АБОРТУС У ЕВРОПИ "НА КЛАЦКАЛИЦИ": После легализације прекида трудноће, у земљама ЕУ мењају став

И. СТАНОЈЕВИЋ

30. 05. 2022. у 08:00

ПОЛА века после легализације абортуса широм Сједињених Држава, амерички Врховни суд намерава, до краја јуна, да оспори женама ово право, које се деценијама сматра једним од кључних достигнућа развијених демократија. Уколико би суд укинуо пресуду из 1973. године, којом је легализован прекид трудноће, у отприлике половини америчких савезних држава он више неће бити дозвољен. И у Европи законодавци прекрајају законе, одузимајући у појединим земљама женама давно стечена права.

АБОРТУС У ЕВРОПИ НА КЛАЦКАЛИЦИ: После легализације прекида трудноће, у земљама ЕУ мењају став

У Пољској феминисткиње жестоко ратују у корист абортуса / Фото АП

Врховни суд је потврдио аутентичност нацрта, заведеног под датумом 10. фебруар 2022. године, који је објавио домаћи портал "Политико". Суд, међутим, истиче да тај документ не представља одлуку ове институције, нити коначну позицију било ког његовог судије. Дефинитивна одлука треба да буде донета најкасније до јула.

Америчке градове данима су, у више наврата, потресали улични протести огорчених Американаца у више градова, па је Антонио Гутерес, генерални секретар УН, изразио забринутост због овакве намере власти у Вашингтону. Пошто је у јавност процурио нацрт новог закона, Гутерес је упозорио да "су сексуално и репродуктивно здравље и права основа за живот свесног избора, оснаживање и једнакост за жене и девојчице у свету". Он је у више наврата изразио забринутост због, како се изразио, "глобалног уназађивања женских права".

Бела кућа је тада одбила да коментарише могућу забрану абортуса, као и чињеницу да је у питању преседан, будући да је први пут један нацрт илегалним путевима доспео из Врховног суда у јавност.

Одлука којом је легализован абортус проистекла је из случаја "Ро против Вејда", а један од судија Врховног суда, Семјуел Алито, тврди да је "Ро од самог почетка учинио озбиљну грешку". Овом његовом мишљењу приклонило се још четворо судија које су именовали републиканци. Међу њима и Ејми Кони Барет, која је у Врховни суд ушла на интервенцију тадашњег председника САД Доналда Трампа, који је, недуго потом, напустио кормило земље. После њеног именовања конзервативци су у Врховном суду добили сигурну превласт, а с обзиром на то да је реч о доживотној функцији, такав однос снага има шансу да потраје.

Медији подсећају да право на абортус већ деценијама ствара непремостиве поделе између политичара и у америчкој јавности. Прошлогодишња сондажа јавног мњења показала је да скоро две трећине одраслих грађана САД сматра да прекид трудноће треба да буде безусловно легалан, док 39 одсто тврди да је абортус незаконит у већини, или чак свим случајевима, те да би то морао да одражава и закон.

Кад је Европа у питању, абортус је легалан у већини земаља, али и на Старом континенту постоји ретроградни тренд све већег ограничавања права жена да одлучују о свом телу и својој судбини. По томе предњаче Пољска, Мађарска и Ирска. Ове државе, у којима је католичанство дубоко укорењено у све сфере друштвеног и приватног, верске норме стављене су, неретко, испред демократских и хуманих. На Малти је прекид трудноће забрањен.

Дојче веле констатује да се, посебно у Источној Европи, уочава назадовање у погледу права жена, посебно репродуктивних, које иде у корак са регресијом владавине права и демократије.

Шпанија, насупрот томе, чека на усвајање нацрта закона по коме девојкама од 16 и 17 година за абортус више неће бити потребна сагласност родитеља. Шпанија ће постати и прва земља у Европи у којој ће жене које пате од болова током циклуса имати право на слободне дане.

- У том региону постоји позитиван тренд, за разлику од неких "црних тачака" европског континента. Напредак је, међутим, крхак и не бисмо никада смели да се опустимо - поручује Леа Хоктор, регионална директорка за Европу Центра за репродуктивна права.

ПОЉСКА РИГИДНА

УСТАВНИ суд у Пољској, чији је легитимитет ЕУ оспорила почетком прошле године, потврдио је закон који готово у потпуности забрањује право на прекид трудноће. Абортус је дозвољен само ако трудноћа угрожава живот или здравље мајке, у случају силовања и инцеста. Ово се односи и на Украјинке избегле у Пољску од почетка специјалне руске војне операције.

МАЂАРСКА РЕСТРИКТИВНА

АБОРТУС је у Мађарској легалан, али су прописи толико рестриктивни и процедура отежана да је ово законско право малтене неизводљиво у пракси. Постоји дуг период чекања који најчешће доведе до тога да трудноћа пређе старосни лимит за прекид. Осим тога, медицинску негу у случају абортуса не покрива здравствено осигурање, што је често одлучујући фактор.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (3)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Ово је најновији услов за Русе да би учествовали на Играма Париз 2024