ПИЛУЛА ЗА АБОРТУС ЛЕГАЛНА ДО ПЕТКА: Врховни суд САД продужио рок за рзматрање
ВРХОВНИ суд САД данас је продужио приступ пилулама за абортус мифепристон до петка у поноћ.
FOTO: N. Skenderija
Ова одлука даје судијама Врховног суда више времена да размотре захтеве администрације председника Џозефа Бајдена и произвођача пилула компаније "Данцо Лабораториес" који траже да се блокира одлука америчког окружног суда у Тексасу којом би се, у великој мери, ограничио приступ мифепристону, јавља Ројтерс.
Судија Врховног суда Семјуел Алито који је донео одлуку, претходно је блокирао пресуду нижег суда до среде.
Агенција наводи да конзервативци имају већину (6-3) у суду који је прошлог јуна поништио пресуду Ро протв Вејда из 1973. године којом је абортус легализован на читавој територији САД.
Из америчке Агенције за храну и лекове (ФДА) у више наврата су навели да је мифепристон безбедан и ефикасан, као и да је то потврђено током деценија употребе лека од стране милиона Американки.
Како се наводи, негативни ефекти мифепристона су веома ретки.
Са друге стране, конзервативне групе које се противе абортусу траже од Врховног суда да ограничи приступ пилулама и позивају суд да одбије захтев председника и произвођача да се укине забрана употребе тог лека коју је 7. априла издао суд у Амарилу, у Тексасу.
Препоручујемо
ЛЕПА ЛУКИЋ СЛОМЉЕНА: "Преминула је на Ускрс, јуче су ми јавили - цео живот ми је прошао кроз главу"
18. 04. 2023. у 21:14 >> 15:02
ТРЕНУТАК КАД ЈЕ СРБИЈА ЗАНЕМЕЛА! Вучић се ухватио за главу након признања ове храбре жене: Дође ми да заједно са вама плачем!
ПРЕДСЕДНИК Александар Вучић се ухватио за главу након што му је грађанка Бора открила борбу за усвајање детета и проблеме са социјалном помоћи, обећавши да ће покушати да учини све што може да проблем буде решен.
20. 02. 2026. у 22:47
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"КОСОВО, СРБИЈА, УСТАНИТЕ!" Трамп поздравио и госте којих није било у сали
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп основао је Одбор за мир, али је већ на оснивачком састанку "Одбора за мир" запретио ратом. Претњу из говора поновио је и у авиону за Џорџију. Озбиљност показује и премештање носача авиона у источно Средоземље.
21. 02. 2026. у 09:40
Коментари (0)