"ДОНЕО НАМ ЈЕ САМО ТУГУ И НЕСРЕЋУ": Светски лидери хвале Горбачова, познати руски политичар искрено рекао шта мисли о њему

Новости онлине

31. 08. 2022. у 12:15

ЛИДЕР Комунистичке партије Руске Федерације Генадиј Зјуганов рекао је да не дели мишљење светских политичара који жале због смрти Михаила Горбачова, и истиче да је први председник СССР-а донео свом народу "тугу и несрећу".

ДОНЕО НАМ ЈЕ САМО ТУГУ И НЕСРЕЋУ: Светски лидери хвале Горбачова, познати руски политичар искрено рекао шта мисли о њему

Фото: Профимедиа/Илустрација/AP Photo/Boris Yurchenko, File

- Ја сам човек васпитан на традицијама руске православне културе, совјетском патриотизму и држим се правила "о мртвима све најбоље". Али то не може бити случај када се тиче великих политичара. Од њихових активности зависи судбина света, благостање људи и достојанство целе државе. Апсолутно не делим ове оцене (светских политичара о Горбачову) - рекао је Зјуганов новинарима.

Генадиј Зјуганов/Фото Танјуг/АП

Он сматра да Горбачов спада у ред владара који су свом народу донели само "тугу и несрећу".

Подсећамо, први председник СССР-а Михаил Горбачов преминуо је у уторак у 92. години после тешке и продужене болести.

Михаил Горбачов - Биографија

Михаил Сергејевич Горбачов (рођен 2. марта 1931) био је политички вођа Совјетског Савеза од 1985. до 1991. и генерални секретар Комунистичке партије Совјетског Савеза. Његов покушај реформи је довео до краја Хладног рата, али је такође довео и до краја врховне политичке власти Комунистичке партије Совјетског Савеза (КПСС) и до распада Совјетског Савеза. Награђен је Нобеловом наградом за мир 1990. године.

Михаил Горбачов је рођен у сељачкој породици у месту Привољноје близу Ставропоља у јужној Русији. Одрастао је под тоталитарним режимом Јосифа Стаљина; његови деда и баба су били депортовани јер су били богатији сељаци (кулаци). Упркос невољама, био је одличан у школи. Сматран је за најинтелигентнијег у разреду, са посебним интересовањем за историју и математику. По завршетку школе помогао је оцу да пожање рекордан принос на колхозу, за шта је одликован Орденом Црвене радничке заставе. То је било реткост да неко у његовим годинама добије тако велику почаст. Скоро је сигурно да му је ова награда, заједно са његовом интелигенцијом помогла да осигура место на Московском универзитету, где је студирао право. Мора се такође напоменути да је за место на таком престижном универзитету било врло често потребно имати политичке тежње, заједно са интелектуалним способностима. Док је студирао у Москви, упознао је своју будућу жену Рајсу. Венчали су се септембра 1953. и преселили се у Горбачовљев родни крај где је дипломирао 1955.

Фото: AP Photo/Boris Yurchenko, File

Горбачов је ступио у КПСС 1952. у својој 21. години. Године 1966. је добио дописну диплому агронома-економисте од Пољопривредног института. Његова каријера је напредовала брзо и 1970. је именован за Првог секретара за пољопривреду и следеће године је постао члан Централног комитета. Године 1972. је био на челу совјетске делегације у Белгији, а две године касније, 1974. је постао представник у Врховном совјету и председник сталне комисије за питања омладине.

Године 1979. Горбачов је унапређен у Политбиро. Ту је стекао наклоност Јурија Андропова, шефа КГБ и такође пореклом из Ставропоља и даље је унапређен током Андроповљевог кратког времена на челу Партије пре своје смрти 1984. Са дужностима над кадровима, радећи заједно са Андроповим, сменио је 20% највиших владиних министара и регионалних гувернера, често млађим људима. Током тог периода, Григориј Романов, Николај Ришков и Јегор Лигачев су унапређени, а последња двојица су радила блиско са Горбачовим, Ришков у економији, Лигачев са кадровима. Такође је био близак Константину Черњенку, Андроповљевом наследнику, коме је служио као други секретар.

Његове позиције у новој КПСС су створиле више прилика да путује ван граница и то ће чврсто утицати на његове политичке и друштвене погледе у будућности када буде постао вођа земље. Године 1975. предводио је делегацију у Западну Немачку, а 1983. је предводио совјетску делегацију у Канаду на састанак са премијером Пјером Трудоом и члановима канадског Дома комуна и Сената. Године 1984. је путовао у Уједињено Краљевство, где се сусрео са премијерком Маргарет Тачер.

Фото Архива

Након смрти Константина Черњенка, Михаил Горбачов је изабран за Генералног секретара КПСС 11. марта 1985. Постао је први лидер Партије који је рођен након Руске револуције 1917. Као де факто владар Совјетског Савеза, покушао је да реформише стагнирајућу Комунистичку партију и државну економију увођењем гласности („отвореност”), перестројке („реструктурирање”) и ускоренија („убрзања економског развоја”), који су покренути на 27. конгресу КПСС фебруара 1986.

У међународној политици Горбачов је желео да побољша односе и трговину са Западом. Успоставио је блиске односе са неколико западних лидера, као што је Маргарет Тачер – која је изјавила: Волим господина Горбачова, можемо заједно да радимо послове – канцеларом Западне Немачке Хелмутом Колом и америчким председником Роналдом Реганом. 11. октобра 1986. Горбачов и Реган су се састали у Рејкјавику да би разговарали о смањењу нуклеарног оружја средњег домета у Европи. Ово је довело до потписивања Споразума о нуклеарним ракетама средњег домета 1987.

Фебруара 1988. Горбачов је објавио повлачење совјетских снага из Авганистана. Повлачење се завршило следеће године, иако се грађански рат наставио пошто су Муџахедини желели да збаце просовјетски режим Мохамеда Наџибулаха. Процењено је да је 15.000 Совјета убијено у сукобу између 1979. и 1989.

Фото: AP Photo/Doug Mills, File

Такође током 1988. Горбачов је објавио да ће Совјетски Савез напустити Брежњевљеву доктрину и дозволити народима Источног блока да сами изаберу своју унутрашњу политику. Ово се показало као најрадикалније достигнуће Горбачовљеве реформе спољашње политике, коју је гласноговорник његовог министра иностраних послова назвао Синатрина доктрина. Напуштање Брежњевљеве доктрине је довело до низа револуција у источној Европи током 1989, у којима је срушен комунизам. Са изузетком Румуније, побуне против просовјетских режима су биле мирне.

Горбачов је генерално добро оцењен на Западу након што је окончао Хладни рат. Ипак, у Русији његов углед је био врло низак јер је означен да је довео до колапса државе и да је одговоран за економску беду која је следила.

БОНУС ГАЛЕРИЈА: Чеченски специјалци на дефилеу у Грозном

БОНУС ВИДЕО: БОРБЕ У РЕГИОНУ ХАРКОВА - Погледајте акцију руске оклопне дивизије и припадника Националне гарде

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (10)

Нови Samsung Neo QLED телевизори померају границе кућне забаве