ВОДЕЋИ РЕПУБЛИКАНАЦ У КОНГРЕСУ САД ПОТВРДИО: Америка је уништила последње залихе хемијског оружја

Танјуг

08. 07. 2023. у 00:26

ПОСЛЕДЊА декларисана залиха хемијског оружја Сједињених Држава уништена је у великом војном постројењу у источном Кентакију, саопштио је данас републикански лидер у Сенату Мич Меконел.

ВОДЕЋИ РЕПУБЛИКАНАЦ У КОНГРЕСУ САД ПОТВРДИО: Америка је уништила последње залихе хемијског оружја

Фото Танјуг/АП

Како оцењује АП, то представља прекретницу којом се затвара поглавље ратовања које датира из Првог светског рата.

Радници у војном депоу "Блу Грас" у Кентакију уништили су ракете напуњене ГБ нервним агенсом, довршавајући деценијску кампању елиминисања залиха које су до краја Хладног рата износиле више од 30.000 тона.

-Хемијско оружје је одговорно за неке од најстрашнијих епизода људских губитака, рекао је Меконел у саопштењу. "Иако ће употреба ових смртоносних агенаса увек бити мрља у историји, данас је наша нација коначно испунила обећање да ће се ослободити наших арсенал овог зла."

Уништење оружја је велика прекретница за Ричмонд у Кентакију, као и за Пуебло у Колораду, где су прошлог месеца у војном складишту уништени последњи хемијски агенси. То је такође одлучујући тренутак за напоре у контроли наоружања широм света.

САД су се суочиле са роком до 30. септембра да елиминишу преостало хемијско оружје, према међународној конвенцији о хемијском оружју, која је ступила на снагу 1997. године и којој су се придружиле 193 земље.

Муниција која се уништава у Кентакију последња је од 51.000 ракета М55 са ГБ нервним агенсом - смртоносним токсином такође познатим као сарин - које су ускладиштене у депоу од 1940-их.

Уништавањем муниције, САД званично наглашавају да ова врста оружја више није прихватљива на бојном пољу и шаље поруку неколицини земаља које се нису придружиле споразуму, кажу војни стручњаци.

Меконелово саопштење уследило је истог дана када је Бајденова администрација одлучила да Украјини обезбеди касетну муницију, оружје које је две трећине земаља НАТО-а забранило јер може да изазове много цивилних жртава, указује АП.

Хемијско оружје је први пут коришћено у модерном ратовању у Првом светском рату, где се процењује да је убило најмање 100.000 људи. Упркос томе што је његово коришћење касније забрањено Женевском конвенцијом, неке земље су наставиле да га гомилају све до споразума који је захтевао његово уништење.

У јужном Колораду, радници "Арми Пуебло Цхемицал Депо" почели су да уништавају оружје 2016. године, а 22. јуна завршили су своју мисију неутралисања залиха од око 2.600 тона агенса за иперит. Пројектили и минобацачи су чинили око 8,5 одсто оригиналних залиха хемијског оружја у земљи од 30.610 тона агенса.

Скоро 800.000 хемијске муниције која је садржала иперит је од 1950-их ускладиштено у строго чуваним бетонским и земљаним бункерима у близини великог дела пољопривредног земљишта источно од Пуебла.

Уништавање оружја ублажава забринутост за коју грађани у Колораду и Кентакију признају да им је увек била у позадини.

-Оно (оружје) које је тамо било није претња, рекао је градоначелник Пуебла Ник Градисар. Али, додао је, "увек сте се питали шта би се могло догодити с њима".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (5)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)