ПЕКИНГ БАР ДА СЕ НЕ МЕША У САНКЦИЈЕ: О чему је било речи на видео-самиту између Европске уније и Кине

Горан Чворовић - стални дописник из Брисела

01. 04. 2022. у 20:49

КИНЕСКЕ власти су показале жељу да буду ангажоване у корист мира, безбедности и стабилности, поручио је у петак председник Европског савета Шарл Мишел после одржаног самита ЕУ - Кина, суштински посвећеног рату у Украјини. Овај, 23. самит ЕУ - Кина, одржан је видео-везом и на њему је, с европске стране, уз Мишела, учествовала и председница ЕК Урсула фон дер Лајен, а са кинеске, председник Си Ђинпинг и премијер Ли Кећанг.

ПЕКИНГ БАР ДА СЕ НЕ МЕША У САНКЦИЈЕ: О чему је било речи на видео-самиту између Европске уније и Кине

Фото АП

- Надамо се да је кинеска страна чула наше аргументе - истакао је Мишел и нагласио да је разговор био "отворен и искрен", али да то не значи да су саговорници били сагласни. Уосталом, и Мишел је истакао да не треба бити "заслепљен и наиван" у вези с разликама које постоје између Кине и ЕУ, два различита политичка и економска система.

Фон дер Лајенова је оценила да Кина има посебну одговорност као стална чланица СБ УН да се залаже за поштовање међународног права и суверенитета Украјине.

- Јасно смо ставили до знања да Кина, ако не подржи, бар не треба да се меша у наше санкције према Русији. Ниједан грађанин ЕУ неће разумети било какву подршку руској војној машинерији, а то може водити значајном смањењу угледа Кине у Европи - закључила је Фон дер Лајенова.

Она је навела да Кина са ЕУ дневно оствари до две милијарде евра трговине, у односу на 330 милиона са Русијом, и нагласила да није у интересу Кине било какво продужавање ратних сукоба у Украјини.

Али чињеница је да су разлике између ЕУ и Кине, када је у питању ситуација у Украјини, огромне. Кинески званичници су у више наврата јасно истицали одговорност НАТО за почетак рата у Украјини. Зато су у Бриселу одлучили да заиграју на заједничку карту поштовања основних принципа немешања и територијалног интегритета и суверенитета, као најмањи заједнички садржалац. Конкретни корак даље у жељама ЕУ је да Кина искористи свој утицај на Москву да се дође до прекида ватре и успоставе хуманитарни коридори.

- Кина има могућност утицаја на Русију - закључила је Фон дер Лајенова.

"ДОЛИВАЊЕ УЉА НА ВАТРУ"

КИНЕСКИ председник Си Ђинпинг позвао је међународну заједницу да подржи преговарачки процес између Русије и Украјине уместо да "долива уље на ватру".

- Међународна заједница мора да настави да ствара услове и окружење за преговарачки процес између Русије и Украјине, да обезбеди простор за политичко решење. Неприхватљиво је доливање уља на ватру и погоршавање конфликта - рекао је Си.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

АМЕРИ У ШОКУ: Српски монах им открио како је Дарко Миличић успео, а он - зашто се одрекао кошарке, купио 10.000 риба и нокаутирао коња