УЛИЦЕ ТОКИЈА БЕЗ КАНТИ И ИЈЕДНОГ ПАПИРИЋА: "Новости" у престоници Јапана, месту где су правила ту да се поштују

С. Ровчанин Томковић

02. 10. 2022. у 15:00

НА улицама је чисто, а нигде канти за ђубре. Дигитализовано је малтене све, али папир и даље има важну улогу.

УЛИЦЕ ТОКИЈА  БЕЗ КАНТИ  И ИЈЕДНОГ ПАПИРИЋА: Новости у престоници Јапана, месту где су правила ту да се поштују

Фото С. Ровчанин Томковић и Пеђа Вучковић

У земљи из које долази један од најпознатијих произвођача цигарета на свету, нема пушења на отвореном.

Ово су најупечатљивији утисци из Токија које су забележиле "Новости" у престоници Јапана, граду од 36 милиона становника где одлазите праћени причама, у које макар мало сумњате, да је у питању "друга планета", да су "правила ту да се поштују, а не да се крше", да се живи на сензоре, а враћате се из њега са утиском да је све баш тако. Због страха од тероризма канти за ђубре нема нигде, осим на баш ретким местима уз аутомате у којима се може купити пиће. Правило је да свако своје ђубре носи са собом. И тако је свуда. Чак и они који су се пели на планину Фуђи, отпатке су држали у кесама до врха и вратили их на дно. И поред тога, на улицама се не може наћи ни папирић.

Јапан је због короне и даље затворен. Границе је отворио само за доласке у одређену сврху попут пословних догађаја, или и у посету рођацима. Ипак, 11. октобра се очекује да се све врати на старо, јер чак и Јапан осећа губитке због мањка туриста. Маске су и даље на снази као у највећем јеку короне. У затвореном се не може без маске, а Јапанци их чак носе и на отвореном, иако им је стигла препорука да то не чине.

За зависнике од никотина постоје одређена места за пушење. Она су обично скучена и нема их много. На улици не можете срести никога са цигаретом, осим понеког Европљанина који се "завуче" у ћошак. Јапанци углавном не реагују на то, али би им било тотално неприхватљиво ако би цигарету на отвореном запалио неко од њихових сународника. Иако током дана сви раде и некуда журе, обучени готово идентично, када падне мрак открива се и да "роботи" имају душу. Издувни фитиљ су им ресторани у које одлазе после напорног радног дана. Током вечере су бучни, конзумирају алкохол, док ташне са лаптопима одложе поред столица. Ту се сваки час чује реч "кампаи", што значи живели или у буквалном преводу  наискап.

Иако се очекује да су цене високе, с обзиром на то да је Јапан једна од светских престоница, то уопште није случај. Цене у продавницама су као у Београду или чак и ниже, а исто је и са ресторанима. Бакшиш не узимају и јуре за вама ако им оставите макар и јен. Минималац у земљи је око 2.000 евра. Скупо је изнајмљивање станова, па је најмања кирија стана са једном одвојеном собом око 1.000 евра, а у центру града иде од 5.000, 6.000, па до 10.000 евра.

Сушија, макар оног "оригинал", нема на сваком кораку, јер је то за Јапанце јело које се спрема у посебним приликама. Храна им је разноврсна и свако може наћи понешто. На јеловнику је риба, плодови мора, све врсте меса...

То да је Јапан запад на истоку види се на сваком кораку. Такси аутомобили су попут лондонских, а једна од главних улица Гинза је попут Пете авеније у Њујорку.

Надалеко чувена јапанска тачност и даље је на снази. Али, иако јако ретко, и њима се дешава да пробију сатницу. Али, како је у овом тренутку свет уздрман на много фронтова онда и Јапанци могу да закасне.

ДРВЕНИ НОЖЕВИ

ГОТОВО нигде у ресторанима и хотелима нема класичних металних ножева. На располагању су само дрвени. Ово се, према једном од тумачења, везује са тим да Јапанци најчешће код самоубистава и напада користе ово оружје. Јапан је, ипак, веома безбедна земља, крађе готово да нема, а уколико нешто изгубите биће вам враћено нетакнуто. Имају најригорознији Закон о оружју на свету и пиштоље ретко ко има. И поред тога, управо се Јапану десило да им у Токију ватреним оружјем 8. јула буде убијен бивши премијер Шинзо Абе. О његовој државној сахрани пре неколико дана, са лица места извештавале су и "Вечерње новости".

Фото С. Ровчанин Томковић и Пеђа Вучковић

Воле да читају новине

АПЛИКАЦИЈЕ се попуњавају за скоро све, па и за улазак у земљу. И поред тога, потребно је испунити и формуларе на папиру. Тако је и у разним установама, где и поред дигитализованих, траже и папирне потврде. Занимљиво је да Јапанци воле да читају новине у доба када свуда по свету надвладавају електронски формати.

 

Фото С. Ровчанин Томковић и Пеђа Вучковић

"Србијски берберин"

ЈАПАНЦИ о Србији знају јако мало. Треба објаснити да није Сибир него Србија и да није "србијски" него Севиљски берберин. Знају за Новака Ђоковића, воле га и навијају за њега (мада је било неколико критичких текстова јер се није вакцинисао против короне), али и Драгана Стојковића Пиксија који је био тренер у Нагоји.

Воле да уче о Србији. Тако постоје јапанске групе које певају наше песме и играју коло. На српском су отпевали и јапанску песму "Шушти, шушти бамбусов лист" која је и код нас популарна као успаванка. А, прихватили су и део хране. У продавницама може да се купи лесковачка мућкалица и српски паприкаш у знак 140. година дипломатских односа Србије и Јапана, што обележавамо ове године, а у ресторану "Гешинанп" се, с времена на време, осим ова два јела на менију нађе и сарма (на слици).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

Последњих година често се сусрећемо са разним покушајима људи који су погођени историјским трагедијама, или који имају намеру да воде кампању за тобоже „хуманитарне“ циљеве, да тврде да је њихово питање еквивалентно холокаусту, или да је у ствари случај геноцида, пише директор Центра "Симон Визентал" др Ефраим Зуроф за Јерусалем пост.

17. 04. 2024. у 17:57

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

ВИШЕГОДИШЊА дилема "Косово или Европска унија" која је лебдела над Србијом, добиће свој практични израз следеће недеље сажет у бестијалној и званичној уцени Брисела - нема ништа од чланства у ЕУ док не признамо лажну државу и помиримо се са њеним чланством у УН.

17. 04. 2024. у 12:00

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га одузели ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га "одузели" ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ТУЖНА прича дечака који је прошао пакао на земљи због својих родитеља и деде алкохоличара. Морао је да проси и живи на хладној улици, а данас је жив захваљујући Џеси, Гоги, Маши и Севи.

16. 04. 2024. у 14:14

Коментари (3)

АРИЈАНА НЕ МОЖЕ ДА ДОЂЕ СЕБИ: Удовица Синише Михајловић тешко подноси нову трагедију