У "ТИТАНУ" БЕЗ КИСЕОНИКА, СПАСИОЦИ НЕ ГУБЕ НАДУ: Наставила се потрага за изгубљеном подморницом

А.Војиновић

23. 06. 2023. у 07:00

ПРОЦЕНЕ америчке обалске страже говориле су да је петорици путника у малој подморници "Титан" јуче нестало кисеоника, али спасилачке екипе и даље не одустају од потраге за изгубљеном подморницом. Капацитети пловила ангажованих на потрази подморнице којој се изгубио сваки траг још у недељу поново су проширени, а тиму се јуче придружила и француска подморница-робот "Виктор 6000", способан да се спусти на 6.000 метара дубине.

У ТИТАНУ БЕЗ КИСЕОНИКА, СПАСИОЦИ НЕ ГУБЕ НАДУ: Наставила се потрага за изгубљеном подморницом

Foto: Profimedia

Предводник мисије спасавања и први окружни командант америчке обалске страже Џон Маугер изјавио је јуче да је операција проналажења нестале подморнице још увек активна.

- Настављамо да држимо чланове посаде и подморнице у нашим мислима док настављамо са потрагом. Свесни смо да нам време истиче, али смо и даље активни. Користимо опрему коју имамо на дну, возила на даљинско управљање како би проширили способност претраге - рекао је Маугер.

Звукови који су радари детектовали у уторак и среду такође су утицали да се прошири подручје претраге. Спасиоци "Титан", подморницу са петеоро путника који су се охрабрили да на дубини од 3.800 метара изблиза виде олупину "Титаника", који је потонуо 1912. године, траже на површини већој од Конектиката и на дубини од четири километара. Но, и даље се не зна одакле потичу регистровани звукови. Међутим и поред тога, поједини струњаци нису оптимистични.

- Сви смо видели извештаје о звуковима који су откривени. Али чињеница да је подручје претраге и даље толико велико указује на то да нико није са сигурношћу могао да лоцира одакле ти звуци долазе - рекао је поморски геофизичар др Роб Лартер.

Лартер се надовезујући на раније спекулације да су звуци потекли од члана посаде који је рукама лупао о труп пловила изјавио да сумња да је дошло до тога јер су зидови "Титана" направљени од угљеничних влакана, нису челични.

- То је као да лупате о балван, уместо да ударате у звоно, мање је гласно и пригушеније, тако да то није оштар, јасан звук. То се ни близу не може ширити кроз воду - објаснио је он.

Петоро путника који су се укрцали на подморницу у недељу су ронилац француске морнарице у пензији и познати истраживач Пол Хенри Наргеолет, пакистански бизнисмен Шахзада Давуд и његов син Сулеман, милијардер и истраживач Хамиш Хардинг, као и извршни директор и оснивач фирме "Оушен Гејт", која је организовала туристичку туру, Стоктон Раш. Како им је према проценама кисеоник из резерви ишчезао јуче у 13.00 часова по нашем времену јуче се отварало велико питање колико дуго путници могу да преживе.

Стручњак за хипербаричну медицину на Универзитету Меморијал у Сент Џоунсу на Њуфаундленду доктор Кен Ледез за британски јавни сервис је изјавио да би, у зависности од услова, неки од петоро путника могли да остану у животу дуже него што се очекивало.

- Зависи од тога колико им је хладно и колико су ефикасни у очувању кисеоника. То није као кад угасите светло, већ као да се пењете на планину, како температура постаје хладнија и метаболизам опада у зависности од тога колико се брзо пењете на ту планину - рекао је он.

Но, доктор Ледез је истакао и да недостатак кисеоника не представља једину опасност за људе у подморници.

- Посади је можда нестало струје, што би могло имати улогу у контроли количине кисеоника и угљен-диоксида унутра. Како ниво кисеоника опада удео угљен-диоксида који издише посада ће расти са потенцијално фаталним последицама. Када се они повећају, угљен-диоксид постаје седатив, као анестетички гас, од чега особа креће да спава. Превише гаса у крвотоку може их убити - објаснио је он.

Доктор Дејвид Корнфилд, пулмолог са америчког Стенфорда за "Њујорк тајмс" је испричао да људи заробљени у подморници могу себи да обезбеде још неколико сати кисеоника за дисање уколико остану прибрани и ако им удисаји буду мање дубоки и ређи него што је уобичајено.

- На пример, уколико успоре дисање довољно да себи осигурају још десет одсто више времена (од 96 сати доступног кисеоника колико су имали на почетку), то би додало девет сати за опстанак до могућег спасавања - оценио је Корнфилд.

"Виктор 6.000" сече крхотине

ФРАНЦУСКА подморница "Виктор 6.000", која се користи у овој фази потраге, способна је да допре до морског дна и пренесе слике на површину. Подморницом управља искусни тим са француског истраживачког института "Ифремер". Радећи у четворочасовним сменама, тим од два пилота ће руководити навигацијом и контролисати кретање из контролне собе на површинском броду. Светла и камере које "Виктор" има на броду омогући ће тиму на површинском броду да у реалном времену види шта се налази на дну океана на удаљености која је отприлике једнака малом тениском терену. Француска подморница, такође, има две механичке руке способне за изузетно деликатне маневре као што су сечење или уклањање крхотина.

Рашова супруга потомак брачног пара са "Титаника"

СУПРУГА оснивача компаније "Оушн Гејт" Стотона Раша, који се налази у подморници, Венди, потомак је Исидора и Иде Штраус које су погинули у 1912. године када је "Титаник" потонуо. Рашова изабрнаица је директорка комуникација у "Оушн Гејту" и била је на три експедиције до олупине "Титанику". Штраусови су били међу најбогатијим путницима на броду. Исидор и његов брат Нејтан су били сувласници чувене робне куће "Мејсис". Преживели су испричали да је Исидор одбијао да седне у чамац за спасавање док не уђу све жене и деца са брода, док је Ида одбила да иде без свог супруга. Наводно су заједно у загрљају потонули заједно са бродом.

Њихова трагична судбина наводно је била инспирација за сцену у филму "Титаник" Џејмса Камерона. У једној од потресних сцена док брод тоне приказан је брачни пар који се грли у кревету док вода расте око њих. Према архиви "Њујорк тајмса", Исидорово тело пронађено је у мору око две недеље након потонућа, док Идини остаци никада нису пронађени.

Не смемо дозволити да се понови

ПОЗНАТИ биолог и океанограф познат по надимку "ловац на олупине" Дејвид Мирнс изјавио је да би инцидент који се догодио са "Титаном" требало да буде поучно искуство.

- Сматрам да би требало да се спроведе истрага. Не можемо дозволити да се овакве ствари дешавају, а моја индустрија треба да се осврне око себе и размисли о довођењу путника на тако удаљене локације и велике дубине јер ако ствари крену наопако, постоји врло, врло мало опција за опоравак - објаснио је он.

Он је истакао да чињеница да "Титан" није добио безнедоносни сертификат велики разлог да будемо забринути.

Камерон: Најоапсније место на свету

ПОЗНАТИ редитељ Џејмс Камерон који је режирао чувени филмски хит "Титаник" пре неколико година је упозоравао које све опасности вребају око олупине познатог брода. Он је изјавио да је реч о једном од најопаснијих места на планети. "Није баш да сте у могућности да позовете помоћ на путу да вам помогне", рекао је он 2012. године. Камерон је и поред свега тога додао да је видети оно што ниједан човек раније није видео био бољи осећај за њега него сви црвени теписи и слава коју му је филм донео. Он се први пут до олупине спустио 1995. године, а остатке брода је уживо видео више од 30 пута.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)