ХОРОР У СУДАНУ У сиротишту од глади и болести умрло 50 беба: "Нисмо успели да спасемо децу"
30. 05. 2023. у 00:30
НАКОН што је избио рат у Картуму, докторка Абир Абдулах јурила је кроз собе највећег суданског сиротишта док је покушавала да брине о стотинама беба и мале деце. Дечји плач чуо се широм простране зграде док је околина одјекивала од гласне паљбе, преноси Јаху њуз.

Фото: Википедиа
Деца су била смештена на горњим спратовима сиротишта званог Мигома. Без довољно особља које би бринуло о њима, бебе су подлегле неухрањености и дехидратацији. Нека од новорођене деце, која су се налазила у приземљу клинике, умрла су од високе температуре.
- Морали су да буду храњени на свака три сата, али никога није било. Покушавали смо да дамо интравенску терапију, али најчешће нисмо успевали да спасемо децу - рекла је докторка из Дома за незбринуту децу, док се у позадини чуо плач беба.
Најмање 50 деце је умрло у сиротишту за шест недеља од избијања рата, тврди Абдулах. То укључује најмање 13 беба које су умрле овог петка. Високи званичник у сиротишту потврдио је те бројке, наводећи неухрањеност, дехидратацију и инфекцију као узрок смрти. Доктор је призоре мртвих беба у колевкама описао као застрашујуће и болне.
Мртве бебе невидљиве жртве рата
Сидиг Фрини, генерални директор Министарства социјалног развоја Картум, које надгледа центре за негу, признао је пораст броја смртних случајева у Мигоми. Он тврди да су главни кривци несташица особља и стални нестанци струје изазвани сукобима. Без исправних плафонских вентилатора и клима-уређаја, собе постају загушљиво вруће по топлом мајском времену у Картуму, а стерилизација опреме је тешка. Мртве бебе су међу невидљивим жртвама рата у Судану, трећој по величини земљи у Африци. У борбама је погинуло више од 700 људи, хиљаде је повређено и најмање 1,3 милиона људи расељено, према подацима Уједињених нација.
Стварни број смртних случајева ће вероватно бити много већи. Здравствене и владине службе, које би пратиле смртне случајеве, престале су да функционишу. Суданско Министарство здравља забележило је стотине смртних случајева у граду Ел Генеина у регији Дарфур. Судан, са око 49 милиона становника, једна је од најсиромашнијих земаља на свету.
Борбе су оштетиле већ исцрпљену здравствену инфраструктуру, укључујући болнице и аеродроме. Пре почетка рата хуманитарна помоћ је била потребна за скоро 16 милиона људи, а сада је ова цифра скочила на 25 милиона. Према подацима Светске здравствене организације, више од две трећине болница у подручјима борбених дејстава не ради.
(Јутарњи лист)

НИЈЕ ХТЕЛА ДА СЛАВИ: О потезу Иване Вулете бруји цео свет (ВИДЕО)
Српска атлетичарка Ивана Вулета освојила је Дијамантску Лигу у дисциплини скок удаљ победивши синоћ на финалу Дијамантске Лиге у Јуџину.
18. 09. 2023. у 09:35

ШТА СВЕ И КОЛИКО ПОЈЕФТИЊУЈЕ: Ово је списак намирница којима ће бити снижена цена - на листи и брашно и уље
ГРАЂАНЕ Србије ускоро очекује појефтињење великог броја животних намирница.
18. 09. 2023. у 09:10

ЗАКЉУЧАО СЕ У КУПАТИЛО, СВЕ ПОЛУПАО Срђан Ђоковић био очајан: "Попио бих му сву крв из жила! Еј, мени 15 одсто - јер ми се жури!"
"НОВАК је у том тренутку био први до 16 година у Европи."
21. 09. 2023. у 17:46
Коментари (0)