ПОСЛЕ РАЗЛАЗА СЛЕДИ ВРАЋАЊЕ ИМОВИНЕ: Пропала руско-европска мисија на Марс

П. З. С. / риа.ру

23. 06. 2022. у 20:58

РОСКОСМОС и Европска свемирска агенција разговарају о међусобном враћању опреме која је требало да се користи у мисији ЕксоМарс-2022, док је ЕСА обавестила државну корпорацију да ће коначна одлука бити донета у јулу 2022. године, саопштила је прес-служба руске државне корпорације. рекао је у четвртак.

ПОСЛЕ РАЗЛАЗА СЛЕДИ ВРАЋАЊЕ ИМОВИНЕ: Пропала руско-европска мисија на Марс

Фото: Принтсцреен/Јутјуб

-Тренутно Државна корпорација Роскосмос и ЕСА настављају да разговарају и анализирају тренутну ситуацију и опције за даље акције, од којих једна може бити враћање Руској Федерацији руске опреме која се налази на територији ЕУ, као и враћање ЕСА. европске опреме која се налази на територији Руске Федерације, наводи се у поруци.

-Према информацијама које је дала ЕСА, у јулу 2022. године планиран је редовни састанак Савета држава чланица ЕСА, након чега ће европска страна одлучити о будућности пројекта, саопштио је Роскосмос.

Прецизира се да ће коначну одлуку о даљој имплементацији пројекта истраживања Марса, укључујући и са могућим међународним учешћем, донети Државна корпорација Роскосмос након што од ЕСА добије званичну информацију о резултатима састанка земаља чланица ЕСА у Јул.

Раније је шеф Европске свемирске агенције Јозеф Ашбахер рекао да је са Русијом неопходно разговарати о враћању опреме која је требало да се користи за заједничку мисију ЕгзоМарс.

Владајући савет агенције сматрао је немогућом даљу сарадњу са Роскосмосом на мисији ЕкоМарс због догађаја у Украјини. Европска свемирска агенција саопштила је да ће се у потпуности придржавати мера санкција против Русије. Међутим, прошле недеље је прес-служба Роскосмоса саопштила РИА Новостима да државна корпорација и Европска свемирска агенција настављају да разговарају о могућности спровођења заједничке мисије.

Генерални директор Роскосмоса Дмитриј Рогозин рекао је раније да ће Русија самостално спровести мисију на Марс, иако ће се њена припрема повући неколико година и да ће морати да се спроведе без ровера.

Ракета Протон-М намењена за лансирање ЕксоМарса-2022 упућена је на космодром Бајконур, користи се за још једно лансирање. ЕСА разматра НАСА-у као партнера у мисији на Марс, а лансирање је могуће не раније од 2026. године.

Почетак другог дела руско-европске мисије ЕкоМарс одлаган је неколико пута - прво од 2018. до 2020. године, а затим је због тешкоћа повезаних са пандемијом ЦОВИД-19 одлаган за 2022. (период лансирања, када је погодан је за лет на Марс са Земље, отвара се сваке две године). Руска платформа за слетање „Казачок” је требало да испоручи на Црвену планету европски ровер Росалинд Френклин. Лансирање је требало да буде наставак мисије ЕкоМарс-2016, коју су чинили европски орбитални модул ТГО са два руска научна инструмента и европски лендер Скјапарели. У октобру 2016. ТГО је отишао у орбиту око Марса и још увек ради, док се Скјапарели срушио при слетању.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ У УЈЕДИЊЕНИМ НАЦИЈАМА: Погледајте шта је учинио представник Израела (ВИДЕО)