БРИТАНСКИ ПОНОС УМАЛО ПОТОНУО: Нуклеарна подморница доживела тежак инцидент пловећи Атлантиком (ВИДЕО)

Novosti online

20. 11. 2023. у 19:45

ОЧИГЛЕДАН квар сензора замало је довела нуклеарну подморницу класе Вангард (Vanguard) Британске морнарице да потоне у опасне дубине, преноси Обективно.бг. Овај шокантни инцидент детаљно је описао британски “Сан” (The Sun), које су своје информације прикупиле из поузданих извора.

БРИТАНСКИ ПОНОС УМАЛО ПОТОНУО: Нуклеарна подморница доживела тежак инцидент пловећи Атлантиком (ВИДЕО)

Фото: Принтскрин Јутјуб


Подморница је била припремљена за патролу Атлантиком. У њој је била посада од 140 људи када су јој сензори дубине покварили. Овај квар је скоро усмерио подморницу, наоружану огромним балистичким пројектилима Трајдент 2, ка несигурној „опасној зони“.

Према извештају “Сана”, катастрофални пад у понор је заустављен због брзог размишљања оштроумних инжењера на броду. Користећи резервни мерач дубине, уочили су неконтролисано зарањање и брзо реаговали.

Извор Суна је нагласио да је, технички, подморница остала на дубини унутар свог оперативног домета. Међутим, током сваког планираног дубоког роњења, сви чланови посаде се пребацују на акционе станице - корак који није предузет. Промена дубине је била ненамерна, пошто је подморница почела да тоне све дубље. Не треба размишљати о потенцијалној катастрофи која би се могла десити да је подморница наставила да се спушта.

Ради националне безбедности, Сун је одлучио да задржи детаље у вези са дубином спуштања подморнице и њеним тачним идентитетом. Британски војни лидери потврдили су да је у току истрага о овом инциденту, чувајући детаље у тајности.

Упркос алармантном догађају, портпарол морнарице је остао нем по том питању, једноставно рекавши: „Наше подморнице су и даље распоређене широм света штитећи наше националне интересе”.

Велика Британија поседује четири нуклеарне подморнице класе Вангард, изграђене 1990-их: HMS Victorious, HMS Vanguard, HMS Vigilant, and HMS Vengeance.

Тренутно, према налазима новина, само две су тренутно активне, док је још једна спремна за поправку. Четврта је на ригорозним поморским испитивањима након поправки.
Интегрисани преглед безбедности, одбране и спољне политике Уједињеног Краљевства из 2021. године објавио је да ће ове подморнице бити замењене подморницама класе Дреднот (Drednout) до раних 2030-их.

Генеза класе Вангард може се пратити до раних 1980-их када их је конципирало Министарство одбране, што је био један од њихових завршних аката као ауторитета за дизајн ратних бродова Краљевске морнарице.

Почетне дизајне су затим проширили Vickers Shipbuilding and Engineering [VSEL], сада познати као БBAE Systems Maritime – Submarines, који су били базирани у Бароу-ин-Фурнесу.

Ове подморнице су од самог почетка требале да буду носачи на нуклеарни погон балистичких пројектила, са капацитетом за ношење пројектила УГМ-133 Трајдент 2 (Trident). Сходно томе, њихов одељак за ракете дели дизајн сличан америчкој класи Охајо, која такође користи УГМ-133 Трајдент 2.

Ова посебна потреба довела је до тога да је класа Вангард претекла своју претходницу, класу Ресолутион, која је била опремљена ракетама Поларис. Тешке од скоро 16.000 тона, подморнице класе Вангард најтеже су икада у Краљевској морнарици.

Огромна величина класе Вангард захтевала је изградњу пристаништа Девоншир у Бароу-ин-Фернесу, изграђене посебно за њих између 1982. и 1986. године.

У припреми за подморнице класе Вангард и њихове пројектиле Трајдент 2, и HMNB Clyde и the Royal Naval Armaments Depot Coulport у Фасланеу прошли су опсежну обнову почевши од 1985. Бродоградилиште Rosyth је такође значајно побољшано.

Ова реконструкција је обухватила побољшане „постројења за руковање, складиштење, обраду наоружања, пристајање, пристајање, инжењеринг, обуку и ремонт“ са процењеном потрошњом од 550 милиона фунти.

Премијерка Тачер 3. септембра 1986. у Девоншир Dock Hall-у свечано је положила је кобилицу ХМС Вангард. Након тога је поринута 1992. и пуштена у рад 1993. Расправа о томе да ли четврто пловило, Венгенц, треба да буде расходовано, водила се 1992. године, али је на крају Министарство одбране дало наруџбу и за њега у јулу 1992. и пуштено је у рад 1999.


АВАНГАРДНО ОРУЖЈЕ/СИСТЕМИ

Подморнице класе Вангард имају капацитет за 16 цеви за балистичке ракете, иако од Стратешке ревизије и безбедносне анализе из 2010. године, Краљевска морнарица користи само осам од њих, од којих свака садржи балистичке ракете Трајдент 2 које се лансирају са подморница и натоварене са до осам нуклеарних бојевих глава.

Ове подморнице такође имају четири торпедне цеви од 21 инча [533 мм] и опремљене су напредним тешким торпедом Сперфиш (Spearfish). Овај арсенал им омогућава да нападну претње испод воде и на површини, са импресивним дометом до 65 километара [40 миља; 35 нми]. Да би додатно побољшали своју одбрану, имају два ССЕ Марк 10 лансера способна за постављање мамаца типа 2066 и Типа 2071 и инсталирани су са системом пресретања електронских мера подршке УАП Марк 3 [ЕСМ].

Још једна истакнута карактеристика је композитни сонар Thales Underwater Systems Типе 2054. Овај мулти-модни, вишефреквентни систем укључује сонаре 2046, 2043 и 2082. Конкретно, Тип 2043 је активни/пасивни сонар за претрагу постављен на труп, Тип 2082 пасивни сонар за пресретање и домет, а Тип 2046 нискофреквентни сонар вученог низа који пружа могућности пасивне претраге.

Модернизација флоте је у току, а сонари омогућавају надиградњу отвореном архитектуром путем комерцијалне готове технологије. Навигациони радар типа 1007 I-band олакшава навигациона претраживања, а у току су планови за опремање подморница новим заједничким борбеним системом. Имају два перископа, модел претраживања ЦК51 и модел напада ЦХ91. Оба перископа долазе са ТВ и термовизијским камерама, као и традиционалном оптиком.

Класа Вангард је првобитно била пионир јединственог командног система подморница [СМЦС] који је касније усвојила и класа Трафалгар.

БОНУС ВИДЕО - РУСКА ПАЦИФИЧКА ФЛОТА: Извођење вежбе одбране Северног морског пута

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове

Можете ли да замислите лепоту свакодневице која почиње на обали Саве до које стижете лаганом шетњом кроз јединствену луксузну пешачку зону, а завршава се испијањем вина на вашој пространој тераси с погледом на реку или у врхунском ресторану до ког стижете пешке? У истом дану сте с лакоћом обавили посао, одрадили тренинг, уживали у куповини нових комада гардеробе најлуксузнијих брендова у непосредном комшилуку, а стигли сте и да са децом проведете време у зеленилу, јер се све што вам треба налази надохват руке.

14. 05. 2024. у 10:00

Коментари (0)

КО ЈЕ РОБЕРТ ФИЦО: Човек који пркоси НАТО-у и неће да призна тзв. Косово