НОЋНА МОРА УКРАЈИНАЦА: Руски МИГ-31К када полети цела земља добије узбуну (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

16. 01. 2024. у 06:41

ДАНА 13. децембра, ударни ловци руских ваздухопловних снага миг-31К извели су велики удар балистичких ракета на украјинске војне индустријске циљеве, са објектима за производњу артиљеријских граната од 155 мм и 152 мм и радионицама за беспилотне летелице.

НОЋНА МОРА УКРАЈИНАЦА: Руски МИГ-31К када полети цела земља добије узбуну (ВИДЕО)

Фото: ЕПА

На мети су биле и фабрике барута и постројења за производњу муниције калибра 125 мм, а руско Министарство одбране тврди да су сви удари били успешни.

Са великом већином украјинске артиљерије и оклопа који користе совјетске калибре муниције, западни савезници имају посебно потешкоће да набаве муницију калибра 155 мм, 152 мм и 125 мм јер се она не производи у великој мери у државама које су оријентисане према Западу. Неутралисање ових одбрамбених индустријских циљева стога има потенцијал да значајно погорша ионако огромну несташицу муниције у украјинској војсци, што у великој мери утиче на јединице у дијапазону од артиљерије до елитних механизованих бригада. Способност Оружаних снага Русије да лансирају балистичке ракетне нападе на украјинске циљеве значајно се повећала због повећања производње ракете са ваздушним лансирањем „Х-47М2 кинжал“ и ракете земља-земља 9К720 коју користи систем „искандер-М“ – и за неколико пута у односу на пре почетка рата.

Извештаји Беле куће указују да је ово допуњено набавком севернокорејских балистичких пројектила, при чему се корејска ракета КН-23Б (KN-23B) сматра најопаснијом класом тактичких балистичких пројектила која је оперативна било где у Европи.

Удар од 13. децембра подржан је нападима беспилотних летелица и крстарећих ракета, при чему је Русија од краја 2022. године све више користила посебно иранске беспилотне летелице „шехид-136“ – које су се од 2023. године производиле у Русији по лиценци под ознаком „Геран-2“. Украјински медији јавили су да је у нападу било око 40 пројектила и да су погодили циљеве у областима Дњепра и Сумског. „Х-47М2 кинжал“ је доследно био резервисан за гађање приоритетних циљева, укључујући положаје на крајњем западу Украјине због свог много већег домета од других руских тактичких балистичких пројектила. „Кинжал“ може да гађа циљеве удаљене до 2000 км од тачке лансирања, због огромне кинетичке и гравитационе потенцијалне енергије коју свакој ракети дају ловци миг-31К, који су најбржи и са највећим врхунцем лета борбени авиони са посадом на свету, данас.

Миг-31 могу крстарити и брзином већом од 2 маха – највећом брзином крстарења од свих ловаца на свету – и могу да лете и користе све своје оружје у блиском свемиру. Ове перформансе лета, у комбинацији са њиховим веома високим капацитетом за ношење оружја, чине миг-31 оптималним авионом за распоређивање пројектила „кинжал“.

Фото: Принтсцреен

Слично као и корејски КН-23Б, као и „искандер-М“ на коме је заснован његов дизајн, „кинжал“ користи депресивну полубалистичку путању и дизајниран је да има веома велику терминалну брзину и способност маневрисања током целог свог лета. Ови фактори међу њима изузетно отежавају пресретање. Амерички председник Џо Бајден је сходно томе изнео став консензуса о класи ракета када је у марту 2022. године, убрзо након прве борбене употребе, речено да је ефективно „немогуће зауставити“.

Иако су украјински извори тврдили да су америчке ракетне батерије „патриот“ обориле ракете у значајном броју, аналитичари су то озбиљно довели у питање због оперативних ограничења ракета „патриот“, као и напредних способности „кинжала“. Ракетни системи „патртиот“ су се врло често показали неспособним да пресретну нападе базичним балистичким пројектилима. И у Заливском рату и током јеменског удара балистичких ракета на Саудијску Арабију 2017. године, често се извештавало да су ракете „патриот“ успеле да „пригуше” велике нападе, да би касније истраге доказале да су системи у потпуности заказали упркос ракетним нападима који су били веома далеко од софистицираних.

Фото: принтскрин Јутјуб/ Military TV

Очекује се да ће се слична открића у вези са украјинским тврдњама о обарању пројектила „кинжал“ ракетама „патриот“ појавити када овај наратив буде имао жељени ефекат на морал како унутар земље, тако и у ширем западном свету.

Украјински извори су навелико извештавали о великим успесима у њиховој ваздушној кампањи, а најпознатији је пилот миг-29 „Дух Кијева“, за који се тврди да је оборио велики број много напреднијих руских ловаца. Прича се на сличан начин чинила далеко од веродостојне, али је на Западу поново извештавана само да би се касније признало да је измишљена да би се ојачао морал и да нема основа у стварности.

(ТВ Фронт)

БОНУС ВИДЕО - ШОЈГУ ИЗНЕО ПОДАТКЕ О КОНТРАОФАНЗИВИ Украјина изгубила 125.000 војника и 16.000 комада војне технике

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ХИТАН ПРИЈЕМ: Срђан Ђоковић примљен у Ургентни центар!