ПРОТЕСТ ПРОТИВ СИ ЂИНПИНГА: Уочи историјског конгреса осванули транспаренти (ФОТО)
РЕДАК протест против председника Си Ђинпинга и кинеских ограничења због ковида одржан је у Пекингу, неколико дана пре историјског конгреса Комунистичке партије.
Фото: ЕПА/Депоситпхотос/илустрација
На сликама су приказана два протестна транспарента на мосту у северозападном делу града. Чини се да су власти брзо зауставиле протест.
Фрустрација је расла у престоници пред конгрес.
На мрежи је дошло до излива беса због строгих безбедносних мера и ограничења због ковида.
Власти су пооштриле приступ граду, блокирајући многе путнике, повратнике и испоруке. Другима је било ограничено кретање или су били приморани у карантин.
Слике и снимци протеста који су кружили показују два велика транспарента развијена на мосту у пекиншком округу Хаидиан.
Један је гласио: „Без ковид теста, желимо да једемо. Нема ограничења, желимо слободу. Нема лажи, желимо достојанство. Нема културне револуције, желимо реформе. Нема лидера, желимо гласове. Ако нисмо робови, можемо бити Грађани."
Други је позвао становнике да "штрајкују у школи и на послу, уклоне диктатора и националног издајника Си Ђинпинга".
На снимку са лица места виде се необјашњиви густи облаци дима на мосту, а чуло се и како човек скандира пароле у разглас.
Би-Би-Сијев тим који је посетио лице места касније није пронашао траг, али је било видљиво присуство полиције у тој области.
На једнонедељном 20. конгресу странке, који треба да почне у недељу, око 2.300 највиших званичника и партијских делегата ће доћи у престоницу.
Очекује се да ће кинески лидер Си Ђинпинг добити трећи мандат, чиме ће се прекинути деценијама дуга традиција и ојачати његов већ чврсти стисак на власти.
Главни град обично види строге мере безбедности уочи важних догађаја. Обезбеђење на уличном нивоу је појачано паравојном полицијом која патролира станицама метроа и квартовима у близини Дома народа где ће се одржати конгрес.
Власти сузбијају коришћење виртуелних приватних мрежа које заобилазе кинеске заштитне зидове, како би ограничиле приступ интернету ван контроле Комунистичке партије.
Али у покушају да сузбију мале епидемије ковида у Пекингу како се конгрес приближава, градске власти примењују много строже мере од већине других делова Кине.
Десетине милиона становника се тестира свака три дана, при чему се спроводе прегледи за улазак у све зграде и надзор над мандатом ношења маски.
Званичници су такође снажно ограничили број људи који улазе у град и обесхрабрили становнике да напусте град.
(ББЦ)
БОНУС ВИДЕО:
РАЊЕНИ ОБЛАКОДЕР: Погледајте оштећења у Кијеву после гранатирања
Препоручујемо
РАТ У УКРАЈИНИ: Шпанија шаље ПВО Кијеву; У гранатираним селима Курске области снабдевање струјом је обновљено за 70 одсто
13. 10. 2022. у 06:50 >> 00:17
Мајку Новака Ђоковића сви знамо као Дијану, а да ли знате које је њено КРШТЕНО ИМЕ?
12. 10. 2022. у 13:12 >> 13:12
ШАРАПОВА ПОКАЗАЛА СИНА: Неодољива слика малог Теодора разнежила је пратиоце (ФОТО)
12. 10. 2022. у 16:38 >> 20:26
СУКОБ НАМ ЈЕ ПРЕД ВРАТИМА Руте упозорава: Ми смо следећа мета Русије
РУСИЈА би могла да буде спремна да употреби војну силу против НАТО-а у наредних пет година, сматра генерални секретар НАТО-а Марк Руте.
11. 12. 2025. у 15:46 >> 16:40
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
ПЕЈАКОВИЋ: Срби су скупо платили ЛАЖ о Југославији, која траје од '45 и плаћаћемо је још
ГЛУМАЦ Никола Пејаковић одушевљава публику широм региона улогом Момчила у серији "Тврђава", која се бави ратним деведесетим и распадом некадашње државе Југославије.
13. 12. 2025. у 15:33
Коментари (2)