ДЕСАНТ ДИПЛОМАТА У КИЈЕВ И КРЕМЉ: Европски председници данас крећу да ходочасте у Кијев и Москву

ПРЕДСТОЈЕЋЕ недеље у Кијеву ће бити прави десант западних политичара који желе да се увере какво је право стање на линији разграничења у Донбасу.

ДЕСАНТ ДИПЛОМАТА У КИЈЕВ И КРЕМЉ: Европски председници данас крећу да ходочасте у Кијев и Москву

Украјинска Рада доноси чудне закључке, Фото АП

Нова министарка спољних послова Немачке Аналена Бербок по други пут ове године долази у Украјину. Она ће тамо боравити 7. и 8. фебруара.

Немачка је чланица тзв. Нормандијске групе чији је задатак реализација Минских договора којим је требало да се нормализује ситуација на истоку Украјине. За разлику од водећих земаља НАТО Немачка је већ саопштила руководству у Кијеву да не рачунају на добијање оружја. Уместо оружја Немци су послали Украјинцима шлемове и пољске болнице.

У исте дане кад и министарка Бербок у Кијев ће стићи и министри спољних послова Словачке, Аустрије и Чешке. И они ће посетити линију разграничења у Донбасу. Министар Чешке Јан Липавски, затим Аустрије Александар Шаленберг и Словачке Иван Корчог долазе на позив украјинског колеге Дмитрија Кулебе.

Владимир Зеленски, Фото АП

У суботу су неки украјински сајтови објавили информацију да су се у Кијеву обавезали да размотре предлоге Доњецке и Луганске народне републике око нормализације ситуације у Донбасу. Невоља је што су до сада у Кијеву стално понављали да не желе да преговарају са представницима Доњецка и Луганска које називају бандитима. И сада председник Зеленски каже да о нормализацији односа у Донбасу хоће да преговара са Русијом.

Ако у Кијеву не пристану да разговарају са представницима Донбаса проблем Источне Украјине се не може решити дипломатским путем јер је председник Путин много пута говорио да Русија није у рату и да је Донбас унутрашњи проблем Украјине.

После више телефонских разговора у понедељак ће у Москви разговарати у Кремљу председници Русије и Француске Владимир Путин и Емануел Макрон. Главна тема разговора ће бити ситуација око Украјине, али ће се говорити и о руском предлогу писмених гаранција за безбедност Европе и не ширењу НАТО на исток.

Само дан после састанка са Путином Макрон ће се срести у Берлину са новим немачким канцеларом Олафом Шолцом и пољским председником Анџејом Дудом. Немачки канцелар Шољц ће се састати са Путином у Москви 15. фебруара.

Владимир Путин, Фото АП

На другој страни високорангирани амерички чиновници казали су агенцији Ројтерс да је Русија већ припремила 70 одсто потребне бојеве моћи за улазак њених јединица у Украјину.

У последње две недеље број руских батаљона порастао је са 60 на 83, а још 14 се налази на путу.

Прогноза Американаца је да ће се земља у Украјини замрзнути до 15. фебруара што ће омогућити руским механизованим јединицама да се лако крећу неасфалтираним путевима.

Тако би по америчкој прогнози Украјина пала за неколико дана. У том кратком рату би по процени Американаца погинуло од 5.000 до 25.0000 Украјинаца. Губици руске армије би могли бити од три до десет хиљада војника, док би цивила погинуло од 25.000 до 50.000. Укупно би могло погинути у том рату 85.000 људи. У америчким војним круговима се стално понавља да у случају рата руска војска може да заузме Кијев у року од 72 сата.

Лукашенко: Рат од три, четири дана

УКРАЈИНА не може да ратује са Белорусијом јер би тај рат трајао три, четири дана. У Украјини нема ко да ратује, казао је белоруски председник Александар Лукашенко. Запад се у тај рат не би укључивао јер знају да је он бесперспективан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета

РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.

20. 12. 2025. у 09:41

Коментари (0)

THE DORCOL RESIDENCE ПРЕДСТАВЉЕН НА ДОГАЂАЈУ ГОДИНЕ: Нови стандард луксузног становања у Београду