РУСКИ ПОПУСТ ПРИВЛАЧИ ИНДУСЕ: По увођењу санкција ЕУ Москви увоз црног злата у Индију већи за четвртину

Б. Влаховић - дописник из Москве

12. 01. 2023. у 07:30

ЗАПАДНЕ санкције су натерале руске произвођаче нафте да траже нова тржишта и нуде актрактивне услове, па је тако увоз руске нафте у Индију порастао за скоро 25 посто.

РУСКИ ПОПУСТ ПРИВЛАЧИ ИНДУСЕ: По увођењу санкција ЕУ Москви увоз црног злата у Индију већи за четвртину

Фото Архива

Већ трећи месец заредом Индија највише нафте купује управо из Русије, дневно по 1,7 милиона барела. Још у децембру 2021. године Индија је увозила из Русије дневно 36.200 барела, када је највише куповала из Ирака и Саудијске Арабије.

Европска унија је почетком октобра антируским санкцијама утврдила "осми пакет" којим је уведен плафон за барел од 60 долара. То није сметало Индији која је куповала од Русије барел за 53-56 долара.

Експерти кажу да је сада врло нестабилна цена нафте на светском тржишту, па се тако у петак руска нафта типа "уралс" продавала за 38 долара за барел, док се "брент", која се сматра квалитетнијом, продавала за 78,57 долара за барел. Енергетски аналитичари објашњавају да су санкције сада учиниле Русију зависном од продаје енергената Кини и Индији којима Москва даје попуст да би могла да конкурише произвођачима са Далеког истока.

Московски аналитичар Фонда националне енергетске безбедности Игор Јушков примећује да је тржиште продаје нафте и гаса нестабилно, што је главни разлог да су неке количине нафте продаване за мање од 38 долара по барелу. У луци Приморск на Балтику 6. јануара руска нафта се продавала за 37,8 долара за барел. Јушков уочава мањак танкера који би превозили руску нафту, па зато руске компаније и дају попуст купцима.

- Попуст на руску нафту зависи од луке у којој се купује. Што је даље лука од тржишта у Азији, попуст је већи. Највеће попусте дају они који продају руску нафту у лукама Проморск и Уст-луг на Балтику, а мање су оне које се дају у Новоросијску, руској луци у Црном мору, а још мање су у лукама на Далеком истоку - објашњава Јушков, који верује да ће се цене стабилизовати кад се умире колебања на тржишту.

Његов оптимизам се темељи на томе што је Кина укинула антиковид ограничења, па се очекује јача привредна активност.

Пад цена руске нафте био је сигнал Министарству енергетике да се поразмисли о ограничењу висине попуста. Али, о каквим се мерама ради, засад се у Москви не изјашњавају.

ПРЕУСМЕРАВАЊЕ ТОКОВА ЕНЕРГЕНАТА

РУСКА нафта преусмерава се ка Азији, Африци и Латинској Америци, док добављачи са Блиског истока повећавају продају у ЕУ, пише амерички лист "Волстрит џурнал". Овај пословни дневник констатује да западне санкције руским енергетским ресурсима покрећу промене у глобалним токовима нафте и гаса и нарушавају дугогодишње глобалне економске везе.

Саудијска Арабија, УАЕ и други велики блискоисточни извозници енергије померили су свој фокус са традиционалних тржишта у Азији и убиру огроман профит од вртоглавог раста цена фосилних горива у Европи. Саудијска Арабија бележи најбржи раст међу добављачима нафте у ЕУ у трећем кварталу, са 9,1 одсто удела у увозу горива из блока, у поређењу са просеком од 5,1 одсто прошле године, објавио је "Евростат". И. С.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)