"НЕЗАКОНИТА ОДЛУКА": Авганистан не види ништа спорно у искључивању жена из УН
ТАЛИБАНИ су данас саопштили да нема никаквих препрека да УН ради у Авганистану, након што су забранили Авганистанкама да раде за ту свјетску организацију.
Талибани на скупу у Москви, Фото АП
Талибанске власти су прошле седмице увеле нове рестриктивне мере женама и нагласиле да женско особље у мисији УН не може да иде на посао.
УН су саопштиле да не могу да прихвате одлуку коју су назвали незаконитом и кршењем права жена без преседана. У саопштењу се истиче да су жене од кључне важности за испоруку помоћи за више милиона Авганистанаца.
Портпарол талибана Забихула Муџахид негирао је да су власти одговорне за бројне кризе у Авганистану.
Према његовим речима, одлука да се Авганистанкама забрани рад у УН је унутрашње питање и то треба да поштују све стране.
- Одлука не значи да овде постоји дискриминација или да су активности УН блокиране. Управо је супротно, јер смо посвећени свим правима наших суграђана и узимамо у обзир њихове верске и културне интересе - нагласио је Муџахид.
УН су јуче саопштиле да врше ревизију своје присутности у Авганистану након што су талибани забранили женама да раде у тој светској организацији.
У саопштењу из УН истиче се да је шеф мисије светске организације у Авганистану Роза Отунбајерва покренула оперативни период ревизије који ће трајати до 5. маја.
- Током тог периода, УН ће вршити неопходне консултације, оперативна прилагођавања и убрзаће разматрање разних планова за вишеструке исходе - додаје се у саопштењу.
БОНУС ВИДЕО: ТРАМП НАПУСТИО СУДНИЦУ: Тренутак кад некадашњи председник САД одлази уз велике мере обезбеђења
Препоручујемо
СИТУАЦИЈА СВЕ ГОРА: Најмање 60 ученица отровано у неколико женских школа широм Ирана
08. 04. 2023. у 18:38
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.
28. 01. 2026. у 07:48
ВОЈСКА НА УЛИЦАМА ПЕКИНГА Кина у фази унутрашњег обрачуна: Хапшења у врху армије за издају у корист САД (ВИДЕО)
КИНА се суочава са једним од најтежих тренутака унутрашње политичко-безбедносне нестабилности у последњој деценији.
28. 01. 2026. у 07:00
СПАС У 10 СЕКУНДИ: Како сами себи можете да помогнете у случају срчаног удара
ИНФАРКТ је један од најчешћих узрока изненадне смрти, и то све чешће код младих особа.
29. 01. 2026. у 07:41
Коментари (1)