МАКРОНА ЧЕКА ПОЛИТИЧКИ ХОД ПО ТРЊУ: Тешки дани за француског председника после недељног другог круга парламентарних избора

Горан ЧВОРОВИЋ - ос сталног дописника: Париз

21. 06. 2022. у 08:30

ПОЛИТИЧКА формација Емануела Макрона је у року од пет година стигла од фазе, оличене у имену "У покрету", до - парализе!

МАКРОНА ЧЕКА ПОЛИТИЧКИ ХОД ПО ТРЊУ: Тешки дани за француског председника после недељног другог круга парламентарних избора

Фото АП

Оснивањем странке пред изборе 2017. године, Макрон је избрисао класичну левицу и десницу. Данас је рачун дошао на наплату. Без апсолутне већине, Макрону ће владање у Француској следећих пет година бити ход по трњу. Комшијска штампа, у Белгији и Италији, истиче и да ће то имати последице у виду његове смањење снаге у Европи, у тешком тренутку по континент и свет.

Као политички визионар је, долазећи на власт, схватио да су класичне партије преживели концепт, али сада није успео да сагледа једноставну чињеницу да је реизабран пре свега на негацији Марин ле Пен, а не на подршци његовој политици.

И, уместо да се прилагоди и прихвати неке предлоге опозиције, и поред датих обећања, противници га оптужују да је наставио по принципу "Република, то сам ја". Критикују га за ароганцију, да није водио кампању и да је остале учеснике у политичкој игри гледао с висине. Зато су неки аналитичари после ових избора посегли за изреком из Андерсонове бајке - цар је го.

Макронова коалиција "Заједно" далеко је од апсолутне већине. Према ажурираним подацима, има 245 посланика, уједињена левица окупљена око Меланшона 131 уз 22 гласа остале левице, крајње десничарско "Национално окупљање" 89 и десничарски Републиканци 64.

Коалиције немачког или скандинавског типа нису у француској политичкој култури. Уз то, тешко је да ће се неко упустити у "шуровање" с Макроновом формацијом, јер су сви добили велики број гласова баш на негирању његове политике. Погрешио је када је успоставио формулу: "Ја или хаос". Сад ће из "хаоса" тешко неко с њим.

Класична десница има "демократску одговорност" за правац државне политике, јер би подржавањем Макрона могли да обезбеде већину. Иако бивши председник државе Саркози или некадашњи председник странке Жан Франсоа Копе заговарају ову сарадњу, дотле садашњи вођа странке Кристијан Жакоб то одлучно одбија. Посланици попут Ерика Сјотија много су ближи "Националном фронту" него Макрону. Председник ће зато, по свој прилици, тражити већину од случаја до случаја. Ако нешто од предложеног буде на линији очекивања појединих опозиционих струја, можда ће неко од њихових посланика и дићи руку. А тако се тешко влада.

Бивало је раније примера кохабитације, када би, усред председничког мандата, Митерану и Шираку, народ доделио већину из супротног политичког табора, али овога пута већине нема. Нешто слично се, можда, дешавало почетком Митерановог другог мандата, између 1988. и 1993, када су се премијери Рокар, Кресон и Береговоа ослањали на мањинску већину од 275 гласова, од 289, колико је потребно за апсолутну власт у француској скупштини са укупно 577 депутата. Али, тада су неограничено могли да користе фамозни члан устава 49.3 који омогућује усвајање закона без гласања, уз ангажовање одговорности владе. Само је Рокар 28 пута у року од три године посезао за овом могућношћу.

Данас владају друга правила. Овај члан може да се активира само за један нацрт закона током заседања, осим гласања за буџет и социјално осигурање.

Друга важна карактеристика управо одржаних парламентарних избора је цунами крајње деснице. Пре десет година, "Национални фронт" је успео да уђе у скупштину са два посланика, на следећем гласању после пет година имали су их осам, а сада једанаест пута више - 89! Имајући у виду да је Уједињена левица, у ствари, коалиција, биће, фактички, прва опозициона формација у парламенту.

СПРЕМАЧИЦА ПОБЕДИЛА МИНИСТАРКУ

СИМБОЛ губитка апсолутне већине Макронове странке у скупштини је и тријумф хотелске спремачице Рашел Кеке (48) која је у Долини Марне као кандидат Уједињене левице, са пет разреда основне школе, победила доскорашњу министарку спорта Роксану Марасинеану. Крах председничке већине симболишу и порази шефа посланичке групе Макронове странке у досадашњем сазиву Кристофа Кастанера и досадашњег председника Скупштине Ришара Ферана. Премијерка Елизабет Борн је прошла на изборима. Од 15 чланова владе нису изабране министарке Брижит Бургињон, Жистин Бенен и Амели Моншален. Њих три ће морати да поднесу оставке.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024