ХОЋЕ ДА ОСУДЕ РУСИЈУ: Савет безбедности Уједињених нација почео седницу о Украјини

Татјана Марковић

25. 02. 2022. у 23:18

САВЕТ безбедности Уједињених нација почео је вечерас седницу на којој треба да гласа о предлогу резолуције којом се осуђује Русија за инвазију на Украјину и захтева од ње да се одмах и безусловно повуче, али би тај покушај могао да пропадне због права Москве да стави вето.

ХОЋЕ ДА ОСУДЕ РУСИЈУ: Савет безбедности Уједињених нација почео седницу о Украјини

Фото АП

Очекује се да ће резолуцију коју су предложиле САД, након тога разматрати и 193-члана Генералне скупштине УН за неколико дана, рекао је Ројтерсу у четвртак високи званичник америчке администрације, који је желео да остане анониман. Иако се очекује да Русија уложи вето на резолуцију, Вашингтон и савезници виде ово гласање као шансу да се покаже да је Москва изолована због својих акција.

Дипломате наводе да се очекује да најмање 11 чланица гласа за, док још није познато како ће Кина, Индија и Уједињени Арапски Емирати изјаснити, а амерички државни секретар Ентони Блинкен разговарао је у четвртак са колегама у Индији и УАЕ о Украјини, саопштио је Стејт департмент. Нацрт резолуције Савета безбедности, у коју је увид имао Ројтерс, садржи осуду руске "агресије" на Украјину, и захтев да "одмах, потпуно и безусловно повуче све своје војне снаге", као и да повуче признање самопроглашених република у источној Украјини. У тексту се поново потврђује "посвећеност СБ УН суверенитету, независности, јединству и територијалном интегритету Украјине у оквиру њених међународно признатих граница".

Русија је једна од од чланица Савета безбедности са правом вета, заједно са Сједињеним Државама, Кином, Француском и Британијом. Очекује се да ће се у СБ УН поновити ситуација из 2014. након што се Крим припојио Русији, а када је резолуцију, коју су предложиле САД и која се противила референдуму о статусу Крима са позивом земљама да га не признају, подржало 13 чланица, док је Кина била уздржана, а Русија ставила вето, наводи Ројтерс.

Генерална скупштина УН је тада усвојила резолуцију којом се референдум проглашава неважећим, а која је подржана од 100 чланица, 11 је било против и 58 уздржаних, док двадесетак земаља није гласало.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.

11. 03. 2026. у 17:06

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (3)

ЖЕСТОКО СЕ УВРЕДИЛА: Ђорђе Давид четири месеца није причао са Снежаном Ђуришић - рокер открио детаље