ФРАНЦУЗИ БЕЗ УРАНИЈУМА И ЗЛАТА ИЗ НИГЕРА: Хунта увела санкције после преузимања кормила над афричком државом

А.Војиновић

01. 08. 2023. у 12:26

ПОСЛЕ војног пуча у Нигеру и свргавања председника Мохамеда Базума хунта је објавила да обуставља извоз уранијума и злата у Француску. Некадашњој француској колонији, чије кормило је преузела војска, Париз и Брисел су претходно, после пуча, прекинули финансијску помоћ.

ФРАНЦУЗИ БЕЗ УРАНИЈУМА И ЗЛАТА ИЗ НИГЕРА: Хунта увела санкције после преузимања кормила над афричком државом

FOTO: Tanjug/AP

Нигер је један од највећих произвођача уранијума на свету, а Француска као један од њених главних увозника, уз Канаду, и блиских сарадника овим је претрпела ударац. Свргнути председник Базум био је главни сарадник Запада, нарочито у борби против џихадиста на западу Африке.

И док се незадовољство због дугогодишњег утицаја Француске на улицама повећава, у посету заточеном председнику Базуму јуче је дошао колега из суседног Чада Махамат Идрис Деби како би пронашао решење за излазак из затегнуте ситуације.

Деби се састао са Базумом у палати у престоници Нијамеју, где је заточен откако су га притвориле јединице његове гарде. Он је по налогу лидера западноафричког блока Ековас, који су дан раније дали рок од седам дана вођама пуча да ослободе Базума или ће трпети последице, дошао у посету свргнутом председнику као посредник. Шеф Чада кратко је изјавио да је његов напор усмерен на проналажење мирног решења за кризу. Деби се упознао и са лидером хунте.

У међувремену, хунта је оптужила свргнуту владу да је овластила Француску да нападне председничку палату и покуша да ослободи председника Базума. Париз се није оглашавао овим поводом, али је француско Министарство спољних послова саопштило да једино председника Базума признаје у Нигеру.

Пуковник Амаду Абдраман, један од команданата пуча, рекао је да је овлашћење потписао министар иностраних послова Нигера Хасуми Масуду, вршилац дужности премијера. Хунта је раније упозорила да би се сваки покушај завере завршио крвопролићем и обећала да ће бранити Нигер од било чије агресије.

Поједини демонстранти су чак поновили речи вођа хунте страним земљама да се држе подаље од Нигера.

- Желео бих да кажем ЕУ, Афричкој унији и Ековасу, молим вас, немојте се мешати у наш посао. Време је да узмемо своје животе у своје руке, да радимо за себе. Време је да разговарамо о нашој слободи. Морамо да останемо заједно, да имамо своју истинску независност - рекао је демонстрант Оумар Бару Муса.

Увођењем санкција обе стране покушавају да притисну једна другу да испуне захтеве, но ниједна засад не попушта. А док грађани на улицама скандирају против Париза и узвикују име руског председника Владимира Путина, Москва се, осим захтева за ослобађање Базума, држи по страни и не коментарише.

Ухапшени министри

ВОЈНА хунта у Нигеру ухапсила је председника бивше владајуће Партије за демократију и социјализам Нигера Фумакоје Гадоа, министра за нафтну индустрију Санија Махамадуа и министра рударства Усеинија Хадизатуа.

Богати, а најсиромашнији

НИГЕР, који се простире се на 1,3 милиона квадратних километара, има око 26 милиона становника. Службени језик је француски, с обзиром на то да је Нигер био француска колонија до 1960. године. Око три четвртине становништва бави се пољопривредом. Иако извози велике количине уранијума и злата, важи за једну од најсиромашнијих земаља на свету. Финансијске вакцине земља је добијала од ЕУ која је за период од 2021. до 2024. године Нигеру одобрила 503 милиона евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (7)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)