ИЗ КИНЕ СТИГАО ОДГОВОР НА БЛИНКЕНОВЕ ПРЕТЊЕ: Америка није у позицији да поставља захтеве Пекингу

Срна

20. 02. 2023. у 09:49

САД нису у позицији да било шта захтевају од Кине, саопштило је кинеско Министарство спољних послова.

ИЗ КИНЕ СТИГАО ОДГОВОР НА БЛИНКЕНОВЕ ПРЕТЊЕ: Америка није у позицији да поставља захтеве Пекингу

Foto: Printskrin

- Ми не прихватамо притисак или присилу - рекао је портпарол Министарства Ванг Венбин, одговарајући на питање у вези са упозорењем америчког државног секретара Ентонија Блинкена Кини против пружања помоћи Русији у рату у Украјини.

Он је додао да Кина никад неће прихватити да САД упиру прстом у руско-кинеске односе.

- Свеобухватно стратешко партнерство Кине засновано је на несврстаности, неконфронтацији и ненападању трећих страна, што је у оквиру суверенитета две независне државе - рекао је портпарол Министарства.

Током викенда одржан је састанак министра спољних послова Кине Ванга Јиа и америчког државног секретара Ентонија Блинкена, преноси Ројтерс.

У међувремену, лист "Комерсант" је објавио да је кинески министар спољних послова Ванг Ји допутовао јутрос у Москву ради преговора о могућем мировном плану за Украјину.

- Главни циљ ове посете је повећање улоге Пекинга у решењу украјинског питања - пише лист.

На годишњој Минхенској безбедносној конференцији, Ванг је оптужио САД да "хистеричним" понашањем крше међународне норме и поновио позив на дијалог.

Он је предложио европским земљама да "смирено размисле" о томе како да окончају рат.

Ванг је рекао да постоје "неке снаге које наизглед не желе да преговори успеју, или да се рат ускоро заврши", али није прецизирао на кога мисли.

БОНУС ВИДЕО: СПАСЕНА ПОСЛЕ 40 САТИ У РУШЕВИНАМА: Спасиоци у Салкину у Сирији извлаче исцрпљену девојчицу

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.

25. 02. 2026. у 12:25

НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА: Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини

У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.

24. 02. 2026. у 09:43

Коментари (4)

ВЕЛИКА ДЕЛА НА СЦЕНИ ХУМАНОСТИ: „Мој први пут“ и „Јазавац пред судом“ у Фондацији Mozzart