истиче се као изузетак: "Немачке компаније настављају снажно да улажу у Кину и тиме пркосе напорима власти у Берлину да смањи њихов ангажман", прецизира се.

Истиче се и све већи војни утицај Русије у зони Сахела, коју чине Сенегал, Мауританија, Мали, Буркина Фасо, Нигер, Нигерија, Чад, Судан, Етиопија, Еритреја, Џибути и Сомалија. А државни удар у Нигеру показује губитак утицаја Запада, посебно бивше колонијалне силе Француске.

Страх развијених од Кине

НАГЛО је порастао страх од војног сукоба Кине и Тајвана. Бојазан од Кине посебно је велика у Јапану, Индији, САД, Немачкој и Француској.

- У земљама Г7 велики делови становништва верују да ће њихове земље бити мање безбедне и просперитетне за 10 година - пише Хојзген. - Уједно, анализа резултата анкете показује да људи у земљама Г7 очекују повећање моћи и утицаја Кине и земаља на глобалном југу, на рачун њихових држава.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)