ЉУДИ У ЕКВАДОРУ СВЕ ВИШЕ УМИРУ ОД БАНАНА: Ево какве везе с тим имају картели

Новости Онлајн

05. 09. 2023. у 16:41

МУШКАРЦИ шетају кроз бујну плантажу између мирне пацифичке обале Еквадора и његових величанствених Анда, одсецајући стотине гроздова зелених банана са биљака које су дупло више од њих. Радници вуку гроздове на траку, где се банане перу, вагају и стављају им се налепнице за европске купце. Власник Френклин Торес прати све активности како би се уверио да воће испуњава међународне стандарде лепоте - и што је још важније, да је упаковано за испоруку без кокаина.

ЉУДИ У ЕКВАДОРУ СВЕ ВИШЕ УМИРУ ОД БАНАНА: Ево какве везе с тим имају картели

Фото: Профимедиа

Торес је на сталном опрезу јер је Еквадор све више на ушћу две глобалне трговине: банане и кокаина, пише АП.

Ова јужноамеричка земља је највећи светски извозник банана, испоручујући око 7,2 тоне годишње морем. Такође је уклесана између највећих светских произвођача кокаина, Перуа и Колумбије, а трговци дрогом сматрају да су контејнери напуњени бананама савршени за кријумчарење њихових производа.

Инфилтрација трговаца дрогом у индустрију која је одговорна за око 30 одсто светских банана допринела је насиљу без преседана широм ове некада мирне нације. Пуцњаве, убиства, отмице и изнуде постали су део свакодневног живота, посебно у пацифичком лучком граду и у центру за испоруку банана Гвајакилу.

- Ово је свачија одговорност: особе која га превози, особа која га купује, особа која га конзумира - рекла је продавац Далиа Чанг (59), становница Гвајакила, о трговини кокаином. "Сви они деле одговорност. Уништили су нашу земљу."

Земља, која није велики произвођач кокаина, била је посебно узнемирена када је председнички кандидат познат по свом оштром ставу према организованом криминалу и корупцији — Фернадо Виљависенцио — убијен на крају предизборног скупа 9. августа. Оптужио је еквадорску банду "Лос Чонерос" и њеног затвореног вођу, које је повезао са мексичким картелом Синалоа, да су претили њему и његовом предизборном тиму неколико дана пре атентата.

Поред близине производње кокаина, картели из Мексика, Колумбије и са Балкана су се настанили у Еквадору јер та држава користи амерички долар и има слабе законе и институције, заједно са мрежом давно успостављених банди попут "Лос Чонероса" које су жељне зараде.

У процепу

Власти кажу да је Еквадор такође добио на значају у глобалној трговини кокаином након политичких промена у Колумбији прошле деценије. Поља коке у Колумбији приближавају се граници с Еквадором због распада криминалних група након демобилизације побуњеничке групе Револуционарне оружане снаге Колумбије 2016, познатије по шпанском акрониму ФАРК.

Рекордних 2.304 метричких тона кокаина произведено је 2021. широм света, углавном у Колумбији, Перуу и Боливији. Те године, скоро трећина кокаина заплењеног од стране царинских органа у западној и централној Европи дошла је из Еквадора, двоструко више од количине пријављене 2018. године, према извештају Уједињених нација који се позива на податке Светске царинске организације. Велика хапшења због дроге постала су све учесталија, а у последњих месец дана европске власти су имале рекордне заплене након прегледа контејнера са бананама из Еквадора.

Власти су 25. августа најавиле највећи учлов кокаина у Шпанији до сада: 9,5 метричких тона сакривених међу картонским кутијама банана из Еквадора у расхладном контејнеру. Холандски званичници су прошлог месеца имали највећу заплену кокаина у својој земљи — готово осам метричких тона — у контејнеру с еквадорским бананама. Власти у Грчкој и Италији такође су ове године заплењивале кокаин скривен у еквадорским бананама.

Банане које иду у Европу се пакују на плантажама, утоварују у камионе који их одвозе у огромна складишта у Гвајакилу и околини и пребацују у поморске контејнере који се одвозе у обласну луку.

Затим бродови крећу на североисток до Панамског канала, прелазе у Карипско море и иду на исток преко Атлантика.

(Не)свесна сарадња

Свесно или не, узгајивачи банана, извозници, бродарске корпорације, лучки оператери, приватне компаније за обезбеђење, царински агенти, пољопривредни службеници, полиција и купци нуде могућности које су трговци дрогом искористили.

Неки трговци људима су створили лажне компаније како би опонашали легитимне извознике банана, док су други стекли легитимне послове, укључујући плантаже. Пронашли су компаније које су спремне да буду саучесници. Такође су потплатили, застрашивали или киднаповали возаче камиона и друге раднике како би помогли да се кокаин убаци у пошиљке.

Други трговци дрогом су корумпирали или застрашивали полицију, царинске агенте, чуваре и лучке раднике како би помогли – или игнорисали – неовлашћено манипулисање контејнерима у лукама.

Све више смрти

Трговина дрогом је допринела броју насилних смрти у Еквадору, који се удвостручио од 2021. до 2022. године, када је умрло 4.600, што је највећи број икада забележен у једној години. Земља је на путу да поново обори годишњи рекорд, са 3.568 насилних смрти у првој половини 2023.

У Гвајакилу, где су бродски контејнери део пејзажа, људи ових дана живе у страху. Пешаци се не усуђују да ваде своје телефоне из џепова. Продавнице имају металне шипке од пода до плафона које спречавају купце да уђу са тротоара. Ресторани који су преживели пандемију рано се затварају.

Заједно са порастом убистава, повећана је и количина кокаина заплењеног у лукама Еквадора, достигавши 77,4 метричке тоне прошле године. То је више од три пута више од износа заплењеног 2020.

Генерал националне полиције Пабло Рамирез, еквадорски национални директор за истраге против дрога, приписао је промену повећаном кријумчарењу, а не бољој примени.

Полицијски подаци такође показују да је од прошлогодишњег укупног броја, рекордних 47,5 метричких тона кокаина пронађено у пошиљкама банана, иако је извоз воћа опао за 6,4 одсто у односу на 2021.

Мање од 30 одсто контејнера се тренутно прегледа у еквадорским лукама, а то је процес који се обавља ручно или са псима који њушкају дрогу. Влада председника Гиљерма Ласа каже да жели да користи скенере на читавим контејнерима. Дванаест таквих машина је вец́ требало да ради, али Рамирез је рекао да се то још није догодило.

Рамирез је изјавио и да очекује да ће све луке имати оперативне скенере до средине 2024. Он је рекао да су две луке тестирала скенере како би се средиле унутрашње процедуре и обучили људи који ће радити са тим машинама.

Оператер највеће луке у Гвајакилу, "Цонтецон Гуаиакуил С.А.", одбио је захтеве Асошиејтед преса за интервју и приступ луци како би видео постојеће безбедносне процедуре. Одговарајући на писана питања о мерама, портпаролка Александра Пачеко је у изјави рекла да је оператер склопио споразум са националном полицијом 2022. како би, између осталог, "појачао операције у луци". Она је додала да оператер планира да потроши око 15 милиона долара на скенере.

Борба против криминала

Хосе Идалго, извршни директор Удружења извозника банана Еквадора, рекао је да се индустрија суочава са већом изложеношћу кријумчарењу у односу на извоз других роба због количине контејнера које користи.

- Управо због банана има толико лука - рекао је Идалго. "То отвара путеве ка другим извозним производима."

Он је објаснио да извозници годишње троше око 100 милиона долара на мере безбедности, које укључују надзорне камере на плантажама, ГПС праћење камиона и идентификацију копнених рута које захтевају полицијске патроле како би спречиле криминалце.

Без обзира на то, неки извозници су оптужени да су саучесници или директно умешани у трговину кокаином. Организација која стоји иза рекордне заплене кокаина у Шпанији, према пореској агенцији те земље, радила је преко компаније за извоз банана у Мачали, граду јужно од Гвајакила.

Неколико сати након што је ова прича објављена у понедељак, званичници пољопривреде и царине у Еквадору објавили су у саопштењу да је администрација очистила владину базу података о извозу банана. Поништени су профили извозних компанија за које се сматрало да су лажни или непотпуни и укинуте дозволе за плантаже које покривају 39.537 хектара за које је утврђено да не постоје.

Торес, власник плантаже, жели да види да се та врста проблематичних извозника избаци из индустрије. Али не постоји пропис који се може користити за опозивање дозволе компаније за извоз банана када је посао више пута везан за трговину дрогом.

"То ме толико мучи", рекао је Торес. "Моји људи раде са бананама, не раде са дрогом. То је водећи производ, најбољи на свету, и жалосно је видети га тако укаљаног."

БОНУС ВИДЕО: БАНАНА-КУГЛИЦЕ ЗА 15 МИНУТА - Рецепт за који није потребна кухиња

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ВЕЛИКА ФРКА У ДЕНВЕРУ: Никола Јокић и НБА шампиони упали у проблеме!