„ГЛОБАЛ ТАЈМС“ ОЦЕЊУЈЕ: Путинова одлука да распореди нуклеарно оружје у Белорусију је сигнал за Америку

ОДЛУКА председника Русије Владимира Путина да распореди на територији Белорусије нуклеарно оружје сигнализира Сједињеним Америчким Државама да Вашингтон не би требало да се меша у украјински конфликт, пише кинески лист „Глобал тајмс“.

„ГЛОБАЛ ТАЈМС“ ОЦЕЊУЈЕ: Путинова одлука да распореди нуклеарно оружје у Белорусију је сигнал за Америку

Фото Танјуг/АП

- Москва се нада да ће тим кораком показати да у случају да Вашинтон и Запад наставе да се мешају у украјински конфликт или почну да испоручују оружје за масовно уништење, да ће онда Русија предузети мере - наводи се у чланку.

Аутор чланка је навео да се званични Вашингтон веома обазриво изјаснио о намерама Москве да у Белорусији распореди своје нуклеарно оружје што сведочи о жељи да се конфликт не заоштри.

- Пентагон је на ту изјаву веома опрезно одреаговао, а његов високи представник је рекао да САД не виде никакве знаке да се Русија припрема да примени нуклеарно оружје - пише лист.

У чланку се додаје да Вашингтон планира да достигне своје циљеве исцрпљивањем Русије својим мешањем у сукоб у Украјини.

Руски председник Владимир Путин је 25. марта рекао да су се Москва и Минск договорили да ће, без кршења међународних обавеза, распоредити тактичко нуклеарно оружје у Белорусији. Путин је објаснио да Русија не преноси своје нуклеарно оружје у Белорусију, већ ради оно што су САД радиле читаву деценију.

Према његовим речима, изградња складишта за тактичко нуклеарно оружје у Белорусији биће завршена 1. јула.

Шеф дипломатије Европске уније Жозеп Борељ је навео да је ЕУ спремна да уведе санкције у случају да Белорусија распореди на својој територији руско тактичко нуклеарно наоружање.

(Спутњик)

БОНУС ВИДЕО:

"МИГОВИ" ОДЛЕТЕЛИ ЗА УКРАЈИНУ: Словаци послали Украјинцима четири од планираних 16 ловаца МиГ-29

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СВЕ КЉУЧА ОКО ФОКЛАНДСКИХ ОСТРВА: Аргентински председник послао поруку која ће разбеснети Британце

СВЕ КЉУЧА ОКО ФОКЛАНДСКИХ ОСТРВА: Аргентински председник послао поруку која ће разбеснети Британце

ПРЕДСЕДНИК Аргентине Хавијер Милеј изјавио је да је његова влада "сваким даном све ближе" повратку суверенитета над Фокландским острвима, продубљујући дипломатски спор изазван политички обојеним слављем репрезентације Аргентине након победе над Енглеском на Светском првенству раније ове седмице, пише бриселски портал Политико.

17. 07. 2026. у 14:37

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

НОВА ФАЗА СУКОБА НА БЛИСКОМ ИСТОКУ: Иран први пут директно напао ову земљу!

ИРАН је саопштио да је у петак извео нове нападе на америчке објекте на Блиском истоку, укључујући и први директан напад у Сирији, након шесте узастопне ноћи америчких удара на иранске војне објекте.

17. 07. 2026. у 12:51

Коментари (1)

СВЕТСКИ ДАН ВЕШТИНА МЛАДИХ:  Указивање на значај оспособљавања младих за запошљавање, достојанствен рад и предузетништво