КОГА СУ АМЕРИКАНЦИ ПОСЛАЛИ У ИЗРАЕЛ: Саветници са богатим ратним искуством, један је и нама познат

Novosti online

28. 10. 2023. у 17:10

МЕДИЈИ данима извештавају да у Израелу бораве амерички официри са искуством у борбама у урбаним срединама.

КОГА СУ АМЕРИКАНЦИ ПОСЛАЛИ У ИЗРАЕЛ: Саветници са богатим ратним искуством, један је и нама познат

Фото: Танјуг/АП

Према првим вестима, министар одбране САД Лојд Остин је непосредно након напада Хамаса на Израел у кризно подручје упутио тим снага за специјалне операције са задатком да помогне ИДФ у обавештајним подацима и планирању у вези са напорима за спасавање талаца.

Убрзо је потврђено да су војни саветници Пентагона и стручњаци за урбано ратовање послати да помогну Израелу у потенцијалној копненој инвазији на Газу – густо насељену палестинску енклаву коју контролишу милитанти Хамаса. Но, америчка влада је додала да њене снаге неће учествовати у борбама на терену у појасу Газе.

Фото Танјуг/АП

Портпарол Савета за националну безбедност Џон Ф. Кирбy изјавио је током брифинга у Белој кући: „Оно што могу да вам кажем је да је неколико релевантних официра са искуством за које верујемо да је прикладно за операције које Израел спроводи и које ће можда спроводити у будућности, налази у Тел Авиву. Ови експерти су отишли у Израел да поделе сопствена искуства али и да постављају тешка питања.”

Фото Танјуг/АП

Агенција Axios је 24. октобра известила да семеђу неколицином високих званичника које је председник Јое Биден 23. октобра послао у Израел налази и генерал Јамес Glynn. Glynn је тамо упућен као искусни учесник у специјалним операцијама УСМЦ против ДАЕШ/ИСИС у Ираку.

Генерал-потпуковник УСМЦ James Glynn, бивши командант Команде за специјалне операције УСМЦ, упућен је у Израел како би саветовао Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) о њиховим тренутним операцијама и уочи очекиваног копненог упада у Газу.

Званичник Беле куће није дао детаље о врсти савета које би Glynn понудио Израелцима, али је приметио да је он у стању да искористи своје деценијско искуство како би понудио помоћ око „шире слике“ сукоба у Гази.

На питање да ли ће Glynn директно саветовати Израелце, портпарол Савета за националну безбедност није потврдио статус искусног генерала али његова мисија наводно није повезана са мисијом стручњака за урбано ратовање које је раније упутио Аустин. У суштини, оно што је највише препоручивало овог генерала, то су његова искуства стечена у борби против ИСИС у Мосулу (16 октобар 2016 – 20 јули 2017).

Генерал Glynn је, иначе, и 27. јула 2022. боравио у Израелу и састао се са руководством ИДФ, укључујући и тадашњег начелника штаба генерал-потпуковника Авива Кохавија. Тада је сусрет био усмерен на значај интегрисаног система ваздушне и ракетне одбране, као и на сталну потребу за јаком регионалном безбедносном сарадњом.

Иначе, Glynn није највиши амерички официр који је посетио Израел од терористичког напада Хамаса 7. октобра. Још 16. октобра је командант Централне команде УСА (ЦЕНТЦОМ), генерал Michael Erik Kurilla посетио Тел Авив и састао се са високим израелским војним лидерима, укључујући начелника штаба ИДФ, генерал-потпуковника Херзи Халеви.

Фото Танјуг/АП

Курила има богато искуство из операција у Панами, на Хаитију, у Ираку, Сирији и Афганистану. Једно време је био заменик директора Здруженог штаба за специјалне операције и борбу против тероризма. Иначе, био је присутан и на нашим просторима; учесник је операција „Joint Resolve“ у Босни и Херцеговини (СФОР) и „Joint Guardian на Косову и Метохији(КФОР).

У суштини, Вашингтон потенцира да војни представници у Израелу првенствено својим искуством треба да помогну у мисији спасавања талаца и избегавању прекомерних цивилних жртава. При томе, имају и циљ да откажу или бар што више одложе почеак израелске свеобухватне копнене операције у појасу Газе.

Но, вести о америчким инструкторима у Израелу помало је помутила вест да у Москви борави делегација Хамаса као и ирански званичници. Ово је био утолико већи шок пошто је Русија имала релативно добре односе са Израелом и у почетку сукоба од 7. октобра се држала суздржано, апелујући на обе стране да прекину дејства. Наиме, у Москву је допитовала делегација хамаса на челу са чланом политбироа, Муса Мохамед Абу Марзук-ом. Абу Марзоок је имао сусрет са специјалним представником Русије за Блиски исток и Африку и замеником министра иностраних послова, Михаилом Богдановим.

Истовремено, у главном граду Русије налазио се и заменик министра иностраних послов а Ирана, Али Багери Кани. Он се сусрео са замеником министра иностраних послова Русије Михаилом Галузином. У петак, 27. октобра, Абу Мазрук се у иранској амбасади у Москви сусрео и са Али Багеријем. Како Иран подржава Хамас, обе посете су изазвале револт у Тел Авиву и широм држава које једнодушно подржавају Израел.

Фото: АП/Ohad Zwigenberg/Yousef Masoud

Хамас у Москви

Но, према штурим руским извештајима, ови сусрети су организовани у циљу ослобађања талаца који имају и руско држављанство али и у циљу проналажења могућности за примирје. У данима који следе показаће се колика је улога америчких саветника у израелским упадима (који полако прерастају у операцију широког обима) у Газу, као и о правим циљевима руско-иранских разговора са Хамасом.

Наиме, до сада су ИДФ вршили ноћна „насилна извиђања“ током којих су уништавана лоцирана упоришта Хамаса, тунели и утврђени заклони. Након тих операција, успешних првенствено захваљујући добрим обавештајним подацима и могућношћу „ноћног вида“ електронском и оптичком опремом на оклопним возилима, дроновима, хеликоптерима и визирима шлемова, израелске снаге су се повлачиле у своје границе.

Осим тога, реиди су били и испитивање слабих тачака у одбрани Хамаса. Очито је да су ови упади базирани на америчким искуствима из наведених сукоба, где велики дуготрајни продори нису имали успех.

ИДФ кренуо у офанзиву на Газу

У ноћи између 27. и 28. октобра, након до сада незабележеног бомбардовања (око 160 удара), оклопне снаге праћене пешадијом поново су ушле у појас Газе. Надируће снаге по први пут све време имају ваздушну подршку. Напади су били најинтензивнији у правцу болница „Mustashfat dar al-Shifa“ (северни Римал, 3 км од центра Газе) и „Al Awda“ у Џабалији, као и на Беит Лахиа и Бетхлехем, где се налази најгушћа мрежа тунела.

Но, ИДФ се 28. октобра први пут није повукао са достигнутих позиција. Израелска команда перманентно, путем свих медијских средстава, упозорава цивилно становништво да се повуче из свих угрожених зона. Према већини извора, ово је коначно почетак свеобухватне копнене изаелске офанзиве на појас Газе.

Фото Танјуг/АП

Иначе, Генерална скупштина Уједињених нација је 27. октобра усвојила велику резолуцију о кризи у Гази, позивајући на “непосредно, трајно и одрживо хуманитарно примирје које би довело до прекида непријатељстава”.

Резолуција је требало да прекине ћорсокак у УН у вези са одговором на израелско-палестинску кризу која је избила 7. октобра, где државе чланице Савета безбедности нису успеле да постигну договор о четири нацрта резолуције.

Нешто пре 16 часова (по њујоршком времену), 120 посланика гласало је за а 14 против, уз 45 уздржаних гласова. Генерална скупштина је нешто раније одлучила да је за усвајање резолуције потребна двотрећинска већина гласова чланова. Но, почетак напада само неколико часова касније, показао је да УН немају више никакв утицај на стање на терену.

Уједно, показао се и резултат боравка Хамаса у Москви – одлучено је да се ослободи 8 талаца руско-израелског држављанства.

(oruzjeonline.com)

БОНУС ВИДЕО - УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМЦИ ИЗ ПОЈАСА ГАЗЕ: Припадници Хамаса хватају таоце на граници са Израелом

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

8, 11 или 12 дана авионом на АФРИЧКОМ МЕДИТЕРАНУ већ од 380 €. Откријте!