КИНА ЋЕ ДЕФИНИСАТИ ОВАЈ ВЕК: Урсула фон дер Лајен о потреби стратешких односа с Пекингом

Горан ЧВОРОВИЋ

30. 03. 2023. у 17:18

ТРЕБА да продубимо наше знање о свету који се брзо мења и доводи нас до разговара о политици Европе према Кини. Наш однос са Кином је један од најкомпликованијих и најзначајнијих било где у свету. Како ћемо тиме управљати, биће одлучујући фактор за наш будући економски просперитет и националну безбедност.

КИНА ЋЕ ДЕФИНИСАТИ ОВАЈ ВЕК: Урсула фон дер Лајен о потреби стратешких односа с Пекингом

FOTO: AP/Tanjug

То је у четвртак поручила председница ЕК Урсула фон дер Лајен на Меркатор институту за студије о Кини и Центру за европску политику. Овај говор се уклапа у актуелну политику ЕУ отварања према Кини и покушаја да Пекинг придобије на своју страну. Томе у прилог говори чињеница да се у званичној посети Кини у четвртак и петак назали шпански премијер Педро Санчез, а да се на пут у Пекинг следеће седмице спремају, заједно, Фон дер Лањенова и француски председник Емануел Макрон:

- Верујем да није одрживо, нити у интересу Европе, да се одвоји од Кине. И то је део разлога зашто ћу ускоро посетити Пекинг заједно са председником Макроном. Поента је да не желимо да пресечемо економске, друштвене, политичке или научне везе.

У "флертовању" с Кином, Фон дер Лајенова је нагласила да је то нација са јединственом историјом и да су њени филозофи обликовали културу и друштво у већем делу данашњег света, а да су четири велика изума древне Кине – компас, барут, производња папира и штампа револуционисали светску цивилизацију.

- Али, ова последња ера је по много чему једно од најзначајнијих поглавља у тој дугој и турбулентној историји. За мање од 50 година Кина је прешла из распрострањеног сиромаштва и економске изолације у другу највећу светску економију, и лидер је у многим најсавременијим технологијама – казала је председница европске извршне власти.

Она је подсетила на изјаву председника Кине Сија Ђинпинга на Конгресу комунистичке партије да Кина до 2049. године жели да постане светски лидер у међународном утицају.

- Или једноставније речено: он у суштини жели да Кина постане најмоћнија нација на свету – казала је.

Истовремено је истакла забринутост у вези с тим шта се крије иза овог повратка на глобалну сцену и поручила да дефинисање европске стратегије према Кини мора почети трезвеном проценом тренутних односа и стратешких намера Кине. Нагласила је да је однос са Кином превише важан и да међусобно разумевање почиње разговором:

- Кина је фасцинантна и сложена мешавина историје, напретка и изазова. И дефинисаће овај век. Али наша прича о томе како се односимо према Кини још увек није у потпуности написана, и не треба да буде дефанзивна – рекла је Фон дер Лајеноа и истакла да мора да се размисли како да се ојача отпорност на зависност од Кине.

Подсетила је и на прошлонедељну посету кинеског председника Сија Ђинпинга председнику Русије Владимиру Путину.

- Дошло је до промене динамике у односима између Кине и Русије. Из ове посете је јасно да Кина види Путинову слабост као начин да повећа свој утицај над Русијом. И јасно је да се баланс моћи у том односу, који је већи део прошлог века фаворизовао Русију, сада преокренуо – оценила је Фон дер Лајенова и додала да ће то "како Кина буде наставила интеракцију са Путиновим ратом бити одлучујући фактор за односе ЕУ и Кине који иду напред."

Нагласила је и да Кина, као стална чланица Савета безбедности, има одговорност да штити принципе и вредности Повеље УН.

- Кина има одговорност да игра конструктивну улогу у унапређивању мира. Али, тај мир може бити само ако је заснован на поштовању суверенитета и територијалног интегритета Украјине – упозорила је.

Такође је апострофирала показивање војне силе у Јужном и Источном кинеском мору, и на граници са Индијом, а нагласила је и значај мира и стабилности у Тајванском мореузу. Као разлог за забрнутост навела је и тешка кршења људских права у Синђану. Рекла је и да су "све компаније у Кини већ по закону обавезне да помогну државним операцијама прикупљања обавештајних података и да то држе у тајности."  Истакла је да ти поступци указују на Кину која постаје репресивнија код куће и пуна самопоуздања у иностранству.

Из свега је извела три закључка. Први је да је Кина окренула страницу о ери реформе и отварања и да прелази у нову еру безбедности и контроле. Подсетила је да је председник Ђинпинг пре неколико година поручио да мора да се пооштри зависност међунарнодних производних ланаца од Кине, и да је то нарочито тачно када се ради о литијуму или кобалту. Други закључак је да су императив безбедности и контроле адути логике слободних тржишта и отворене трговине.

- Долазимо до трећег закључка. А то је да је јасан циљ Кинеске комунистичке партије системска промена међународног поретка са Кином у њеном средишту.

Урсула фон дер Лајен је истакла да је од виталног значаја осигурање дипломатске стабилности и отворене комуникације са Кином, рекавши да међусобни односи нису "ни црни ни бели", уз закључак:

- Морамо да размислимо о томе како можемо продуктивно да радимо заједно у глобалном систему у будућности, и на којим изазовима.

УСКЛАЂИВАЊЕ

ФОН дер Лајенова је нагласила да је Кина витални трговински партнер ЕУ, с 9 одсто европског извоза робе и више од 20 одсто увоза, с неравнотежом која расте и истакла да ЕУ  треба да дефинише свој будући однос са Кином и другим земљама у осетљивим високотехнолошким областима као што су микроелектроника, квантно рачунарство, роботика, вештачка интелигенција или биотехнологија. - Потребно је да се наша стратегија прилагоди у складу са начином на који се чини да се кинеска Комунистичка партија мења – закључила је Фон дер Лајен.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КИНЕСКИ АВИОН ИСПАЛИО РАКЕТЕ НА АУСТРАЛИЈСКИ ХЕЛИКОПТЕР: Драма изнад Жутог мора, хитно се огласио премијер

КИНЕСКИ АВИОН ИСПАЛИО РАКЕТЕ НА АУСТРАЛИЈСКИ ХЕЛИКОПТЕР: Драма изнад Жутог мора, хитно се огласио премијер

АУСТРАЛИЈА је оптужила кинески борбени авион да је прошлог викенда испалио сигналне ракете у правцу поморског хеликоптера који се кретао изнад међународних вода Жутог мора, у акцији коју је премијер Ентони Албаниз оценио као „потпуно неприхватљиву“, пише Си-Ен-Ен.

07. 05. 2024. у 09:13

ЦРНА ГОРА КЉУЧА ЗБОГ ПРЕПРАВКЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ: Влада у Подгорици предлаже амандмане на спорни немачки документ

ЦРНА ГОРА КЉУЧА ЗБОГ ПРЕПРАВКЕ РЕЗОЛУЦИЈЕ: Влада у Подгорици предлаже амандмане на спорни немачки документ

ВЛАДА Црне Горе ће уз посредовање САД предати два амандмана на немачку Резолуцију о Сребреници у циљу постизања што бољих односа и смиривања политичке напетости у региону.

07. 05. 2024. у 07:00

Коментари (1)

УБИЈЕН АЛЕКСАНДР ПЕЛЕШЕНКО: Двоструки шампион Европе погинуо у Украјини