ШОЛЦ У СТАВУ МИРНО ЗБОГ КИНЕ: Немачки канцелар данас са Бајденом у Белој кући

И.С.

03. 03. 2023. у 15:56

СТОЈЕћИ данас у Вашингтону поред председника САД Џозефа Бајдена, немачки канцелар Олаф Шолц био је, како коментаришу амерички медији, изложен учтивом, али јавном притиску. Током разговора у четири ока у Овалном кабинету шеф Беле куће био је коректан домаћин који, међутим, није себи могао да дозволи да "опрости" немачком колеги нека питања.

ШОЛЦ У СТАВУ МИРНО ЗБОГ КИНЕ: Немачки канцелар данас са Бајденом у Белој кући

Фото АП

За притиском јавности, Бајден је посегнуо из два разлога, пише "Вашингтон егзаминер". Шолцова влада не успева да испуни обећане подстицаје за одбрану, што би још и могло да се толерише. Оно друго, међутим, кап је која прелива Бајденову чашу. Како то формулише лист, "стављајући немачку спољну политику у службу кинеске дугорочне спољнополитичке стратегије, Шолц у великој мери подрива демократски међународни поредак који предводе САД".

Реч је управо о поретку од кога, како наводи "Егзаминер", Немачка профитира још од 1945. године. Ако настави овим путем, Шолцово наслеђе ће се подударати са оставштином његове претходнице Ангеле Меркел. Напуштајући функцију 2021. године, "Меркелова је пожњела похвале Пекинга и Москве за 16 година верног служења њиховим интересима, а америчко-немачки савез, по свој прилици, не може да преживи још једну Меркелову", констатује амерички лист.

По избијању рата у Украјини, немачки Бундестаг усвојио је стратегију која је названа "прекретница" (Цајтенвенде). Тим документом, Шолц се обавезао да обезбеди 106 милијарди долара у новим инвестицијама да би Немачку ставио на пут испуњења задатка НАТО, то јест, издвајање два процента БДП за одбрану. Ово је уследило, пишу амерички медији, "после више од деценије запањујућег занемаривања немачке одговорности према НАТО" и додају да, нажалост, "Шолцова појачања одбране тек треба да се виде".

Главно питање током разговора, према агенди, била је "политичка инерција Берлина" по питању Украјине, "због чега се Немачка једва и може више уопште сматрати кредибилним америчким савезником", оцењују у Вашингтону. Због све веће суздржаности републиканских политичара и гласача према америчкој спољној и политици одбране Европе, наводно, од Русије, "Бајден више нема луксуз тихог, приватног подстицања Шолца да учини више", веле амерички медији и додају да је потребна чвршћа рука.

Они подсећају да је Бајден недавно послао симболичну поруку у том смислу боравећи недавно у Пољској током свог пропутовања по Старом континенту, заобилазећи Берлин, Брисел и Париз. То је, коментаришу америчке агенције, био љубазан начин да се каже: "Морамо да дамо приоритет партнерима, попут Пољске, на које се можемо ослонити".

Кинески фактор има додатну тежину за ову бригу о потрошњи на одбрану.Супротно заблуди и опасној тврдњи Бајденове администрације да може ширити америчке војне снаге између Европе и Пацифика са подношљивим ризиком у оба попришта, америчка војска сада мора дати приоритет својој пацифичкој спремности, коментаришу војни аналитичари у Вашингтону.

Заузврат, Немачка мора да појача своје европске одбрамбене обавезе заједно са другим континенталним силама. Остаје да се види да ли ће се остварити недавно обећање Француске да ће повећати трошкове одбране да би америчка војска могла да прераспореди снаге из Европе и појача своју спремност за "вероватни надолазећи рат око Тајвана", наводе западни медији.

Америчка војска може и треба да задржи значајан отисак у Европи, можда премештањем неких база из Немачке у Пољску, поручују војни стратези с ону страну Атлантика. Америчке нуклеарне снаге треба да остану у идеалном домету удара Русије. Али, када је реч о борбеним и бомбардерским јединицама ваздухопловства, морнаричким разарачима и подморницама, Индо-пацифичка команда мора да добије шта год жели, што ће рећи, скоро све.

ТРИ ПУТА ТЕЛЕФОНОМ

ЗВАНИЧНИЦИ Беле куће кажу да је, током прошле године, Џозеф Бајден развио чврст однос са Олафом Шолцом, који је наследио бившу канцеларку Ангелу Меркел, крајем 2021. Само у јануару, два лидера су телефоном разговарала три пута.

АМЕРИКА ШАЉЕ ВОЈНУ ПОМОћ КИЈЕВУ

НОВИ контигенти наоружања кренуће из САД пут Украјине. Како је најављено из америчких кругова, Пентагон је већ спаковао оружје намењено украјинским трупама. Вредност ове траше војне помоћи је 400 милиона долара. Врсте наоружања нису таксативно наведене, али се напомиње да је "ово једна од пошиљки и да ће их Америка слати догод то Кијеву буде било потребно".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НА САМО ДВА САТА АВИОНОМ ОД БЕОГРАДА: Одлична дестинација за летовање - сви детаљи резервације и аранжмана