ПАПА АПЕЛУЈЕ НА ПОЛИТИЧАРЕ: "Спречите нуклеарни рат у Украјини"
ПАПА Фрања, упоређујући тренутну светску ситуацију са кубанском ракетном кризом пре 60 година, предводио је у уторак лидере светских религија у мировном апелу политичарима да спрече претњу нуклеарног рата око Украјине.
Фото: Профимедиа
Фрања је председавао свечаном затварању тродневне конференције коју је организовала италијанска заједница Сант Егидио, светска мировна и добротворна група, у римском Колосеуму.
У свом обраћању неколико хиљада људи, одржаном након што су се различите верске групе молиле одвојено, Фрања је осудио данашњи „мрачан сценарио, где, нажалост, планови моћних светских лидера не узимају у обзир праведне тежње народа“.
Осврћући се на могућност употребе нуклеарног оружја у Украјини, Фрања је рекао:
- Данас је, заправо, потпуно угрожено нешто чега смо се плашили и што смо се надали да више никада нећемо чути: употреба атомског оружја, које је и након Хирошиме и Нагасакија наставило погрешно да се производи и тестира - навео је поглавар Римокатоличке цркве.
Фрања се присетио како је 25. октобра 1962. године, на врхунцу кубанске ракетне кризе, папа Јован XXIII предао радио-поруку апелујући на вође тог времена да врате свет са ивице - пренео је Ројтерс.
- Данас је мир тешко нарушен, нападнут и погажен, и то у Европи, на самом континенту који је у прошлом веку претрпео страхоте два светска рата - рекао је Фрања.
БОНУС ВИДЕО:
БОРБА ПРОТИВ ДРОНОВА: Руске беспилотне летелице изнад Украјине
МЕДВЕДЕВ БРУТАЛНО ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ, ФРАНЦУСКОЈ И БРИТАНИЈИ: Русија би морала одговорити нуклеарним ударом
ЗАМЕНИК председника руског Савета безбедности Дмитриј Медведев запретио је да би Русија могла употребити тактичко нуклеарно оружје против Украјине, Француске и Уједињеног Краљевства уколико би Париз и Лондон Кијеву пружили нуклеарну технологију.
24. 02. 2026. у 13:45
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (1)