КИНЕСКИ САН ЗАМЕНИО АМЕРИЧКИ: Јубиларни, 20. конгрес Комунистичке партије Кине помно се прати у водећим светским престоницама

Јурица КЕРБЛЕР

18. 10. 2022. у 08:00

СЛИКОВИТО, како Кинези воле, Си Ђинпинг позвао је јуче, другог дана 20. конгреса Комунистичке партије Кине, све грађане да остану уједињени под вођством Партије, као "комад тврдог гвожђа", а његов говор на самом почетку конгреса изазвао је низ реакција у целоме свету.

КИНЕСКИ САН ЗАМЕНИО АМЕРИЧКИ:  Јубиларни, 20. конгрес Комунистичке партије Кине помно се прати у водећим светским престоницама

Фото АП

Никада до сада, чак ни у Маово време, конгрес кинеских комуниста није изазвао толику пажњу међународне заједнице као овај сада, на којем ће, како се очекује, Си добити трећи мандат да води Партију, али и земљу у развијању социјализма са кинеским карактеристикама.

Конгрес се одржава у време када се бележи и значајан опоравак кинеске економије, после затварања многих делова земље због епидемије ковида и специфичног облика борбе против вируса. Зао Ченквин, заменик директора Националног поверенства за развој и реформе, на маргинама конгреса изнео је податке који указују да економски раст напредује, не као пре, али знатно више у односу на прошлу годину. Кинеско вођство фокусирано је и да се побољша способност обезбеђења хране из властитих извора, пре свега житарица и порука је са конгреса да производња хране остаје чврсто у кинеским рукама.

Полиција и делегати у Пекингу, Фото АП

Реакције на почетак конгреса долазе и из Америке, где се помно прати и анализира свака Сијева реч. "Њујорк тајмс" констатује да је данашња Кина, са Сијем на челу, самоуверена земља која је почела да се представља као алтернатива Западу. Уместо о "америчком сну" данас се много више прича о "кинеском сну", после векова нереда и колонијалног понижења Кине.

- Стицање контроле над територијом ... укључујући Тајван, данас је кључно за кинески сан.

Као и обезбеђење да Кина, а не Сједињене Државе, одлучују о Азији и шире - пише амерички лист.

"Њујорк Тајмс" признаје да Кина под вођством Сија несумњиво представља "најозбиљнији изазов америчком глобалном вођству". За Сија каже да је "модерни цар", најмоћнији човек на свету.

За италијански "Коријере дела сера" нагласак је на Сијевом упозорењу Америци да решење тајванског питања зависи само од кинеског народа. Британски "Гардијан" предвиђа да ће се ове недеље догодити велика реконструкција у врху КП Кине избором 25 чланова Политбироа и седмочланог сталног одбора који је најмоћније политичко тело Кине.

Сви старији од 68 година мораће да се повуку, док се очекује да ће петорица чланова сталног одбора Политбироа, укључујући Сија, остати на дужности. Исто тако се очекује да ће Си, ако буде изабран за трећи мандат генералног секретара КП Кине, задржати и дужност председника Кине на изборима следеће године, као и председника средишње војне комисије.

"Гардијан" предвиђа да ће нови премијер бити Ванг Јанг, један од четворице вицепремијера, који слови као реформски политичар. На дужности ће остати, како западни аналитичари сматрају, и Сијев блиски сарадник и главни саветник за спољну политику Ванг Хунинг, који заговара јако централно вођство, а не колективно, какво је уведено после смрти Мао Цедунга.

Занимање за конгрес влада и код становника Пекинга, који међутим нису расположени да импресије изнесу бројним извештачима иностраних телевизија и новина.

Фото АП

САМО ДИРИГЕНТ ОРКЕСТРА БЕЗ МАСКЕ

АКО је судити по првим реакцијама после Сијевог говора, али и атмосфере у Великој дворани народа у Пекингу, Кина неће одустати од ригорозних мера у борби против вируса. Сви делегати носе маске, чак и инострани новинари, а тога је био поштеђен само диригент Војног оркестра кинеске војске.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НА САМО ДВА САТА АВИОНОМ ОД БЕОГРАДА: Одлична дестинација за летовање - сви детаљи резервације и аранжмана