КРСТИО СЕ СА ТРИ ПРСТА: Принц Филип се никада није одрекао православља

Новости Онлајн

11. 09. 2022. у 10:25

ИАКО је при ступању у брак са енглеском краљицом Елзабетом 1948. године променио вероисповест, принц Филип се никада није одрекао православља

КРСТИО СЕ СА ТРИ ПРСТА: Принц Филип се никада није одрекао православља

Фото: Инстаграм/kensingtonroyal

Британска краљица Елизабета ИИ умрла је у четвртак, годину и пет месеци након вољеног супруга принца Филипа.

Дугачак, буран живот војводе од Единбурга проткан скандалима, започео је рођењем на Крфу, након чега су уследиле године живота, прво у Немачкој, а затим у Енглеској. Поред чињенице да је био ујак принцезе Маргарите од Бадена, супруге Томислава Карађорђевића, остаће упамћено и то да се упокојио као припадник православне цркве.

Иако је при ступању у брак са енглеском краљицом Елзабетом 1948. године променио вероисповест, принц Филип се никада није одрекао православља на којем је одрастао, што је често показивао у јавности крстећи се са три прста. Иако је одрастао у егзилу, утицај мајке Алисе од Батенберга и оца, принца Ендруа, који су били посвећени вери, био је јак.

Према речима митрополита Хилариона, наводно је често умео да каже: “Постао сам Енглез, али сам остао православац”. Ипак, ове речи мало треба узети са резервом, пошто је млади Филип, иако крштен у грчкој православној цркви, након одласка у Велику Британију растао уз стрица, Лорда Луиса Монтбатена, који га је између осталог водио на мисе у Англикаснку цркву.

Ипак, прави повратак вери уследио је четири деценије након ступања у брак с најдуговечнијом краљицом Велике Британије, када је према писању британских медија, разговарао са руским православним епископом у Лондону, маја 1991. године.

Од тада, па све до саме смрти, уз сина, принца Чарлса, био је члан “Енглеског друштва пријатеља Свете горе”, преко кога су помагали манастире на овом грчком острву. Да ли због самог оца, или очеве баке Алисе од Батенберга, краљ Чарлс је у неколико десетина наврата одлазио на Свету гору, где је време проводио у келијама са нормалним, обичним светом, не тражећи никакве погодности за себе.

За разлику од њега, принц Филип, у Грчку је одлазио ретко, пошто никако није могао да пређе преко тога шта су Грци урадили његовом оцу након Грчко -Турског рата (1919 – 1922), када је принц Ендру од Грчке и Данске, означен као главни кривац пораза, те је са породицом и тада једногодишњим сином Филипом, протеран из земље.

Ипак, принц Филип је неговао традицију православља одласком у цркву Светог Саве у Лондону, коју је краљица Марија Карађорђевић уз Луиз Пеџет откупила након Другог светског рата од Англикасне заједнице.

Прва званично забележена посета уследила је 1957. године, када је принц Филип, заједно са краљицом Елизабетом, присуствовао крштењу Марије Татјане, ћерке Андрије Карађорђевића. Исте године, почивши муж краљице Елизабете ИИ присуствовао је венчању принцезе Маргарите од Бадена, која му је била сестричина и принца Томислава Карађорђевића.

У ближој прошлости принц Филип се још једном појавио у цркви Светог Саве на позив Карађорђевића, и то 2013. године, када је принцеза Маргарита од Бадена преминула, те су сам чин сахране и опело обављени по православним обичајима којима је присуствовао и војвода од Единбурга.

Након разговора с православним епископом у мају 1991. године, принц Филип је за јун 1993. планирао састанак са цариградским патријархом, посету Светој гори, као и посету патријарху московском.

У тексту који је потписао енглески новинар Џајл Милтон остала је забележена принчева изјава на конференцији која се одржавала на Криту, а која је за тему имала екологију и религију.

– Православна црква је одувек знала да сваки облик верског изражавања, богослужења, молитве, светковине, проповеди, монашки живот или мистика – могу пружити инспирацију за практичан одговор на еколошку кризу – рекао је принц тада.

Управо због тих речи не чуде ни оне мудре мисли новог британског краља Чарлса изречене када је угостио медије и црквене великодостојнике са Хиландара поводом добротворног пријема за обнову у пожару страдалог манастира.

Наиме, пријем је одржан на имању Хајгроу у Глостершеру, делу поседа Војводства од Корнвола, наследног имања британских престолонаследника. Хајгроу је окружен бројним вртовима и баштама, посебно дизајнираним и осмишљеним у складу са филозофијом Чарлса да је боље живети и стварати са природом него радити против ње.

Када је 2004. године на Хиландару избио велики пожар, који је оштетио скоро половину манастирског здања, управо су војвода од Единбурга и његов син, краљ Чарлс, били једни од оних који су кроз своје удружење скупљали новац за обнову, а, према саопштењима на страницама посвећеним манастиру Хиландар, донацијама су помагали поновну изградњу у свим фазама.

(Дејли мејл)

БОНУС ВИДЕО:  Елизабета друга преминула у 97. години у замку Барморал

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве