ПРЕТЊА "САРАДЊЕ" НАД МАКРОНОМ: Тек што је реизабран, станар Јелисеја на искушењу

Горан Чворовић дописник из Париза

28. 04. 2022. у 07:11

ПОСЛЕ победе на председничким изборима, шефа француске државе Емануела Макрона сада очекује избор новог премијера, чим досадашњи, Жан Кастекс, ових дана поднесе оставку, поштујући традицију, без обзира на то што је део добитне комбинације која је тријумфовала на народном плебисциту.

ПРЕТЊА САРАДЊЕ НАД МАКРОНОМ: Тек што је реизабран, станар Јелисеја на искушењу

Фото АП

Говорка се да би његова наследница на месту председника владе могла да буде дама.

Погледи су упрти у минстарку рада Елизабет Борн. Други по реду фаворит је министар пољопривреде Жилијан Денорманди. Било ко да буде, приоритет на унутрашњем плану биће му екологија.

Постоје назнаке да би у стварању владе Макрон могао да изврши заокрет улево, не само зато што је, као центриста, до сада углавном предност давао кадровима који су стизали из деснице, већ и зато што би захтеви радикалних левичара могли да буду кобни по даље председавање, уколико им не изађе у сусрет, имајући у виду обновљено комешање међу "жутим прслуцима" и растуће незадовољство грађана смањеном куповном моћи.

На премијерској функцији, истовремено, већ сам себе види Жан-Лик Меланшон, вођа крајњих левичара, трећи у рангу у првом кругу избора, надајући се да ће на предстојећем гласању за парламент у јуну успети да капитализује овај скор.

Занимљиво је то све посматрати кроз призму француског владајућег система који је специфичан у свету. Председнички систем на француски начин даје огромне прерогативе шефу државе, веће од премијерских. Председник председава и редовном недељном савету министара у Јелисејској палати. Премијер је, на неки начин, само његова продужена извршна рука. Центар власти се налази у Јелисеју, а не у Матињону.

Али, то важи само у случају да нема кохабитације, ако премијер стиже из исте политичке породице. У супротном, први човек владе преузима конце, а председник има више фигуративну улогу.

У периоду кохабитације, власт добија класичан парламентарни облик, где су у сржи управљања премијер, влада и скупштина. Председник тада надгледа поштовање устава и одржање континуитета државе. Гарант је националне незавиности, територијалног интегритета и спровођења међународних уговора. Традиционално, председник се тада бави спољном политиком, а премијер унутрашњом.

Занимљиво је да је Макрон први француски шеф државе у Петој републици, дакле од 1958. године, који је реизабран, а да се не налази у периоду кохабитације. Имајући у виду актуелни распоред политичких снага у земљи, врло лако може да му се догоди да власник овог историјског податка буде само неколико недеља, од 13. маја, када му креће следећи мандат, до 19. јуна, када се одржава други круг парламентарних избора.

ПАРАДАЈЗОМ НА ПРЕДСЕДНИКА

МАКРОН је јуче био у својој првој посети после реизбора. Одабрао је Сержи, место недалеко од Париза, познато по измешаности становника различитих националности.

Окупљенима је поручио да будући премијер треба да буде осетљив на социјална и еколошка питања. Маса га је дочекала узвицима "Макрон председник", али је било и оних којима није био по вољи. Неко га је гађао парадајзом, па је обезбеђење морало да отвори кишобран да га заштити.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

У ЛАВОВСКОЈ области у Украјини на граници са Пољском, настао је прави колапс услед саобраћајних гужва које чине стотине аутомобила, преноси ТВ канал Обсшћественое , позивајући се на представницу локалног пограничног одреда Александру Кучковску.

17. 05. 2024. у 17:47

Коментари (0)

ВЕЛИКО ИЗНЕНАЂЕЊЕ! Новак Ђоковић донео одлуку пред Ролан Гарос коју нико није очекивао