ВОЈСКЕ "ГУТАЈУ" ДВА БИЛИОНА ЕВРА: Стокхолмски институт СИПРИ о рекордној потрошњи

И. Станојевић

25. 04. 2023. у 12:00

ПЛАНЕТА троши рекордне суме за наоружање и војну опрему, закључак је најновијег извештаја стокхолмског института СИПРИ. Главни разлози за то су, како се наводи, инфлација, рат у Украјини и америчка трка у наоружавању са Кином.

ВОЈСКЕ ГУТАЈУ ДВА БИЛИОНА ЕВРА: Стокхолмски институт СИПРИ о рекордној потрошњи

Фото Shutterstock

Речју, што више проблема и сукоба, више и пара. Лане су издаци за одбрану порасли 3,7 одсто, што је рекорд откако се ова статистика води. Укупна сума дата на армије широм света премашила је два билиона евра, али је њен удео у БДП за 0,1 одст мањи.

То значи да економски раст надјачава раст трошкова војске. Велики део повећаних издатака отпада на инфлацију. Рецимо, влада Немачке је прошле године најавила историјски пакет додатних сто милијарди евра за војску. Та сума, међутим, није укључена у овај извештај, јер још ништа од те суме није потрошено. Због инфлације и економског раста, чак и са том сумом, Берлин би могао да остане испод циља НАТО да троши два одсто БДП на одбрану, кажу аналитичари Немачког института за привреду.

Илустрација

Истраживач СИПРИ Нан Тијан, један од аутора извештаја, истиче да "војска добија више средстава него икад у историји, при чему чињеница да економије стоје боље или лошије од очекиваног, нема значаја".

Чланице НАТО су у врху листе војних трошаџија, а сваке године за ову намену издвајају све више новца, још од 2014. када је Крим поново припојен Русији.

- Чини се да бројне европске земље сада покушавају да утегну све аспекте одбране - додаје Тијан за Дојче веле. - Већи издаци за војску, сигнал су да се одврати Русија.

Украјина без премца

ВОЈНА потрошња Украјине достигла је 44 милијарде долара. Са 640 одсто, ово је највећи једногодишњи пораст војних расхода једне земље икада забележен у подацима СИПРИ. Као резултат повећања и ратне штете по украјинску економију, војни терет (војна потрошња као удео у БДП) скочио је са 3,2 процента у 2021. на 34 процента БДП у 2022. години.

На врху су, као и увек, САД које су прошле године дале 877 милијарди долара на војску, што значи, безмало 40 одсто светске потрошње за одбрану. Кад се упореди са укупном економијом САД, то је мањи удео него пре 10 година и скромнији него у време Хладног рата кад је око десет одсто БДП трошено на одбрану. Ипак, како каже Тијан, та огромна улагања у војску омогућавају САД да демонстрирају моћ и "шире утицај на остатак света".

На другом месту је Кина са потрошене 292 милијарде долара. Многи амерички аналитичари упозоравају да је Пекинг озбиљан такмац кад је реч о војној сили, па зато САД морају још више пара да троше.

Бројне земље су у протеклих десетак година почеле да троше битно више на војску, рецимо Кина (63 одсто више), Индија (47 одсто), Израел (26 одсто). И код ових држава бележи се незнатни пад удела ратног буџета у БДП, што значи да је тас на ваги тренутно на страни економије.

Аустралија циља Кину

Аустралија би требало да издвоји више новца на одбрану, како би производила сопствену муницију и развијала способност за гађање циљева на великој удаљености, с обзиром на то да кинеска војна сила представља изазов по регионалну безбедност, наводи се у анализи коју је наручила влада у Камбери. Аустралијској влади се препоручује да троши више на одбрану од тренутних издвајања од два одсто бруто домаћег производа, као и да делују из аустралијских база на северу и продубљивање одбрамбених партнерстава са кључним партнерима у Индопацифичком региону, укључујући Индију и Јапан.

- Кинеско војно јачање "тренутно је најинтензивније и најамбициозније на свету" од краја Другог светског рата - наведено је у анализи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)