СЦЕНЕ АПОКАЛИПСЕ У МАРОКУ: Сузе над рушевинама у Ал Хаузу

Даноноћна потрага за преживелима у Мароку се наставља. Често, нажалост, проналажењем беживотних тела после стравичног земљотреса који је у ноћи између петка и суботе погодио ову земљу Магреба.

СЦЕНЕ АПОКАЛИПСЕ У МАРОКУ: Сузе над рушевинама у Ал Хаузу

FOTO: Tanjug/AP

Трагедија је погодила више од 18.000 породица у провинцији у Ал Хауз, где се налазио епицентар, и одакле потиче близу половина жртава. Људи су изгубили чланове породица, куће, покућство, све што су имали. Велика је радост када неког живог извуку. Радују се људи и када из хрпе камења ослободе понеку домаћу животињу, које су такође страдале, а овде, у неприступачном крајолику, представљају извор живота.

Шут и разбацано камење разгрћу дизалицама, пијуцима, најшчеће голим рукама. У селу Дузру, на пример, погинула су 22 житеља, од 500 колико их је ту живело. Свет је преко малих екрана обишла потресна слика Мохамеда, у сузама, становника овог места, који је у земљотресу изгубио два сина.

Прашњавим путевима југоисточно од Маракеша кроз беспућа црвене земље на висовима планине Атлас, ка насељима избрисаним са карте и одсеченим од света, помоћ тешко долази. Домаћим спасиоцима придружили су се ретки странци. Шпански дронови, тако, надлећу рушевине у месту Ижукак, док домаћи војници испод њих псима трагачима покушавају да уђу у траг живим бићима.

Цео свет се мобилисао. Али, мароканске власти су, за сада, асистенцију затражиле само од четири земље – Шпаније, Велике Британије, Уједињених арапских емирата и Катара. У Француској се повела велика полемика око тога због чега њихови спасиоци, за сада, нису добродошли у Мароку. Расправу је покушала да умири шефица дипломатије Катрин Колона, истичући да се ради о депласираној полемици и да је Мароко суверена земља, која сама одлучује чија помоћ јој је потребна.

- Треба поштовати њихову одлуку – поручила је Колона.

Ипак, то не објашњава став званичног Рабата. Мароко је, истичу овдашњи аналитичари, баш тако поступио као да је желео да покаже сопствену сувереност и спремност да реагује самостално у тешкој ситуацији. Француска је, истичу, спремна да прискочи исте секунде, али та секунда је, кажу овде, постала вечност, у ситуацији када је сваки тренутак битан у спасавању људских живота.

Чињеница је да постоје неспоразуми између Француске и Марока, не само на основи бившег колонијалног односа. Међу проблемима је и то што Француска не жели да се усклади с мароканским ставом око Западне Сахаре, на коју Рабат истиче сувереност, док је Шпанија ту знатно флексибилнија. Званични Париз је у последње време укинуо и педесет одсто виза грађанима Марока, што је изазвало велико негодовање. Посебну прашину подигла је летошња афера прислушкивања из правца Марока програмом "пегаз" француских новинара, званичника, политичара, и самог Макрона.

Кренуло је помирење, марокански Краљ Мохамед Шести и Макрон су разговарали протеклих седмица, припремала се и могућа посета француског председника Рабату, краљ је чак био у Паризу у тренутку потреса, одакле се хитно вратио у земљу. Али, до пуног отопљавања још није дошло.

С друге стране, повезаност народа је велика. Французи радо посећују Мароко, док огроман број Мароканаца живи у Француској, процењује се око 1,7 милиона од којих многи имају двојно држављанство. Међу њима има и познатих глумаца, политичара, спортиста. Око њих се ових дана организује помоћ, скупљају се храна, средства за хигијену, ћебад, лекови и шаљу у пострадалу земљу. Министарка спољних послова Катрин Колона пренела је да је Француска одвојила 5 милиона евра за невладине организације које делују на лицу места. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)