КРАЉЕВСКО СТРПЉЕЊЕ ДУГО 70 ГОДИНА: Напокон круна на глави Чарлса Трећег

Ивана Станојевић
Ивана Станојевић

06. 05. 2023. у 08:00

ДАНАС се крунише монарх, који је на то чекао 70 година! Чарлс Трећи, син и наследник краљице Елизабете Друге на британском трону, уписао се у историју као краљ чије је стрпљење најдуже. Пред њим су огромни изазови, јер му је мајка била изузетно популарна и поштована, а сада је репутација краљевске породице нарушена, а односи унутар ње напети. На све то, "наслањају" се оптужбе против званичника Бакингемске палате за расизам.

КРАЉЕВСКО СТРПЉЕЊЕ ДУГО 70 ГОДИНА: Напокон круна на глави Чарлса Трећег

Фото: Профимедиа

Пред владаром Велике Британије и 14 земаља Комонвелта велики изазовиЧарлс Трећи, који ће бити краљ Велике Британије и 14 земаља Комонвелта, носи и рекорд најстаријег монарха. Преузима трон у краљевској династији дугој 1.000 година, са другом супругом Камилом, која још увек дели домаће и светско јавно мњење.

Критичари сматрају да је нови краљ слаб, док његове присталице тврде да је пажљив и брине за грађане из свих слојева. Његова добротворна организација, за скоро пола века, помогла је више од милион незапослених и угрожених младих.

Чарлс Филип Артур Џорџ рођен је у Бакингемској палати 14. новембра 1948. године, у 12. години владавине свог деде, краља Џорџа Шестог. Имао је само три године кад је постао наследник пошто му је мајка крунисана 1952. године.

Током студија формално је крунисан за принца од Велса, титулу коју традиционално носи престолонаследник, на церемонији 1969, а следеће године постао је први британски наследник који дипломирао. Као и многи чланови краљевске породице пре њега, придружио се оружаним снагама, прво у Краљевском ваздухопловству 1971. касније у морнарици, поставши командант миноловца ХМС Бронингтон, пре него што је завршио активну службу 1976.

Многи ће Чарлса повезивати са неуспелим браком са покојном лејди Дајаном Спенсер и афером са Камилом Паркер Боулс, која сада постаје краљица, уз благослов покојне краљице Елизабете Друге. Она ће такође бити крунисана данас у Вестминстерској опатији и добиће круну краљице Марије, супруге краља Џорџа Петог, направљену за церемонију крунисања 1911. године.

С круне ће, пре церемоније, бити скинут дијамант "кох-и-нор", који је недавно изазвао контроверзе, јер је под сумњивим околностима дошао у посед британске краљевске породице. Чак четири земље потражују тај дијамант - Индија, Пакистан, Авганистан и Иран. Уместо њега, на Камилиној круни ће се налазити неки од омиљених примерака драгог камења краљице Елизабете Друге, што је омаж и одавање почасти преминулој монархињи, наводи се у званичном саопштењу.

Краљ Чарлс Трећи изабрао је "Едвардову круну", најстарију од свих британских краљевских круна, направљену 1661. године, која је заменила средњовековну, претопљену 1649. Тешка је око два килограма, украшена је рубинима, аметистима и сафирима, и израђена је од чистог злата. Процењује се да је вредна 36 милиона евра. Добила је име по Светом Едварду, последњем англосаксонском краљу Енглеске, за којег се сматра да је живео у 11. веку. Возиће се, традиционално, у краљевској кочији.

Британска штампа указује на личне разлоге краља за избор данашњег датума, што је рођендан његовог унука Арчија, најстаријег сина принца Харија и Меган, а уједно и годишњица смрти његовог пра-прадеде, краља Едварда Седмог, који је умро 1910. године. Меган, међутим, неће са сином бити на крунисању.

Међу сувенирима који ће се продавати су посебне кованице, магнети за фрижидер, кухињске крпе чак и кутије за кекс са Чарлсовим ликом. "Њујорк тајмс" је у свом чланку споменуо посебан сувенир: један британски лекар дизајнирао је паковање корнфлекса за краља Чарлса Трећег, с чије полеђине можете изрезати лице новокрунисаног краља и користити га као маску.

Током крунидбеног викенда биће и "крунидбених ручкова". То нису државни банкети, већ иницијатива за коју нису предвиђени краљевски гости. Заједнице, клубови, пријатељи, породице и комшије могу се састати на самоорганизованим "великим ручковима", да прославе крунисање свог краља, на којима се, традиционално, прикупља новац у добротворне сврхе.

Концерт у замку Виндзор

СУТРА увече, одржаће се концерт у замку Виндзор. Очекују се велике звезде попут Лајонела Ричија, Кејти Пери и оперског певача Андреа Бочелија, који ће певати у дуету с велшким колегом Брином Терфелом. Британска поп група "Тејк дет" долази без Робија Вилијамса и Џејсона Оранџа, а стиже и музичка легенда Ендрју Лојд Вебер. Композитор који је написао мјузикле "Исус Христ Суперстар", "Евита", "Мачке", "Звездани експрес" и "Фантом из опере", већ је наступао пред краљевском породицом када се прослављао платинасти јубилеј краљице Елизабете Друге. Поред великих звезда, на сцени ће бити и такозвани "коронациони хор", ког чине домаћи хорови из читаве земље, који заједно наступају. Певаће заједно са "Виртуелним хором", који чине певачи из целог Комонвелта.

Вилијам и Хари још у свађи

СТАРИЈИ син краља Чарлса Трећег, Вилијам (40), који је сада наследник, води живот испуњен традиционалним дужностима, добротворним радом и војним церемонијама. Млађи Хари(37) живи изван Лос Анђелеса, са америчком супругом бившом глумицом Меган и породицом, стварајући нову каријеру више у складу са стилом Холивуда него Бакингемске палате. Браћа, некад веома блиска, сада једва разговарају. Након свађе с Бакингемском палатом, принц Хари, очекује прилично хладан пријем. Неће седети у првом реду као остатак краљевске породице, него позади, а одмах после крунисања, вратиће се у Калифорнију да прослави четврти рођендан сина Арчија.

Протести антимонархиста у жутом

ДОК новокрунисани владар буде пролазио у златној кочији, противници монархије ће, како су најавили, звиждати и скандирати "Није мој краљ!" Окупиће се поред статуе краља Чарлса Првог, после чијег убиства је, 1649. године, успостављена краткотрајна монархија. Присталице Републике, групе основане 1983. године, која се залаже за изабраног председника државе, планирају да данас одрже протест без преседана. Шеф те групе, Грејем Смит, рекао је да монархија представља анахрону институцију за коју нема места у демократији 21. века, посебно у време када су људи суочени са највећом економском кризом у последњих неколико деценија. Смит је најавио да се очекује да ће више од 1.000 људи обучених у жуте кошуље.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024