ЦРНО МОРЕ ПОСТАЈЕ НОВО ЖАРИШТЕ! Кијев спрема нападе на руске војне и цивилне бродове и луке

Novosti online

10. 08. 2023. у 20:54

ЦРНО море, углавном занемарени део рата у Украјини, изненада се претворило у жариште војних и геополитичких тензија.

ЦРНО МОРЕ ПОСТАЈЕ НОВО ЖАРИШТЕ! Кијев спрема нападе на руске војне и цивилне бродове и луке

Фото: Профимедиа/Илустрација

Регион је веома важан и Русији и Украјини и Западу, а сада је Кијев објавио рат руским бродовима и лукама у Црном мору.

Руске луке и бродови на Црном мору – укључујући танкере који носе милионе барела нафте Европи – могли би оправдано да буду нападнути од стране украјинске војске у оквиру напора да се ослаби ратна машинерија Москве, упозорио је у понедељак Олег Устенко, економски саветник председника Украјине, након два недавна напада на руске бродове.

- Све што Руси покрећу напред-назад по Црном мору су наше валидне војне мете – рекао је Устенко “Политику”, наводећи да је тај потез одмазда за руско повлачење из црноморске инцијативе за жито и серију ракетних напада на луке.

Русија је у јулу одбила да обнови споразум о житу и од тада појачала нападе на украјинске луке, а у недавном нападу убијено је неколико цивила свега 200 метара од границе са Румунијом, чланицом НАТО. Кремљ је такође рекао да ће се сматрати да су пловила која прелазе Црно море ка Украјини “умешана у украјински сукоб на страни Кијева”. Украјина је изнела сличне коментаре о бродовима који иду у луке под руском контролом, док је председник Володимир Зеленски обећао да ће реаговати на нападе на украјинске цивиле у интервјуу објављеном у недељу.

Зеленски је рекао у понедељак да би Русија могла остати без бродова до краја рата ако настави да напада украјинске луке.

- Немамо толико оружја (као Русија), али ако наставе да пуцају можда ће остати без пловила до краја рата – рекао је Зеленски за аргентински лист “Ла насион”, према преводу ЦНН-а.

Његови коментари објављени су неколико дана након што су украјински поморски дронови погодили руски нафтни танкер и ратни брод.

Док руска конвенционална поморска моћ надмашује украјинску, Кијев “решета” руску флоту “бродовима-дроновима”. Крајем јула је Украјина показала способности свог брзог и моћног новог поморског дрона, кад је извела напад на Кримски мост. Стручњак за технологију дронова Стивен Рајт рекао је раније “Инсајдеру” да су украјински поморски дронови растућа претња Русији јер се пакују са великим количинама експлозива, а одбрана против њих није лака.

- Чак и ако пресретнете много јефтиних објеката, све што треба је да један прође и направи штету над далеко скупљом имовином и модел се већ исплатио – рекао је недавно о поморским дроновима Сидарт Каушал из тинк-танка РУСИ.

Зеленски је истакао да Украјина има право да увози и извози робу преко Црног мора, што Русија блокира.

- Ако Русија настави да доминира Црним морем и блокира га испаљивањем пројектила, онда ће Украјина урадити исто, што је фер одбрана украјинских способности – рекао је он.

РАТНО РИЗИЧНО ПОДРУЧЈЕ

Током викенда Украјина је објавила да воде око руских црноморских лука представљају “ратно ризично подручје” од 23. августа “до даљег”. Та зона укључује велике руске луке као што су Новоросијск, Анапа, Геленџик, Туапсе, Сочи и Таман.

То може да угрози једну од главних руских извозних рута за нафтну и нафтне деривате – што је кључно да се осигура да Кремљ има довољно средстава да води рат против Украјине.

Фото: Профимедиа

- Након овог викенда Црно море делује као још опасније место за међународни бродски транспорт, а већ је било веома опасно. Многа пловила просто не иду у то подручје – рекао је “Политику” Бајрон Мекини, директор “С&П глобал маркет интелиџенса”.

НОВО ЖАРИШТЕ РАТА

Омеђено Украјином, Русијом и још три НАТО земље, али понекад пренебрегнуто у рату, Црно море све више постаје опасно жариште војних и геополитичких тензија, пише “Њујорк тајмс”.

Одвојено од жестоких борби на фронту, Црно море ипак ставља Русију и НАТО земље у неку врсту близине која не постоји на другим позорницама рата, попут одбране Кијева или битке за Бахмут, повећавајући тако ризик од сукоба.

- Црно море је сада зона конфликта, ратна зона релевантна за НАТО колико и западна Украјина – рекао је “Тајмсу” Иво Далдер, бивши амерички амбасадор у НАТО који води Чикашки савет за глобалне послове.

Док би борба за контролу над морем могла да импликације по глобално енергетско тржиште и светске залихе хране, сигурно је да ће подићи нове изазове за НАТО који настоји да подржи централни принцип међународног права – слободну пловидбу морем – а да се не увуче у директан сукоб са Русијом.

Фото: Принтскрин

ЦРНО МОРЕ ВАЖНО И РУСИЈИ И НАТО-У

Вековима је Црно море било у центру руских напора да прошири свој геополитички и економски утицај, што је доводило до сукоба са другим светским силама. Његове луке олакшавале су трговину током читаве године. Локација – геополитичко раскршће – понудила је Русији место за пројектовање политичке моћи у Европи, на Блиском истоку и шире.

Руски председник Владимир Путин годинама је настојао да повећа утицај Москве око Црног мора, уливајући државни новац у развој приморских лука и одмаралишта и јачајући руску војну моћ у поморским инсталацијама у области за јужну флоту Москве.

Море је једнако важно НАТО-у - три чланице алијансе – Турска, Румунија и Бугарска – граниче се са самим Црним морем, са четири важне луке. Још пет земаља је у овом региону – Јерменија, Азербејџан, Грузија, Молдавија и Украјина.

Релативно је близу и нашој земљи - ваздушном дистанцом од Београда до Варне у Бугарској има око 620, а путем око 830 км.

 

КОНТРОЛА НАД ЦРНИМ МОРЕМ

Контрола над Црним морем је очигледан ратни циљ Русије и један од разлога анексије Крима 2014, наводи “Тајмс”. Свега неколико сати након што је покренута Специјалну војну операцију прошлог фебруара, Руси су испалили пројектил који је погодио комерцијални брод “Јаса Јупитер” са заставом Маршалских острва, а погођена су још најмање два цивилна брода током напада на украјинске луке дуж обале.

Од тада је Москва окупирала три велике украјинске луке, минирала воде, неутрализовала украјинску морнарицу и наметнула дефакто блокаду цивилне пловидбе ка и из свих лука које држи Украјина.

Упркос израженој жељи НАТО да избегне директан сукоб са Русијом, ризици од ненамерног инцидента који би измакао контроли расту већ неко време. НАТО и његове чланице спроводе мисије ваздушног надзора и патрола изнад територије блока, територијалних вода и међународних вода изнад Црног мора, али пазе да не залутају у ратну зону.

(Курир.рс/Блиц)

БОНУС ВИДЕО - ВОЈНЕ ВЕЖБЕ НА ТАЈВАНУ: Тајпеј симулира кинески напад на аеродром Таојуан

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

НОВИ ШОК У РИМУ! Новак Ђоковић није једини, кући неочекивано иде и шампион мастерса из Мадрида (ВИДЕО)